Tesla v posledných týždňoch vynakladá veľa úsilia aby sa uistila, že zákazníci si nebudú mýliť ich najnovší elektromobil Model 3 s najnovšou verziou ich vlajkovej lode Model S. Tesla vydala odiciálnu tlačovú správu, ktorá jasne vysveluje, že aj keď Model 3 bude ich najnovším elektromobilom, bude sa jednať o lacný, cenovo dostupný model. Model, ktorý v žiadnom prípade nezahŕňa všetky najnovšie technológie ako Model S či Model X. Tak isto hovorí o tom, že ľudia by si nemali mýliť Model 3 s verziou 3.

Ford sa pokúsil zabiť SEX!

Elon Musk sa už niekoľko krát vyjadril k tomu, prečo Model 3 je práve Modelom 3 a nie pôvodne zamýšľaným Modelom E. Elon Musk mal predstavu, že k elektromobilom Tesly, Model S a Model X, sa neskôr pridá Model E a spolu budú tvoriť slovo SEXY. No keď sa Tesla pokúsila registrovať Model E, Ford sa proti tomu postavil a hrozil žalobou, kedže Ford mal Model E registrovaný. Musk sa snažil riaditela Fordu presväčšiť argumentom, že on by naozaj chcel aby jeho modely tvorili slovo SEX a neskôr SEXY, že je to naozaj vtipné. No Ford sa ohradil plánovaným Modelom E i keď naposledy Ford nazval jedno zo svojich vozidiel spôsobom “Model <PISMENO>” v roku 1937. K tomuto faktu sa vyjadril Elon Musk nasledovne:

“Ford sa pokúsil zabiť sex…. to je strašné! Tak, OK, dobre, nepoužijeme teda Model E.”

“Model 3 sa mal volať Model E, zo zjavne detinského dôvodu, ale Ford nás zažaloval a zmaril naše úsilie takže teraz je to S3X. Úplne odlišné!”

Mám predať svoj Model S a kupit Model 3?

Takéto otázky sa začali v poslednej dobe objavovať online od zákazníkov Kalifornskej firmy Tesla, kedže názov najnovšieho elektromobilu je tak mätúci. Elon Musk sa k tomuto problému, ako ináč, vyjadril na svojom Twittery, kde povedal:

“Všimol som si, že veľa ľudí si myslí, že Model 3 ja naša “ďalašia verzia” Tesly, ako napr. iPhone 2 a iPhone 3. Toto nie je pravda.”

Na čo sa ho niekto opýtal, prečo takýmto veľmi mätúcim spôsobom nazvali svoj ďalší elektromobil a Elon Musk odpovedal úprimne:

“Pretože som bol blbý idiot a neuvedomil som si, že to spôsobí takýto zmätok!”

Elon Musk sa naozaj snaží aby zákazníci pochopili, že Model 3 je len lacnejšou a menej vyspelou alternatívou k Modelu S a tak isto dodal, že Model 3 je lacný, lebo má napríklad len jednu obrazovku, kým drahé Modely S a X majú dve. Tak isto Model 3 vyžaduje iba polovicu káblovania Modelov S a X.

No je to naozaj tak? Neprinesie Model 3 niečo nové?
Fanúšikov Tesly tieto správy nezastavili od špekulácii, či dohadov a veľa z nich si myslí, že Tesla niečo ukrýva a neprezrádza. Táto teória bola ešte aj utvrdená začiatkom minulého týždňa, keď sa jeden z prototypov, beta verzií, Modelu 3 zase raz objavil na cestách v okolí Tesla kampusu. A jeden z fanúšikov ho zachytil na video. Na tomto videu je zjavne vidieť extra senzory, ktoré doteraz žiadny z predošlých prototypov Modelu 3 nemal a nemajú ich ani luxusné Modeli S a X.

Najnovšie Modely S a X majú momentálne na palube 8 kamier, GPS, radar a ultrasonické senzory, ktoré boli špečiálne vytvorené pre semi-autonómneho Autopilota Tesly. Tesla plánuje priniesť úplnu autonómiu do konca tohto roka cez jeden zo svojich softvérových aktualizácií pre všetky svoje modeli, vrátane Modelu 3. Ale prototyp, ktorý sa objavil minulý týždeň na ceste mal 2 extra senzory, v stĺpiku medzi prednými a zadnými dverami, ktoré sa na najnovších verziách Modelu S a X neobjavujú. Tesla tvrdí, že hardvérové vybavenie pre autopilota je rovnaké ako ich Modely S a X. Možno to ale znamená, že Tesla začne vybavovať aj Modely S a X s ešte novším hardvérom ako doterajšie HW2.

Spolu s videom od fanúšika Tesly sa objavili aj tvrdenia jedného z analystov firmy Morgan Stanley, Adama Jonasa, ktorý tvrdí, že Tesla určite niečo skrýva. Adam tvrdí, že Tesla sa snaží podkopávať schopnosti Autopilota Modelu 3, aby predišla zníženým predajom ich terajších modelov. Adam Jonas tvrdí, že Model 3 príde s 19 senzormi a Autopilotom s neporovnateľne vyspelejšími schopnosťami v porovnaní s prvou verziou Autopilota. Tou, ktorá bola ešte poháňaná softvérom od MobilEye.

Výroky Tesly sa snažia všetky tieto dohady a tvrdenia vyvrátiť, no je jasné, že zahliadnutie Modelu 3 na ceste, s extra senzormi, ich snaženiu nepomohlo. A aj keď je jasné, že by všetci chceli aby Tesla naozaj prekvapila a ponúkla auto budúcnosti, je pravdepodobné, že Model 3 naozaj bude, ako Tesla tvrdí, len lacnejšia, menej luxusná alternatíva Modelu S. No na toto si ešte budeme musieť počkať.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here