Pred pár dňami na Floride skončil Tesla Model X v telocvični po tom čo prerazil 2 steny. Aj keď našťastie nikto nebol zranený, majiteľka SUV elektromobilu Tesla Model X tvrdí, že jej elektromobil zrýchlil a prerazil 2 steny sám od seba.

Podľa miestnej televíznej stanice ABC Actino News, Tesla Model X prerazil výklad fitness centra a hneď na to pokračoval cez ďalšiu stenu a skončil v telocvični. Toto sa udialo v nedeľu 22. apríla v Pasco County na Floride.

Vozidlo len tesne minulo jedného zo zákazníkov

Vozidlo, po tom čo prerazilo druhú stenu a prebúralo sa priamo do telocvične, len tesne minulo jedného zo zákazníkov, ktorý sa v telocvični nachádzal. No našťastie nikto nebol zranený.

Zopár obrázkov z havárie, zhotovených kanceláriou šerifa v Pasco County:

Zdroj: Electrek

Kancelárie šerifa ako aj Floridská diaľničná polícia reagovala na nahlásenú haváriu v Pasco County. Po príchode polície na miesto nehody uviedla vodička elektromobilu Tesla Model X, ktorý skončil v telocvični, že po tom čo zaparkovala, sa jej vozidlo začalo hýbať samé od seba a aj napriek stláčaniu pedálu bŕzd, elektromobil aj naďalej zrýchľoval až kým neprerazil výklad a stenu telocvične.

Televízna stanica ABC Acftion News hneď zhodnotila, že táto nehoda musela byť zapríčinená autopilotom, no tvrdí, že polícia nevyšetruje či Autopilot bol alebo nebol využívaný.

Je naozaj nepravdepodobné, že by bol autopilot zapnutý. Adaptívny tempomat tiež nemohol byť zapnutý, keď vodič vchádzal na parkovisko a rovnako ani automatické riadenie nemohlo byť zapnuté. Jedine, že by ho vodič elektromobilu aktivoval po tom čo vošiel na parkovisko, čo nedáva zmysel.

Nejedná sa o prvý prípad mimovoľnej akcelerácie

V tomto momente ešte nemáme dostatok informácií na to aby sme mohli spraviť nejaký presvedčivý záver. No táto nehoda nie je prvou, kde jedno z ich vozidiel Tesly, údajne, samo od seba zrýchlilo a narazilo do garáže / steny. Takmer v každom prípade vodiči tvrdili, že po tom čo spomalili chceli vozidlo priviesť do úplného zastavenia stlačením brzdového pedálu, kedy ich vozidlo samé od seba zrýchlilo a narazilo do prekážky pred nimi.

No takmer v každom prípade bola Tesla schopná získať záznamy z palubného počítaču vozidla. V tých sa nakoniec vždy ukázalo, že namiesto pedálu bŕzd, vodiči nechtiac stlačili pedál akcelerácie. Vo všetkých prípadoch, ktoré boli až doteraz uzavreté, sa nakoniec ukázalo, že za nehody spoločnosť Tesla a jej produkt naozaj nemohli a jednalo sa o chybu vodiča.

Neznamená to, že pri vyšetrovaní tejto nehody sa ukáže rovnaký výsledok ako pri všetkých predošlých, no je veľká pravdepodobnosť, že to tak bude. Ale aj keby, Tesla z toho nie je ešte úplne vonku. Kalifornská spoločnosť momentálne čelí viacerým žalobám, jednou z nich je napríklad celebrita z Južnej Kórei, ktorá paradoxne tiež zaparkovala svoj elektromobil od Tesly, Tesla Model S, do telocvične v Kalifornii. Aj keď Tesla neoblomne tvrdí, že sa jedná o chybu vodiča a poukazuje na všetky dôkazy, od video záznamu až po záznamy zo samotného vozidla, majiteľ spomínaného elektromobilu si stojí za svojím, že sa jedná o chybu automobilky, konkrétne chybu autopilota.

Zdroj: Electrek

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here