Majiteľ SUV elektromobilu od Kalifornskej automobilky Tesla Inc. z New Jersey si zažil krušné chvíle po tom, čo testoval novú funkciu svojho Modelu X. Najnovší update jeho len 2 mesiace starého Modelu X s HW2 hardvérom povolil majiteľom používať ich “fob”, kľúč k ich Tesle, na spustenie funkcie “summon”.

Po tomto update počas parkovania jeho Modelu X sa stalo niečo, čo Tristan Carneiro nečakal. Jeho Tesla spustila zatváranie garážových dverí a následne si to nasmerovala von z garáže priamo cez zatvárajúce sa garážové dvere. Ako Tristan vysvetlil, po tom čo úspešne zaparkoval svoju Teslu, funkciou summon do svojej garáže, chcel len málinko upraviť jej polohu, kedže sa mu nepáčilo ako blízko steny je zaparkovaná. No zrazu sa začali zatvárať dvere garáže a Tesla nezastavila a svoju prednú kapotu poškrabala zatvárajúcimi sa garážovými dverami.

Tesla Summon & HomeLink

Tesla Summon je funkcia, ktorou dokážu majitelia novších verzií elektromobilov od Tesly, špecificky tie, ktoré sú vybavené hardvérom schopným plnej autonómie, parkovať svoje elektromobily. Táto funkcia bola prístupná zatiaľ len cez Tesla aplikáciu, no po tomto update je už prístupná aj za použitia Tesla kľúču.

Carneiro si myslí, že Tesla, ktorá má vstavaný systém HomeLink system, si “myslela”, že vychádza z garáže a tak automaticky aktivovala HomeLink, ktorý by normálne garáž otvoril, no kedže garáž bola otvorená, tento príkaz spustil zatváranie garážových dverí.

HomeLink je systém, ktorý je už dlhé roky jedným z najznámejších systémov na ovládanie brán a garážových dverí v Amerike. Systém je väčšinou vstavaný priamo do vozidla a nachádza sa buď na dverách vodiča, centrálnom spätnom zrkadle alebo na slnečnej clone vodiča.

“Vyzerá to tak, že garážové dvere boli spustené vozdilom. Používal som kľúč na zacúvanie do garáže. Kedže nezašla dostatočne ďaleko tak som to skúsil znova. No potom bola zase príliš ďaleko, príliš blízko zadnej steny tak som sa ju pokúsil funkciou summon opäť posunúť trošku dopredu a použil som moje telo aby som ju zastavil tam kde chcem.”

V tomto momente sa garážové dvere začali zatvárať na prednú kapotu vozidla, kým bolo stále v pohybe.

“Musel som zareagovať veľmi rýchlo, hneď som chytil garážové dvere a vlastnými silami ich vytlačil hore pred tým, než sa k nim dostalo predné sklo. Našťastie sa mi to podarilo pred tým než do nich narazila.”

Model X bol v tomto momente na softvérovej verzii v8.1 2017.24.30 ca228227. Aj keď mnoho ľudí by hneď začalo obraňovať Teslu a celý incident by dalo za vinu majiteľovi. Je dôležité podotknú, že samotný majiteľ Teslu neviní a povedal, že bol nadšený, že môže otestovať nový update, tak ako tisícky iných majiteľov, ktorý sa vždy tešia na odskúšavanie nových funkcií ich vozidla.

Tristan údajne kontaktoval Teslu hneď po incidente a momentálne čaka na ich odozvu. Je pravdepodobné, že celý incident bude vyšetrený. To či Tesla spustila HomeLink príkaz, ktorý zatvára garáž, bude ľahko zistiteľné zo záznamov softvéru a pri zistení, že vina padá na Teslu a jej softvér, sme si istý, že Tesla zaistí opravu prednej masky ako aj garážových dverí. No zatiaľ je neznáme či sa tak stane alebo nie, no pokiaľ sa objavia hocijaké novinky ohľadom tohto príbehu, budeme vás určite informovať.

Zdroj informácií: TeslaRati

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here