Začiatkom tohto roka sa Tesla snažila urobiť z ich spustenia predaja v Dubaj veľký “boom”. Tesla podpísala zmluvu podľa ktorej má Dubajskej taxi službe dodať 200 Modelov S a X schopných plnej autonómie na vytvorenie prvej autonómnej taxi služby bez vodičov na svete.

Minulý týždeň dodala Tesla prvých 50 vozidiel. Tie budú operovať na Dubajskom letisku. Je to prvý krok k prehláseniu, ktoré Dubaj urobil už v roku 2016 a to, že 25% všetkých vozidiel v Dubaji bude do roku 2030 autonómnych.

Tesla doručila Dubaju prvých 50 vozidiel na vytvorenie autonómnej taxi služby

Tesla dodá všetky vozidlá v najbližších 2 rokoch

HH Sheikh Ahmed bin Saeed Al Maktoum, prezident Dubajského úradu civilného letectva, predseda rady Dubajských letísk, predseda a výkonný riaditeľ aeroliniek Emirates Airlines a predseda najvyššej energetickej rady v Dubaji, bol na tomto odovzdávaní prvých 50 vozidiel osobne a v krátkosti sa vyjadril k tomuto doručeniu:

“The RTA [Roads and Transport Authority, v podstate Ministerstvo dopravy] prevzalo 50 vozidiel od Tesly. Jedná sa o prvých 50 vozidiel zmluvy, ktorú Dubai podpísal vo februári tohto roku s Teslou o dodaní celkovo 200 vozidiel. Ďalších 75 vozidiel bude dodaných v roku 2018 a posledných 75 v roku 2019. Dubai Taxi Corporation [Dubajská taxi služba] koordinuje svoje snaženie s ďalšími firmami a inštitúciami na dodanie a vytvorenie infraštruktúry, potrebnej na operáciu týchto autonómnych vozidiel. Súčasťou tejto prípravy je aj 13 dobíjacích staníc.”

Tesla doručila Dubaju prvých 50 vozidiel na vytvorenie autonómnej taxi služby

Tak isto vytvorili úplne nový systém, ktorý bude zabezpečovať objednávanie týchto taxíkov na letisku.

Zatiaľ budú Tesly vybavené vodičom

Kedže Tesla ešte stále nevydala svojho plne autonómneho pilota, momentálne Dubaj v podstate len dúfa, že ich Tesly, ktoré sú vybavené hardvérom schopným plnej autonómie, budú čoskoro aktualizované na verziu autopilota schopného autonómie 5 stupňa. No kým sa tak nestane budú Tesly vybavené vodičmi, ktorý budú môcť využívať autonómne schopnosti autopilota, ktoré sú momentálne k dispozícii.

Mattar Al Tayer, riaditeľ a predseda rady Roads and Transport Authority, teda Ministerstva dopravy, povedal:

“Vozidlá od Tesly obdržané Ministerstvom dopravy, Model S a X, sú vybavené hardvérom potrebným na plnú autonómiu vozidla s vyššou bezpečnosťou ako dokáže poskytnúť hocijaký ľudský vodič. Autopilot Tesly je zatiaľ navrhnutý na autonómne šoférovanie s rukami na volante. Má dodať vodičom viac istoty za volantom, zvýšiť ich bezpečnosť na ceste a hlavne spraviť dlhé šoférované na diaľniciach príjemnou skúsenosťou znížením potreby interakcie vodiča s vozidlom.”

Koniec nepríjemným rozhovorom, ukecaným vodičom či počúvaniu koordinácie jázd cez vysielačku. Tichá, ničím nerušená jazda v pohodlí Tesly sa už čoskoro môže stať realitou po celom svete, kedže Tesla po vypustení Autopilota schopného plnej autonómie plánuje spustiť svoju taxi službu Tesla Fleet. Mali by ste záujem o autonómnu taxi službu bez vodiča? Ja určite áno…

Zdroj informácií a fotografií: Electrek

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here