Tesla sprístupnila konfigurátor pre Model 3 deň po tom čo Elon Musk, výkonný riaditeľ Tesla Inc., osobne odovzdal prvých 30 elektromobilov Tesla Model 3 svojim novým majiteľom na odovzdávacej akcii vo Fremonte v Kalifornii.

Jeden zo zamestnancov Tesly uverejnil fotografie konfigurátoru pre Tesla Model 3 na stránkach “Model 3 Owners Club”. Tie jasne ukazujú, že prvé kusy Modelu 3 by mali byť zamestnancom doručené niekedy v októbri až decembri tohto roku. V rovnakom čase by mali byť dodané aj prvé kusy zákazníkom, ktorí boli medzi prvými, ktorí si predobjednali tento lacný elektromobil od Tesly, v ranných hodinách 31. marca 2016.

Konfigurátor Modelu 3 je veľkým sklamaním

Konfigurátor pre Model 3 prichádza po dlhom čakaní a tak ako sme sa naň tešili, nás jeho obsah neuveriteľne sklamal. Ako sa ukázalo “lacný” elektromobil od Tesly nakoniec nebude tak lacný a dokonca v základnej verzii prichádza na trh s menšou výbavou ako ktokoľvek čakal.

Prvé čoho si človek všimne sú 2 možnosti na prvej strane kde si môžete vybrať z dvoch extra balíkov “Long Range” (väčší dojazd a výkon) a “Premium Upgrades” (prémiový balíček). Tieto dve možnosti majú pod sebou vetu, ktorá pravdepodobne sklamala mnoho zákazníkov “potrebné pre prvotnú výrobu”. Čo znamená, že pokiaľ si nebudete schopní dovoliť tieto dva balíčky, ktoré zvýšia základnú cenu 35 000 amerických dolárov na 49 000 amerických dolárov, tak nech ste si akokoľvek skoro predobjednali svoj Model 3, neuvidíte ho pravdepodobne až do januára alebo februára budúceho roku.

Tesla Model 3 nie je tak lacný elektromobil ako sa očakávalo
Zdroj: TeslaRati

Priplatiť si musíte ešte aj za zmenu farby

Presne tak, či ste zamestnancom Tesly alebo nie, ak máte záujem mať váš Model 3 doručený čo najskôr, Tesla vás núti objednať si obidva baličky (dlhší dojazd, elektrické sedadlá a prémiový audio systém) v hodnote 14 000 amerických dolárov.

Toto bolo len prvé zo sklamaní. Ako sa ukázalo, Model 3 nech je akokoľvek skvelý elektromobil, nie je tak lacný a tak skvelý vo svojej cenovej kategórií ako ho Tesla či Elon Musk vykresloval.

Podľa Elona Muska, podľa jeho vlastných slov, nenájdete vozidlo, ktoré by vám za takúto cenu dalo toľko čo Model 3. Tým narážal na rýchlosť, ekologickosť a autonómne schopnosti Modelu 3. No ako sa ukázalo, rýchlosť či autonómia nie sú tak úplne v základnej verzii s cenovkou 35 000 amerických dolárov.

Pokiaľ nemáte záujem o svoj Model 3 v čiernej farbe, Tesla ponúka zmenu na jednu z 5 farieb. No zmena farby vášho Modelu 3 vás výjde na 1000 amerických dolárov.

Nasledujúce farby sú pristupné v konfigurátore:

  • Čierna -> V cene
  • Polnočná strieborná (Metallic) -> 1000 $
  • Hlboká modrá (Metallic) -> 1000 $
  • Strieborná (Metallic) -> 1000 $
  • Perleťová biela (viac vrstvová) -> 1000 $
  • Červená (viac vrstvová) -> 1000 $
Tesla Model 3 nie je tak lacný elektromobil ako sa očakávalo
Zdroj: TeslaRati

Ďalší príplatok v konfigurátore prichádza pri zmene diskov. Pokiaľ máte záujem zmeniť si disky zo základných 18 palcových na 19 palcové športové disky, tato zmena vás výjde na 1500 amerických dolárov.

Za plnú výbavu zaplatíte takmer 2 násobok ceny

Keď si zoberieme príklad: ako jeden zo skorých predobjednávateľov by ste si chceli nakonfigurovať biely Model 3 s 19 palcovými diskmi a vylepšeným autopilotom, ktorý mimochodom v cene nie je a musíte si zaň priplatiť 5000 amerických dolárov, tak už teraz váš Tesla Model 3 výjde na 56 500 amerických dolárov.

Pokiaľ by ste mali záujem o plnú autonómnu výbavu Modelu 3, výjde vás to na ďalších 3000 amerických dolárov, čo celkovú cenu elektromobilu vyženie až na neuveriteľných 59 500 amerických dolárov.

Tesla Model 3 nie je tak lacný elektromobil ako sa očakávalo
Zdroj: TeslaRati

No a nakoniec keď už ste si svoj Model 3 plne nakonfigurovali musíte zaplatiť 2500 dolárovú zálohu. Čo je už ale štandardom pri Tesle. Túto zálohu vyžaduje pri objednaní každého so svojich elektromobilov.

A len tak mimochodom…, plne vybavený Model 3, bez štátnych príspevkov či daňových úľav, vyjde na takmer 60 000 amerických dolárov, čo pri cene základnej verzie Modelu S, ktorá sa momentálne pohybuje na hranici 69 500 amerických dolárov, nie je až taký veľký rozdiel a dôvod na kúpu Modelu 3, ako lacného autonómneho elektromobilu sa vytráca. Je síce pravda, že s Modelom 3 v najvyššej výbave získate vyšší dojazd, lepšie audio a plného autopilota, no povedzme si pravdu, s Modelom S bude váš dojazd nižší len o cca 100 km a čo získate je nádherný, priestranný a elegantný sedan s o sekundu rýchlejším zrýchlením z 0 na 100 km/h, za neuveriteľných 4.3 sekundy, nadštandardné “smart air” zavesenie kolies a 17 palcový centrálny displej so sekundárnym displejom vodiča. Tu prichádza na rad otázka, či naozaj dáva zmysel si objednať Model 3 v najvyššej výbave alebo rovno prejsť na Model S.

Tesla Model S prelomil vlastný rekord, prešiel viac ako 1000 km na jedno nabitie!
Zdroj: tesla

Model 3 sa nakoniec ukázal byt skvelý elektromobil, no cenovo a výbavou nás všetkých tak trošku zaskočil, možno i sklamal. Keď vás od Modelu S delí len 10 000 dolárov (8500 EUR), ktorý elektromobil by ste si vybrali vy?

Zdroj: TeslaRati

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here