Posledné týždne nepočúvame a nevidíme nič iné z noviniek Tesly, než Model 3 sem a Model 3 tam. Model 3 bol zachytený na testovacej dráhe, na každej ceste Fremontskej továrne v okruhu 50 km a onedlho bude už aj na cestách po celom svete. No Tesla Model 3 zatiaľ oficiálne stále nevydala. A jej schopnosť tak urobiť bez chybičky či bez problémov je stále nejasná. No jasné je, že Tesla nenecháva nič náhode a pripravuje sa tak ako sa len dá pripraviť na príchod nového “lacného” sedanu, ktorý s najväčšou pravdepodobnosťou navždy zmení svet automobility.

Väčšina zákazníkov chce Autopilota a panoramatickú strechu

Podľa novej trhovej analýzi, o ktorú sa zaslúžili Ben Sullins a zakladateľ klubu vlastníkov Modelu 3, Trevor Page, vyše 70% zákazníkov, ktorí si objednali svoj Model 3 majú záujem o plného autopilota, alebo minimálne o asistovaného autopilota a panoramatickú strechu. Takáto kombinácia by ich mala vyjsť približne na 50 tisíc amerických dolárov, čo je cca 44 500 EUR.

Elon Musk Blog, Tesla - Model 3
Zdroj: Yushift

Títo dvaja, “Tesla fanatici”, zozbierali informácie od viac ako 10 000 zákazníkov, ktorí si nový, lacný elektrický sedan od Tesly rezervovali, analyzovali ich a zhrnuli v podobe grafov. No a čo z nich vyplýva? Ľudia naozaj chcú svojho autopilota, radšej si utiahnu svoje opasky a budú míňať menej na hocičo iné, len aby mohli vlastniť svoju Teslu. Väčšina záujemcov napísala, že vyhliadka toho, že by mohli vlastniť Teslu je príliš lákavá na to, aby niečo preto neobetovali.

Priemerná cena Modelu 3 sa teda bude pohybovať o trošku vyššie ako pôvodne predpovedal Elon Musk. (Je to snáď prvý krát čo Elon predpovedal niečo nižšie ako to v skutočnosti bude :P) Produkcia, v poradí 4. elektromobilu od Kalifornskej elektrickej automobilky Tesla, Model 3, by sa mala začať už budúci mesiac a oficiálna akcia spustenia predaja je očakávaná rovnako, na koniec júla.

Ben Sullins zhrnul analýzu prichádzajúceho Modelu 3 a jeho predpokladaného predaja vo videu nižšie.

Model 3 konfigurátor už onedlho na stránkach Tesly

Utorok 6. júna sa Elon Musk na každoročnom stretnutí akcionárov Tesla Inc. rozhovoril o online konfigurátore pre Model 3. Elon spomenul, že konfigurátor by mal byť na stránke prístupný širokej verejnosti od, približne, konca júla. Dáva to zmysel a zhoduje sa to aj s časom kedy má Tesla organizovať akciu oficiálneho vstupu Modelu 3 do predaja.

Minulý mesiac sme písali o tom, ako by mali byť konfiguračné možnosti pre Model 3 v porovnaní s Modelom S a X, veľmi limitované a nemali by presiahnuť 100 možností, čo je neporovnateľné číslo s viac ako 1500 možnosťami konfigurácie, ktoré má Model S a Model X. No Musk prekvapil a povedal, že číslo možností bude ešte nižšie.

Elon Musk doslova povedal:

“Pre začiatok bude konfigurátor Modelu 3 vlastne len akú farbu chcete a akej veľkosti majú byť vaše kolesá. To je v podstate všetko čo tam zatiaľ bude.”

Elon Musk Blog, Tesla - Model 3
Zdroj: Teslarati

Tesla potvrdila, že k svojmu lacnému sedanu, minimálne lacnému v porovnaní s Modelom S či X, bude ponúkať 18 a 19 palcové disky. No a čo sa týka farieb, síce Tesla žiadnu oficiálnu správu nevydala, no vieme si cca domyslieť aké budú z doteraz zaznamenaných, predvýrobných prototypov, ktoré boli zachytené na videách a fotografiách na Kalifornských cestách.

Zatiaľ sme videli 6 rôznych farieb prototypov Tesla Modelu 3: bielu, čiernu, striebornú, červenú, modrú a samozrejme Tesla červenú, čo je ich špeciálne vyvinutý odtieň červenej. Elon Musk tak isto povedal, že tí ktorí si rezervovali svoj Model 3 v prvý deň kedy bol Model 3 ponúkaný, dostanú k svojim elektromobilom niečo špeciálne. Sme naozaj zvedaví čo to bude. 🙂

Musk tak isto dodal, že konfigurátor bude mať vstavané informácie o možnostiach, ktoré budú prístupné na Modely 3 v budúcnosti, dokonca aj s časovými informáciami kedy tieto možnosti budú prístupné.

Sieť Tesla Supercharger nabíjačiek rastie ako z vody

Nie len v Bratislave v posledných týždňoch vyrástla nová “čerpacia stanica” Tesly, tzv. Tesla Supercharger nabíjacia stanica. Tesla investuje mnoho do svojej siete nabíjačiek po celom svete a pripravuje svoju infraštruktúru na príchod Modelu 3. Tesla nielen, že stavia nové, no rozširuje aj už existujúce Supercharger stanice o viac stojanov.

Elon Musk Blog, Tesla - Model 3
Zdroj: The Verge

Tesla mala doteraz na svojich staniciach v priemere 6 stojanov, na tých väčších okolo 12. No v posledných týždňoch sa toto všetko zmenilo a hovorí sa o staniciach, ktoré by mohli mať viac ako 50 nabíjačiek, dokonca o staniciach kde by sa ich mohlo nachádzať až približne 100. Tesla zjavne nenecháva nič náhode a zodpovedne sa pripravuje na nápor, ktorý na ich stanice prinesie nový vietor, Model 3.

Model 3 na testovacej dráhe

Čo viac povedať o tejto téme ako to, že niekoľko Modelov 3 bolo zaznamenaných na testovacej dráhe. Fanatici robia čo môžu aby zachytili hoci len sekundu Modelu 3 na svoje kamery. Na videu nižšie môžete vidieť jedného z výrobných kandidátov Modelu 3 testovaného na závodnom okruhu. Na záberoch je vidieť Model 3, v modrej farbe, s otvoreným predným kufrom a pred ním kufrík s náradím. Na záberoch, pravdepodobne mechanik, robí úpravy, pravdepodobne, odpruženia Modelu 3. Na rozdiel od odpruženia Modelu S a Modelu X, ktoré majú elektronicky ovládané vzdušné odpruženie, Model 3, ako lacný elektromobil, príde pravdepodobne s klasickým strunovým odpružením.

Elon Musk Blog, Tesla - Model 3
Zdroj: Motor Trend

Neskôr môžeme vidieť ako Model 3 urobí zopár okruhov spolu s Modelom S na dráhe a zo zariadenia následne odíde. Toto video je jedno z najlepších záberov Modelu 3 aké sme doteraz mali možnosť vidieť.

Akcie Tesly nepoznajú iný smer ako prudko hore
Väčšina expertov na automobilový priemysel sa zhoduje, že veľký úspech Tesly na trhu a jej úspešná budúcnosť silne stojí na úspešnom spustení výroby Modelu 3.

Trhový analytik, Ben Kallo, oznámil, že po úspešnom spustení výroby a dodávok Modelu 3, očakáva hodnotu Tesly vzrásť z terajších, cca 52 miliard, na neuveriteľných 80 miliárd amerických dolárov. Čo znamená, že akcie Tesly by sa mohli čoskoro pohybovať vo výške cca 500 amerických dolárov za akciu.

Elon Musk Blog, Tesla - Model 3
Zdroj: AutoWeek

No Kallo si myslí, že to je len opatrný odhad a do roka odhaduje cenu za jednu akciu Tesly až na hladine 566 amerických dolárov. Čo oproti terajším 300 amerických dolárov za akciu je neuveriteľný skok hore, v odvetví automobility v podstate jedinečný. A aby toho nebolo málo, tento odhad sa nespolieha ani na neočakávané predaje či úspech Modelu 3, počíta len s cieľmi a výrobnými kvótami, ktoré Tesla prezentovala od začiatku ohlásenia Modelu 3 a jeho výroby.

Ben Kallo je jedným z najvyššie hodnotených analytikov s viac ako 56% úspešnosťou odhadov a priemernou investičnou návratnosťou 6.7%. Je to jeden z najviac Teslu pokrývajúcich analystikov.

Čo teda dodať?

Musk sa vyjadril, že momentálne má Tesla predobjednávky na približne 18 mesiacov, a že pokiaľ si ľudia objednajú svoj Model 3 dnes, nemali by ho očakávať skôr ako v roku 2019. Tesla stále hlási nové a nové objednávky a číslo predobjednaných Modelov 3 sa v tomto momente približuje k 500 000!

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here