23.január 2018

Tesla na začiatku tohto roka predstavila tzv. “všetko alebo nič” systém odmien za dlhodobé výkony pre svojho riaditeľa Elona Muska. Taktiež potvrdila, že miliardár a vizionár aj nasledujúcich desať rokov zostane generálnym riaditeľom Tesly. Nový systém ocenenia výkonu generálneho riaditeľa obsahuje niekoľko míľnikov, ktoré by v prípade naplnenia spravili z Tesly jednu z najhodnotnejších spoločností sveta a z Muska najbohatšieho muža planéty.

Systém odmeňovania Elona Muska bol oficiálne zverejnený v polovici januára na stránke Tesly v sekcii “Vzťahy s investormi”, kde kalifornská firma načrtla svoje ciele na nasledujúcich desať rokov. Predstavenstvo spoločnosti mimo Elona a jeho brata Kimbala za posledných šesť mesiacov roku 2017 vypracovalo spolu s externou konzultačnou firmou nový systém odmeňovania.

V mnohom sa to podobá na plán firmy z roku 2012, a to v tom, že odmena Elonovi nebude vyplatená, pokiaľ nebudú splnené dané ciele spoločnosti. Tento systém z roku 2012 napokon pomohol Tesle dosiahnuť takmer 17-násobné zvýšenie trhovej hodnoty za päť rokov, čo je v automobilovom priemysle doslova zázračný rast. Tesla chce tentokrát v nasledujúcej dekáde dosiahnuť ešte ambicióznejšiu trhovú hodnotu, a to vo výške 650 miliárd dolárov. Zaradila by sa tak do ligy najväčších spoločností sveta, ako napr. Apple. Pre porovnanie, súčasná trhová hodnota spoločnosti je približne 60 miliárd dolárov.

Medzi určené míľniky na nasledujúcich desať rokov patrí aj to, aby výrobca dosiahol rastúce výnosy a vykázal zisk pred zdanením, úrokmi a odpismi (ukazovateľ EBITDA). Aby bol Musk plne odmenený, Tesla musí dosiahnuť trhovú hodnotu vo výške 650 miliárd dolárov a musí svoje aktivity vykonávať na špičkovej úrovni. Zakaždým, keď spoločnosť dosiahne míľnik, Musk dostane opcie, ktoré zodpovedajú 1% aktuálnej zostatkovej hodnoty akcií spoločnosti Tesla. V prípade, že Tesla nesplní svoje výkonnostné ciele, Elon Musk nedostane žiadnu odmenu.

Tesla predstavila 10-ročný plán pre riaditeľa Elona Muska, chce mať trhovú hodnotu 650 miliárd dolárov

Agresívne výkonnostné ciele by mohli naznačovať, že spoločnosť sa rozvíja a rozširuje do viacerých segmentov mimo automobilového priemyslu. Tesla už vyrástla na spoločnosť, ktorá nielen vyrába autá, no tiež prináša riešenia, ktoré revolucionizujú priemysel. Muskove ostatné projekty, ako napríklad Boring Company, by mohla Tesla kúpiť aj v prípade, že jej aktivity budú úspešné a ďalej budú zvyšovať celkovú hodnotu spoločnosti.

8.marec 2018

Medzičasom niektorí veľkí akcionári spoločnosti Tesla vyjadrili podporu tejto odmeny.

Baillie Gifford & Co. a T. Rowe Price Group Inc., dve investičné skupiny, ktoré vlastnia spolu približne 14% akcií Tesly, sa vyjadrili pre Bloomberg, že plánujú na zasadnutí predstavenstva hlasovať v prospech tejto odmeny.

Okrem samotného Muska, ktorý sa tejto záležitosti nezúčastní, existujú iní veľkí akcionári, preto môže hlasovanie dopadnúť akokoľvek.

„Myslíme si, že to, čo Tesla doteraz dosiahla, je dosť obdivuhodné, no môže dosiahnuť oveľa viac, nielen v automobilovom priemysle, ale aj na  energetickom trhu. Elon Musk – jeho nasadenie a vízia – je skutočne dôležitou súčasťou toho, že sme sa dostali do tohto bodu. Tesla tento drive a túto víziu nestále potrebuje, aby tlačili celý biznis vpred.“ povedal Tom Slater, partner spoločnosti Baillie Gifford a manažér investičného fondu

Ako sme už uviedli, balík by motivoval Muska, aby zotrval vo funkcii CEO alebo hlavným manažérom výroby  minimálne nasledujúcich 10 rokov.

Joel Grant, automobilový a priemyselný analytik spoločnosti T. Rowe Price, tiež vyjadril zámer hlasovať v prospech tejto odmeny:

„Odmena bola navrhnutá tak, aby Elona udržala a my sme v predstavenstve so konkrétnym zámerom. Chceme zabezpečiť, aby Elon zostal vo funkcii a používal Teslu ako prostriedok pre signifikantný rast.“

Ďalší významný investor spoločnosti Tesla, Ron Baron, je údajne tiež v prospech tohto plánu:

„Predstavte si Elona Muska a všetko, čo musel prekonať, aby dosiahol to, čo dosiahol. Výrobcovia klasických automobilov sú proti nemu, dealeri sú proti nemu, odbory sú proti nemu. Všetci sú proti nemu. Jediný dôvod, prečo je Tesla úspešná, je tento chlap.“

Z veľkých investorov spoločnosti sa k hlasovaniu nevyjadrili iba spoločnosti Fidelity a Tencent.

Tesla predstavila 10-ročný plán pre riaditeľa Elona Muska, chce mať trhovú hodnotu 650 miliárd dolárov

21.marec 2018

Akcionári Tesly schválili výkonnostnú odmenu pre Elona Muska vo výške 2,6 miliárd dolárov

Akcionári spoločnosti Tesla hlasovali v prospech výkonnostnej odmeny spoločnosti Tesla pre jej výkonného riaditeľa Elona Muska. S odobrením odmeny vo výške 2,6 miliárd dolárov Tesla zároveň čelí doposiaľ svojej najväčšej výzve.

Hlasovanie Muskovej vysokej odmeny a kompenzačného plánu firmy sa uskutočnilo 21.marca v školiacom centre Tesly v meste Fremont v Kalifornii, kde akcionári hlasovali za alebo proti tomuto plánu. Internetové hlasy akcionárov, telefonické hovory ale aj hlasy vykonané prostredníctvom pošty tiež rozhodovali, či bude odmena pre Musk schválená.

Tesla predstavila 10-ročný plán pre riaditeľa Elona Muska, chce mať trhovú hodnotu 650 miliárd dolárov

Inšpirovaný 5-ročnou odmenou pre Elona Muska z roku 2012, tento nový 10-ročný plán vyžaduje dosiahnutie niekoľkých významných míľnikov spoločnosti Tesla ešte predtým, ako bude odmena vizionárovi Muskovi vyplatená. Podľa neho získa odmenu, iba ak Tesla dosiahne 12 míľnikov, z ktorých každý predstavuje nárast hodnoty firmy o 50 miliárd dolárov a okrem toho niekoľko priebežných cieľov. Ak Tesla nedosiahne všetky tieto ciele, Musk nedostane nič. Komunikácia Tesly so svojimi investormi ukazuje ambiciózny charakter tohto odmeňovacieho plánu.

„Za každý z dvanástich míľnikov, ktoré Tesla dosiahne, Elon dostane opcie na akcie, ktoré zodpovedajú 1% súčasnému počtu akcií spoločnosti Tesla (približne 1,69 milióna akcií). Ak sa nedosiahne žiadna z 12 tranží, Elon nedostane žiadnu odmenu.“

Tesla predstavila 10-ročný plán pre riaditeľa Elona Muska, chce mať trhovú hodnotu 650 miliárd dolárovOdmena pre Muska ale nebola schválená bez odporu. Začiatkom marca konzultačné spoločnosti Institutional Shareholder Services Inc. a Glass Lewis & Co. vydali vyhlásenie, ktoré presvedčili akcionárov hlasovať proti tomuto plánu. Podľa nich by potenciálna odmena a počet akcií, ktoré by Musk získal v prípade dosiahnutia plánu by bol príliš veľký, aby ich mohla držať jediná osoba.

Ak sa Elon Musk podarí splniť ciele spoločnosti Tesla na nasledujúcich desať rokov, dosiahne trhovú kapitalizáciu 650 miliárd dolárov. To je už teritórium najväčších spoločností v oblasti technologického priemyslu, ako Apple a Google, z ktorých obe už dosiahli trhovú hodnotu 1 bilióna dolárov.

Zdroj: Tesla,TeslaRati, Electrek


ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here