Správy o možných štrajkoch zamestnancov Kalifornskej firmy Tesly Inc. nemohli prísť v horšom čase. Tesla tento rok plánuje predstaviť nové vozidlo, ktoré by malo osloviť väčšie spektrum zákazníkov a tak isto stále pokračuje vo výrobe svojich luxusných Modelov S a X. A aby toho všetkého nebolo málo, Tesla chce začať s doručovaním prvých modelov už tento rok a hlavne chce rapídne zvýšiť rýchlosť výroby. Tento rok zatiaľ Tesla doručila niečo cez 25 000 vozidiel v prvom štvrťroku a v prvej polovici tohto roku by to malo byť okolo 50 000. Budúci rok chce Tesla vyrábať 500 000 vozidiel ročne. Avšak všetky tieto plány a termíny by mohli byť ohrozené, keďže medzi pracovníkmi Tesly, ktorí sú kľúčoví na splnenie týchto sľubov a plánov, sa začína hovoriť o štrajkoch.

Groham Engineering v Nemecku

Groham Engineering je Nemecká firma, ktorú Tesla Inc. zakúpila v novembri minulého roku. Firma sa špecializuje na výrobu automatizovaných výrobných procesov a technológií. Je to jedna z kľúčových firiem, ktoré majú Tesle dopomôcť k ich krkolomným termínom a momentálne by sa mali zameriavať čisto na výrobné procesy pre Model 3. No pracovníci tejto firmy sa vraj chystajú na štrajk. Pracovníci tejto firmy tvrdia, že od kedy Tesla odkúpila firmu platy ich zamestnancov sa pohybujú 30% pod štandardom, ktorý pracovníci v tomto priemysle dostávajú. Celý tento štrajk je podporovaný a vedený nemeckou odborovou úniou IG Metall.

Tesla tvrdenia zamestnancov Groham Engineering o nízkych platoch popiera.

Tesla sa vyjadrila k týmto správam:

“Spolupracujeme priamo s pracovníkmi firmy a sme pripravení na potencionálny štrajk. Nepredkladáme, že štrajk by mohol ovplyvniť výrobný plán pre Model 3.”

Odborová únia sa formuje aj v USA

Kalifornská automobilka Telsa Inc., zakúpila Groham Engineering kvôli dôrazu, ktorý kladie na automatizovanú výrobu. Už teraz je Gigafactory v podstate umeleckým dielom čo sa týka efektivity výroby a efektívneho využitia priestoru. No firma má neustále záujem svoje procesy vylepšovať.

Tesla je známa tým, že pri každom predošlom modely zažívala odklady termínov a problémy s výrobou. Zakúpenie tejto firmy nielen, že dáva zmysel, ale je pre Kalifornskú automobilku potrebná. Model X bol oneskorený o neuveriteľné 3 roky a Model S o rok. Tesla by sa takémuto problému s Modelom 3 chcela vyhnúť a kedže výroba by mala začať v najbližších mesiacoch a prvé dodávky elektromobilov by mali byť ku koncu roku, je neuveriteľne dôležité aby zamestnanci Tesly boli v plnej sile.

No zatiaľ to tak nevyzerá, kedže pracovníci Tesly vo Fremonte v Kalifornii sa rozhodli založiť si vlastnú odborovú úniu za účelom zlepšenia pracovných podmienok v továrni tejto pokrokovej automobilky. Pracovníci Tesly sa sťažujú na náročné pracovné podmienky a nadmerné povinné (aj keď plne platené) nadčasy.

V tomto momente je na Teslu vyvýjaný tlak z každej strany. Od zamestnancov, cez zákazníkov, až po investorov. Tesla sa stala najhodnotnejšou automobilkou v USA a prekročila hodnotu firiem ako je Ford a General Motors a to aj napriek tomu, že oproti týmto gigantom predávajú len zlomok vozidiel ročne.

Verme teda, že Tesla tieto tlaky zvládne, že pracovnici v EU a v USA dosiahnu svoje a Model 3 naozaj príde načas a v plnej krase!

Zdroj: Business Insider

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here