Tesla Semi sa pred 2 dňami z neznámych príčin objavila v meste Dallas v štáte Texas. Ako sa ukázalo dôvodom je PepsiCo, firma, ktorá si objednala 100 kusov plne elektrických kamiónov Tesla Semi od Kalifornskej automobilky Tesla Inc.

Na stránke Reddit sa neskôr vďaka Ryanovi O’Donnellovi objavili fotografie z tejto súkromnej predvádzacej akcie. Ten sa zúčastnil akcie a na portáli Reddit zverejnil mnoho fotografií prototypu elektrického kamiónu Tesla Semi.

Vyzerá to tak, že v posledných týždňoch jazdil prototyp kamiónu Tesla Semi po celom USA a dôvodom sú práve predvádzacie akcie pre svojich najväčších zákazníkov. Tesla Semi bol už aj v mestečku St-Louise, kde Tesla predviedla svoj plne elektrický kamión Tesla Semi firme Anheuser-Busch, čo je pivovar, ktorý vyrába pivo Budweiser. Anheuser-Busch si objednalo 40 kamiónov Tesla Semi.

Objednávka na 100 kamiónov Tesla Semi od firmy PepsiCo je doteraz najväčšia zaznamenaná objednávka kamiónov od Kalifornskej elektromobilky Tesla, samozrejme nerátajúc samotnú Teslu, ktorá plánuje byť svojím prvým zákazníkom a plánuje na to využívať viac ako 100 kamiónov Tesla Semi.

Tesla teda navštevuje postupne svojich najväčších zákazníkov a predvádza im svoj prototyp. Vďaka Ryanovi máme možnosť vidieť detaily tohto prototypu na obrázkoch nižšie.

Zdroj: Electrek

Ryan tak isto potvrdil, že jeden zo zamestnancov PepsiCo sa vyjadril, že 100 kusov kamiónov Tesla Semi, ktoré si firma zatiaľ objednala, je len kvapkou v mori v porovnaní s tým koľko kamiónov by si chceli objednať postupom času.

Keď si minulý rok PepsiCo objednalo 100 kamiónov Tesla Semi, hlavný manažér zásobovania pre Severnú Ameriku, Mike O’Connell, povedal, že firma v tomto momente využíva viac ako 10 000 nákladných vozidiel a snaží sa analyzovať, na ktorých cestách v Severnej Amerike by dávalo využitie Tesla Semi najväčší zmysel. Tvrdí, že vidí “široké spektrum využitia pre ľahšie náklady, ako napríklad náklady s občerstvením, alebo kratšie cesty s ťažšími nákladmi nápojov.”

Na uvádzacej akcii Tesly minulý rok, Tesla predstavila dve verzie plne elektrického kamiónu Tesla Semi, verziu s dojazdom 500 km a ďalšiu s dojazdom 800 km. Neskôr Tesla predstavila aj ceny týchto kamiónov. Pokiaľ Tesla nenarazí na nejaký nepredvídateľný problém, cena Tesla Semi s dojazdom 500 km by mala byť 150 000 amerických dolárov (122 000 EUR) a Semi s dojazdom 800 km by sa mal predávať za 180 000 amerických dolárov (146 000 EUR).

Tesla tak isto vydáva, už klasicky, tzv. “Founders Series”, teda zakladateľskú verziu, za ktorú si Tesla pýta až 200 000 USD. Zákazníci s touto objednávkou dostanú svoj kamión Tesla Semi pravdepodobne medzi prvými.

Znamená to, že 100 kamiónov, ktoré si PepsiCo objednalo, prinesie Tesle približne 15 až 20 miliónov amerických dolárov, záležiac na tom aké verzie si PepsiCo objednalo. No aj táto zdanlivo veľká objednávka, je len test. Všetky doterajšie objednávky od väčších firiem sú relatívne malinké a sú len testovaciou investíciou. Pokiaľ bude potenciál Tesla Semi preukázaný, objednávky od týchto firiem sa môžu nakoniec pohybovať v tisíckach kusov, ale to naozaj zaleží na tom či Tesla Semi doručí všetko čo Kalifornská elektromobilka sľúbila pri jej predstavení.

Zdroj: Electrek

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here