Ako sme už písali včera, Tesla v piatok odhalila omnoho viac ako len ich prvé nákladne elektrické vozidlo. Aj keď Musk už dlho naznačoval, že na tejto akcii budeme svedkami nie len odhalenia elektrického kamiónu, nikto netušil o čo presne pôjde. Väčšina ľudí odhadovala, že sa dočkáme prvej ukážky Modelu Y. Avšak Modelu Y sme sa nedočkali, zato sme sa dočkali prvej ukážky druhej generácie Tesla Roadster, elektrického kabrioletu vďaka ktorému dnes Tesla vôbec existuje. Tesla Roadser bol prvý elektrický automobil od Tesly, ktorý bol postavený na podvozku Lotusu a aj keď to nebolo ani zďaleka dokonalé vozidlo, ukázalo svetu, že elektrické vozidlo môže byť minimálne tak dobré ako automobil so spaľovacím motorom.

Elon Musk predstavil Tesla Roadster

Tesla Roadster sa od roku 2012 nevyrába. Tesla začala po Roadstery vyrábať ich stálu vlajkovú loď a najobľúbenejší elektromobil na svete, Model S. Ten bol postavený a navrhnutý výhradne Teslou a bolo to cítiť. Tento elektrický automobil ešte aj dnes berie dych, dokonca aj vo verziách, ktoré boli vyrobené pred 5 rokmi. Po Modeli S prišiel Model X, niečo medzi SUV a dodávkou a nakoniec dlho sľubovaný “lacný” elektromobil Model 3. Tesla za posledných 5 rokov naozaj nelenila a inovovala čo sa len dá, či už v odvetví batérií, elektromotorov alebo autonómnosti.

Tesla elektrický kabriolet Roadster 2.0

No luďom to všetko nestačilo a neustále sa pýtali – “Kedy opäť uvidíme Roadster? Kedy príde ďalšia generácia?”. Musk na to odpovedal ešte v roku 2015, vtedy naznačil, že nový Roadster by sme mali vidieť do 4 rokov. Dokonca povedal, že ďalší level zrýchlenia, ten ktorý prekoná ich posledný, až do včera najrýchlejší, “Ludicrous mode”, príde spolu s Tesla Roadsterom. Ludicrous mode v tomto momente dokáže zrýchliť Model S z 0 na 100 km/h za 2.3 sekundy. A aj keď nato u Muska nie sme zvyknutý svoje slovo načas dodržal a dokonca sa mu to podarilo v úplnej tajnosti. A tak sme v piatok 17. novembra 2017 o 6:00 spoznali novú generáciu Roadsteru spolu s novou generáciou zrýchlenia, tzv. “Plaid mode”.

Tesla elektrický kabriolet Roadster 2.0

Tesla Roadster 2.0

Nový Tesla Roadster sa neradí do rovnakej kategórie ako ten pôvodný. Tesla Roadster 2.0 nie je už len športový kabriolet. V anglickom jazyku sa automobilom ako je Tesla Roadster 2.0 hovorí “Hypercar” (hyper-auto). Medzi najznámejšie hyper-autá patria napríklad Lamborghini Veneno (4,5 mil. amerických dolárov, 2.8 sekundy z 0 na 100 km/h), La Ferrari FXX K (2,7 mil. amerických dolárov, 2,4 sekundy z 0 na 100 km/h), Bugatti Chiron, Pagani Huayara, McLaren P1 LM, Aston Martin One-77, atď… Čo je ale dôležité je to, čo majú tieto hyper-autá spoločné. Všetky stoja viac ako 1,7 mil. amerických dolárov, všetky využívajú buď hybridný systém pohonu, alebo spaľovací motor a všetky sú pomalšie ako Tesla Roadster 2.0.

Tesla Roadster 2.0 sa bude od vyššie spomínaných vozidiel líšiť nielen rýchlosťou no i dojazdom. Dojazd tohto šialene krásneho a rýchleho elektromobilu bude totižto 1000 km. To Tesla dosiahne umiestnením enormne veľkej batérie na podvozok Roadsteru. Batéria by mala mať kapacitu až 200 kWh. Ďalším rozdielom bude cena. Základná verzia Roadsteru 2.0 bude stáť 200 000 amerických dolárov, čo je v porovnaní s vyššie spomínanými hyper-autami naozaj hyper-lacné!

Tesla elektrický kabriolet Roadster 2.0 Tesla elektrický kabriolet Roadster 2.0

Roadster bude mať pohon všetkých 4 kolies a budú ho poháňať 3 elektromotory. Jeho krútiaci moment bude 10 000 newtonmterov (Nm) a maximálna rýchlosť presahuje 400 km/h. Do Roadsteru sa zmestia 4 ľudia, aj keď zadné sedadlá nie sú zrovna priestranné a rozhodne by ste na nich nechceli sedieť na dlhú vzdialenosť. Keďže sa bude jednať o cestne legálne vozidlo, pôjde a ide o najrýchlejšie vozidlo na planéte, bez výnimky.

Zrýchlenie Tesla Roadsteru 2.0:

  • z 0 na 100 km/h – 1.9 sekundy
  • z 0 na 160 km/h – 4.2 sekundy
  • 1/4 míle – 8.8 sekundy

Tesla elektrický kabriolet Roadster 2.0Tesla elektrický kabriolet Roadster 2.0

Plaid mode zrýchlenie

Tak ako vo väčšine Muskových produktov, aj v tomto sa skrývajú malé odkazy na jeho obľúbené filmy. Najviac do očí bijúcim je práve názov nového módu zrýchlenia, Plaid mode. Ten pochádza z komedialneho filmu Spaceballs, teda Hviezdne gule, ktorý parodoval sci-fi dielo Georga Lucasa, Star Wars. Je to anglická hra so slovíčkami a robí si srandu z ďalšieho sci-fi, aj keď tento krát je to zo seriálu, Star Trak, kde používali takzvaný warpový pohon. Plaid mode ja naozaj absurdný a aj samotný Musk povedal, že toto zrýchlenie je naozaj stupídne, no dodal, že Roadster 2.0, ktorý predviedli v piatok je len základna verzia, a top model Roadsteru by sa mohol dočkať ešte stupídnejšieho zrýchlenia.

Niektorí z vás si možno pomysleli “o koľko môže byť Plaid mode rýchlejší ako Ludicrous?”. Ak ste si toto pomysleli, nie ste jediný. Toto isté si povedal aj Brooks Weisblat, ktorý pracuje pre DragTimes, internetový portál venujúci sa rýchlym automobilom a závodom. Ten, osobne vlastní Tesla Model S P100D a keď si sadol do Tesla Roadsteru 2.0 myslel si, že len horko ťažko rozpozná rozdiel medzi Ludicrous a Plaid modom. Nebolo tomu úplne tak… Pozrite sa na videu nižšie:

Brooks Weisblat si dokonca predobjednal Tesla Roadster, ktorý by sa mu mal dostať do rúk v roku 2020. Stálo ho to 250 000 dolárov, čo je suma, ktorú si Tesla pýta za “Zakladateľskú edíciu”. Z jeho výkriku a výrazu tváre to vyzerá tak, že túto kúpu neľutuje. Tesla taktiež ponúkla možnosť predobjednať si Tesla Roadster, no v tomto prípade si nepýtala klasických 1000 či 2000 amerických dolárov, no za základnú edíciu si vypýtala 50 000 amerických dolárov. Nevieme v čom bude zakladateľská edícia rozdielna od tej základnej, no určite minimálne v tom, že ľudia, ktorí si ju objednali, budú medzi prvými ktorým Tesla Roadster 2.0 doručia.

Čo poviete vy? Čo si myslíte o Plaid mode? Páči sa vám nový Roadster, či preferujute Model S, X či Model 3? Dajte nám vedieť v komentároch na Facebooku!

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here