Tesla Inc., Kalifornská automobilka vyrábajúca elektromobily, čelí momentálne žalobe od svojho bývalého zamestnanca. Ten tvrdí, že Tesla ho vyhodila po tom čo niekoľko krát upozornil na to, že Tesla vykupuje automobily zákazníkov, ktorí sa opakovane sťažovali na kvalitu výrobku či jeho chybovosť a následne ich predáva ako ojazdené vozidlá.

Žalujúci tvrdí, že Tesla ho vyhodila práve kvôli upozorneniu na nelegálnu činnosť automobilky. Tesla však tvrdí, že k žiadnej nelegálnej činnosti nedošlo a že žalujúci, Adam Williams, bol vyhodený kvôli nízkemu výkonu ako zamestnanca.

Adam Williams vs. Tesla Inc.

Adam Williams pracoval pre Teslu už od roku 2011 a počas jeho pôsobenia vo firme vystriedal viacero pozícií. Jeho posledná pozícia bola “Mobile manager”.

V znení žaloby Williams tvrdí, že počas jeho pracovného pomeru v Tesla Inc. zistil, že Tesla brala späť vozidlá od zákazníkov, ktoré podľa ich tvrdení nespĺňali kvalitatívne požiadavky produktu a predávala ich späť zákazníkom ako použité vozidlá alebo ich požičiavala ako náhradné vozidlá, počas servisu zákazníckeho elektromobilu. Myslel si, že tieto praktiky sú nezákonné a tak na konci roku 2016 a začiatkom roku 2017 ich niekoľko krát nahlásil svojmu manažérovi, Jerome Guillen, ktorý momentálne vedie projekt Tesla Semi. No v tej dobe bol Guillen vo vedení predaja a bol teda Williamsovým nadriadeným. No a namiesto toho aby Tesla prestala s týmito praktikami bol, podľa jeho tvrdenia, Williams niekoľko krát degradovaný na nižšiu pozíciu a nakoniec v roku 2017 vyhodený.

Tesla sa k tejto žalobe vyjadrila nasledovne:

“Táto Žaloba je absolutne neopodstatnená.Tvrdenia pana Williamsa o tom ako Tesla predáva použité vozidlá alebo ich prenajíma, sú absolutne nepravdivé a nezhodujú sa s tým ako robíme veci v spoločnosti Tesla. Taktiež sú tieto tvrdenia v rozpore so skutočnosťou, už niekoľko rokov sa umiestňujeme najvyššie v spokojnosti zákazníkov v porovnaní s hocijakou inou značkou. Máme viac zákazníkov, ktorí tvrdia, že by si Teslu kúpili znova. Pán Williams bol vyhodený z Tesly z dôvodu jeho nízkej výkonnosti, kvôli ničomu inému.”

Tesla v tomto tvrdení odkazuje na každoročné štatistiky hodnotenia spokojnosti zákazníkov so značkou, ktoré vedie už posledné tri roky ako značka s najvyššou spokojnosťou zákaznikov.

Pokiaľ máte záujem si prečítať detaily žaloby, na konci článku nájdete originál.

Názor EMblogu

Je ťažké posúdiť čo sa v tomto prípade naozaj stalo a či sa Tesla naozaj dopúšťa ilegálnej činnosti. V tomto momente je to len tvrdenie proti tvrdeniu. Nejedná sa o nič nové, vieme, že Tesly majú občas svoje problémy a že čas od času sa nájde vozidlo, ktoré strávi v servise viac času ako je zdravé. Niektorí zákazníci to vydržia, niektorí svoje vozidlo vrátia. Špeciálne Modely X trpeli mnohými neduhmi, špecialne prvé kusy vyrobené v roku 2016. Ale to či sa Tesla dopustila či nedopustila trestného činu zistíme až po vynesení rozsudku.

Z logického hľadiska je ale ťažké vidieť prečo by táto činnosť bola nelegálna. Pokiaľ Tesla automobil od zákazníka odkúpi a opätovne ho predá ako ojazdené (opravené!) vozidlo a zákazník dostane zdokladovaný každý servis, je naozaj ťažké vidieť dôvod prečo by táto činnosť mohla byť považovaná za nelegálnu.

Willams vs Tesla – lemon lawsuit by Fred Lamert on Scribd

Zdroj: Electrek

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here