Sa narodil 28. júna 1971 v Pretórií, ktorá sa nachádza v Južnej Afrike do rodiny inžiniera a americkej modelky. Elon bol odmalička introvert a v sociálnych situáciách neskúsený. Ako 10-ročný sa prvýkrát chytil počítačov a ich vnútra a do 12. roku života dokázal naprogramovať hru, ktorá niesla názov Blastar. Túto hru neskôr predal magazínu za sumu 500 dolárov. Už ako 17-ročný opustil svoju rodnú krajinu za vidinou peňazí a úspechu, a práve preto sa rozhodol zakotviť v Kanade.

Práve Kingston, bolo mesto, kde sa rozhodol mladý Elon navštevovať prestížnu kráľovskú univerzitu, ktorej podiel prijatých študentov bol v roku 2014 na 42 percentách. Po dvoch rokoch štúdia prichádza Elonovi do schránky list, ktorý mu oznamuje, že mu bolo odopreté štipendium na University of Pensylvania. Práve na tejto škole si dokončil svoj prvý Bakalársky titul vo fyzike. Kvôli neodstupujúcej cieľavedomosti si Elon svoje štúdium predlžuje o jeden rok kvôli tomu, aby získal svoj druhý bakalársky titul.

Počas svojho štúdia ale stretáva Adea Rossiho, s ktorým si prenajíma 10 izbový dom, ktorý využívajú ako neoficiálny nočný klub. Tento 10 izbový dom slúžil týmto dvom chlapcom ako hlavná obživa počas ich študentského života. Ak ste mali záujem sa zúčastniť takýchto večierkov, ktoré prebiehali v štýle, aký môžeme vidieť v mnoho amerických filmoch, tak ste museli zaplatiť 5 dolárov ako vstupné. Adea Rossi sa po dlhých rokoch zveril v jednom rozhovore, kde povedal, že Elona často na týchto večierkoch nevedel nájsť a nakoniec ho vždy našiel v jeho izbe, kde zväčša hrával hry ako sú Quake a mnoho ďalších.

Zip2

S Elonom je spätých mnoho veľkých korporačných mien. Jeho prvý StartUp, ktorý ho posunul do smotánky Silicon Valley, ale zároveň ho psychicky zničil bol Zip2. História tejto spoločnosti začína v roku 1995, kedy si 24-ročný Elon požičiava so svojím bratom Kimbalom od svojho otca peniaze vo výške 28 tisíc amerických dolárov na založenie firmy Zip2. Táto firma priniesla na market Internetového sprievodcu veľkých celosvetových miest pre amerických vydavateľov novín. Práve tu podpísal Elon prvé zmluvy so spoločnosťami ako sú NewYork Times alebo Chicago Tribune. Elon sa chcel po predaní akcií stať generálnym riaditeľom celej firmy, ale to mu bolo odopreté majiteľmi akcii. Práve kvôli tomuto faktu sa tento projekt v roku 1999 predáva za neuveriteľných 304 miliónov dolárov, z čoho sa ukoristilo Elonovi 22 miliónov amerických dolárov.

Elon Musk, cesta k úspechu
Zdroj: amazonaws

X.com & PayPal

X.com budú mnohí z vás dnes poznať pod názvom Paypal. Táto firma vznikla krátko po predaji Zip2 a začala stavať svoju štruktúru z 10 miliónov amerických dolárov, ktoré prispel Elon Musk zo svojho podielu z predaja spoločnosti Zip2. O rok neskôr sa spoločnosť zlučuje s firmou Confinity, ktorá držala v svojom vlastníctve službu Paypal, ktorá bola prvým vydareným internetovým softvérom, cez ktorý sa dali posielať peniaze z účtu na účet. Ale v roku 2000 bol Elon zo svojej role generálneho riaditeľa firmy vyhodený a o dva roky neskôr bola spoločnosť Paypal kúpená Ebayom za 1,5 miliardy dolárov, čo pre Elona znamenalo zlatú baňu, keďže v tom čase vlastnil 11 percent akcii celého Paypalu. Z celého predaja sa teda Elonovi pripísalo 165 miliónov na bankový účet.

Elon Musk, cesta k úspechu
Zdroj: businessinsider

Space Exploration Technologies Corp. – SpaceX

Elon ale nechcel byt človekom, ktorý prerazí iba v malobiznise. Chcel spraviť niečo veľké pre ľudstvo, a práve preto začal študovať aerodynamiku a astronómiu. Práve kvôli svojím predstavám zakladá v roku 2001 firmu, ktorá dostáva názov Mars Oasis. Celý projekt niesol čaro kolonizácie Marsu s tým, že sa zo zeme vyšle raketa, ktorá bude obsahovať semienka, ktoré by sa snažili vyklíčiť na Marse.

Práve kvôli týmto predstavám sa Elon vyberá v októbri roku 2001 na výlet do Moskvy, kde sa snaží vyjednať kúpu upravených Dnepr rakiet. Ale keďže bol Elon v danej oblasti nováčik, vrátil sa do Ameriky s prázdnymi rukami kvôli tomu, že nemal rešpekt u firiem, od ktorých mal záujem danú raketu odkúpiť. V roku 2002 sa Musk vracia späť do Moskvy s tímom profesionálov, ktorí pracovali na výskumoch v CIA a podobne. Práve vďaka výborne vybranému tímu bola Elonovi predložená ponuka, ktorá obsahovala cenu za jednu raketu vo výške 8 miliónov amerických dolárov. Takáto cena sa však zdala Elonovi  pridrahá a odišiel zo stretnutia. Počas letu z Moskvy prišla Muskovi v hlave myšlienka toho, že by mohol vytvoriť firmu, ktorá sa bude zaoberať výrobou rakiet, ktoré budú cenovo lacnejšie a budú disponovať kvalitou ako ostatné velikány.

V máji roku 2002 sa teda zakladá firma SpaceX, ktorej vstupný kapitál je 100 miliónov dolárov, ktoré ostali Elonovi z predaja akcii Paypalu. Počas tohto obdobia mal Elon prechodný pobyt u známych v obývačke kvôli tomu, že všetky jeho peniaze boli investované vo firmách. Krátko po založení spoločnosti začína SpaceX pracovať na výrobe svojich prvých dvoch rakiet, ktoré sú pomenované Falcon 1 a Falcon 9. Ďalej prichádza na trh aj kapsula SpaceX dragon, ktorá sa dočkala veľkolepého úspechu v roku 2012, kedy sa ako prvá komerčná kapsula pripojila k Vesmírnej stanici. So spoločnosťou SpaceX bolo ale mnoho problémov. Nulové zisky, mnoho odpadnutých pracovníkov z nereálnej pracovnej doby, ktorá niekedy presahovala až 16 hodín. Všetko sa v roku 2017 ustálilo a spoločnosť začala zarábať svoje prvé peniaze, ktoré sú síce nulové, ale aspoň sa spoločnosť nenachádza v červených číslach.

Elon Musk, cesta k úspechu
Zdroj: trbimg

Tesla Inc.

Tesla Motors začala pracovať ako spoločnosť v roku 2003, kedy ju založili Martin Eberhard a Marc Tapenning. Prvým veľkým investorom firmy bol Elon Musk, ktorý sa v roku 2004 stal generálnym riaditeľom firmy, ktorým je dodnes. Tesla taktiež zažila mnoho problémov. V roku 2008 prišiel na svet prvý prototyp elektrického automobilu od spoločnosti Tesla, ktorý niesol názov Tesla Roadster. Veľkej slávy sa ale tento model nedočkal a bolo predaných len 2,500 vozidiel do 31 krajín.

Prvý veľký prelom nastal v roku 2012, kedy Tesla pustila na cesty Model S, ktorý sa drží aj dnes ako jedno z najlepších elektrických aut na trhu. Výborne štylizovaný interiér, ktorý dopĺňal výborný autopilot a 27-palcový monitor sa stal pre Teslu vykúpením z veľkých dlhov. Po vydaní modelu S vyšiel v roku 2015 Tesla Model X, ktorý bol elektrickým riešením pre menšie rodiny, ktoré potrebovali väčší batožinový priestor. V roku 2017 sa Tesla znova činila a pustila na cesty Model 3, ktorý je zatiaľ najlacnejší z ponuky Tesly, keďže v základnej výbave stojí tento automobil okolo 35 tisíc amerických dolárov. Spoločnosť Tesla je,bohužiaľ, stále v červených číslach, čiže sa nevie, ako to s budúcnosťou spoločnosti vyzerá.

Elon Musk, cesta k úspechu
Zdroj: tesla

SolarCity, The Boring Company & Artificial Intelligence

Elon Musk je zakomponovaný v mnoho projektoch. Možno práve preto dostal prezývku Iron Man, keďže dokáže vystať toľko okolitého stresu. Napríklad také SolarCity dodáva solárnu energiu do Tesla nabíjacích miest po celej šírke US a práve vďaka tomuto si môžu majitelia Tesly nabíjať ich autá zadarmo. The Boring Company je ale vcelku nový projekt, ktorý má vyriešiť dopravu v meste Los Angeles, kde sú aj trojhodinové zápchy na dennom poriadku. Spoločnosť by mala pod mestom vytvoriť sieť tunelov, ktoré budú mat nástupné body po celom Los Angeles a verí sa, že táto sieť tunelov bude fungovať ako metro pre automobily. Artificial Intelligence, v skratke roboty, sú Elonovým nepriateľom od začiatku ich masprodukcie. Programátori, ktorých si Elon osobne najal, dokázali v roku 2017 vytvoriť umelú inteligenciu, ktorá dokázala poraziť najlepších hráčov vo videohre Dota. To, ako bude Elon so svojimi projektmi postupovať, ešte nevieme. My mu prajeme ale veľa úspechov a dúfame, že sa na tom Marse raz zabývame!

Elon Musk, cesta k úspechuZdroj: berkeley

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here