Spoločnosť Tesla Inc. v Číne v roku 2016 strojnásobila svoje tržby na viac ako 1 miliardu amerických dolárov s viac ako 11 000 dodávkami a v prvom štvrťroku tohto roku pokračovala s rekordnými tržbami v prvom štvrťroku. Tesla začala v Číne predávať svoje automobily v roku 2014. Kvôli meškaniu dodávok a sľubov automobilky to viedlo k zlému predaju, ktorý pretrvával až do roku 2015.

Zlé začiatky v Číne

Do roku 2014 Tesla v Číne nahromadila veľký počet objednávok, no kedže došlo k oneskoreniu dodávok, niektorí držitelia rezervácií boli frustrovaní. I keď Tesla mala v tomto období meškanie na viacerých trhoch, v Číne si tým Tesla získala skutočne zlú publicitu.

Dokonca novinári, ktorí boli prítomní na podujatí kde si Yu Xinquan, jeden z držiteľov rezervácie, prevzal po meškaní svoju Teslu, zachytili ako na protest rozbíja čelné sklo na svojej zbrusu novej Tesle. Takáto demonštrácia je síce prehnaná a záleží na človeku, no na automobilku, ktorá prichádza na trh, podobný novinový článok nevrhá dobré svetlo.

Elon Musk Blog, Tesla obchod
Zdroj: Electrek

Čína najväčším trhom pre Teslu

Avšak všetko sa zmenilo a rok 2016 bol pre Teslu na Čínskom trhu prelomový. Spoločnosť Tesla sa preto rozhodla v Číne expandovať. Rozrástla sa a zvýšila počet svojich supercharger nabíjacích staníc a oznámila, že otvorila nové obchody.

V tlačovej správe napísali:

“Tesla naďalej posilňuje svoj záväzok o rozširovaní sietí a služieb s cieľom umožniť čínskym zákazníkom zažiť inteligentnú, pohodlnú a ekologicky čistú elektrickú mobilitu.”

Jeden z nových obchodov otvorili v parku „Galaxy COCO“ v meste Shezhen. Jedná sa o štvrtý obchod v schengenskom regióne. Okrem toho Tesla pridáva do mesta 3 ďalšie Supercharger nabíjacie stanice.

Elon Musk Blog, Tesla obchod

Elon Musk Blog, Tesla obchod
Zdroj: Electrek

O niekoľko dní neskôr Tesla otvorila obchod v Chengdu – druhý obchod v regióne.

Elon Musk Blog, Tesla obchod

Elon Musk Blog, Tesla obchod
Zdroj: Electrek

Spolu s Shezenom a Chengdu Tesla minulý týždeň otvorila aj obchod v šanghajskej štvrti Taikoo Hui.

Elon Musk Blog, Tesla obchod
Zdroj: Electrek

Tesla ďalej pokračuje v expanzii Supercharger nabíjacích stojanov po krajine. Automobilka minulý mesiac oznámila expanziu svojej siete rýchleho nabíjania (Supercharger), ktorá predovšetkým zahŕňa inštaláciu viac nabíjacích stojanov na staniciach.

V Číne mala Tesla na jednu stanicu v priemere 6 rýchlo-nabíjačiek, tie väčšie stanice mali 8 až 12 rýchlo-nabíjačiek, niektoré majú dokonca až 20. Tesla plánuje rozšíriť rýchlo-nabíjačky vrámci svojich staníc na 50 až 100 na jednu stanicu! Na 110 rôznych staniciach má Čína zatiaľ 530 rýchlo-nabíjačiek.

Zdá sa, že Čína je pre Teslu dôležitým trhom. Z tohto hľadiska je viac ako pravdepodobné, že časom bude zahŕňať aj miestnu produkciu o ktorej sa už roky hovorí.

Supercharger sieť na Slovensku a v Čechách

Kedy sa budeme môcť rozprávať o rozrastajúcej sa sieti superchargrov v Čechách a na Slovensku? I keď aby sme Slovákom a Čechom nekrivdili. Jedna super-nabíjačka sa nachádza kúsok od Zvolena a koncom roka jedna pribudne v Bratislave. Rovnako v Čechách, jedna super-nabíjačka sa nachádza pri Humpolci (možno práve preto sa tam presťahoval Hliník z kultového filmu Marečku podejte mi pero) a tento rok pribudnú v Olomovci a v Prahe. 🙂

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here