V skorých ranných hodinách v piatok 17. novembra sme spoznali úplne nové produkty od Tesly, ich prvý elektrický kamión a novú verziu ich prvého elektrického vozidla Tesla Roadster, ktorý prvý krát prišiel na trh v roku 2008. Tesla počas prezentácie hovorila o mnohých aspektoch elektrických kamiónov Tesla Semi, vrátane ceny ich prevádzky. No nezmienila sa o tom, koľko budú tieto kamióny stáť, no to sa včera zmenilo.

Cena prvého elektrického kamiónu

Tesla počas prezentácie uviedla, že na prevádzkovanie ich elektrického kamiónu Tesla Semi, budú firmy musieť priemerne minúť 0.65 EUR na 1 kilometer. Pri takýchto cenách na prevádzku sme očakávali, že ceny kamiónov sa budú pohybovať v hladine cca 210 000 EUR.

Tesla však opäť prekvapila a ich kamióny sa budu pohybovať v cenách od 127 000 EUR až po 169 000 EUR. Tesla bude dodávať svoje kamióny v dvoch variantoch. Tá drahšia bude dodávaná s dojazdom až 800 km. Táto verzia sa bude predávať za 152 000 EUR. Tá lacnejšia, zameraná skôr na lokálnu dopravu, bude dodávaná s dojazdom 500 km. Tesla uvádza momentálne cenu ich najlacnejšieho kamiónu na 127 000 EUR. No Tesla, ako vždy pri svojich vozidlách, ponúka aj drahšiu verziu, tzv. “Founders Series” teda “Zakladateľskú sériu”. Tá bude dodávaná s dojazdom 800 km. To či bude Founders Series Tesla Semi dodávaná s niečím špeciálnym, čo bude hodné navýšenia ceny o 17 000 EUR naozaj nevieme, no minimálne bude dodávaná ako prvá.

Tesla zmenila cenu predobjednávky. V piatok Tesla uvádzala cenu predobjednávky 4220 EUR (5000 USD), táto cena sa však zmenila a dnes uvádza Tesla na svojej stránke cenu až 16 880 EUR (20 000 USD) na predobjednávku hocijakej verzie Tesla Semi. Predobjednávka Zakladateľskej Série stojí 169 000 EUR (200 000 USD), čiže plnú sumu tohto kamiónu.

Tesla uverejnila prekvapivo nízke ceny elektrických kamiónov Tesla Semi

Za 152 000 EUR je Tesla Semi naozaj atraktívna

Pre porovnanie, dieselové kamióny v rovnakej tažnej kategórii, sa predávaju za cca 100 000 EUR. No samozrejme náklady na ich prevádzku sú neporovnateľne vyššie, a to nemá človek ani možnosť platooningu, či využívania asistenčného autopilota.

Za 152 000 EUR získajú zákazníci Tesly mnoho, medzi inými:

 • 1 MWh batériu
 • Kamión s dojazdom 800 km
 • Zrýchlenie z 0 na 100 km/h s plne naloženým ťahačom za 20 sekúnd
 • 100 km/h rýchlosť jazdy do kopca s 5% stúpaním
 • Pancierové sklo pre vyššiu ochranu vodiča
 • Asistenčného autopilota
 • Platooning
 • Vstavané všetky potrebné systémy
 • 2 veľké monitory v kabíne vodiča
 • Centrálne sedenie vodiča v kabíne (vyššia bezpečnosť)
 • 1 609 344 km (1 mil. míľ) záruky/servisu

A mnoho ďalšieho, no čo je najdôležitejšie je, že získajú nákladné vozidlo, ktoré neznečisťuje prostredie a ktorého náklady sú stabilné, kedže Tesla garantuje cenu energie na jej Megachargeroch. Cena 1 kWh sa bude predávať za 7 amerických centov.

Tesla uverejnila prekvapivo nízke ceny elektrických kamiónov Tesla Semi

Čo si myslíme my v EMblogu

Ešte jedna perlička na záver. Predstavenie Tesla Roadsteru s batériou 200 kWh, ako aj kamiónu s batériou o kapacite 1 MWh pri zverejnených cenách poukazuje na prelom vo vývoji batérií. Buď Tesla na výskum batérií stavila, alebo má vo svojom výskumnom centre zamknuté niečo naozaj prelomové. Pokiaľ cena výroby batérií klesne a hustota uloženej energie v batériách vzrastie, na hodnoty na aké poukazujú tieto čísla, môžeme sa naozaj tešiť na omnoho vyššie dojazdy všetkých elektromobilov od Tesly a pravdepodobne od každého ďalšieho výrobcu do 2 až 3 rokov. Sme zvedaví čo budú elektroskeptici kritizovať po tom, čo elektromobily budú bežne dosahovať dojazdu 1000 km na jedno nabitie. 🙂

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here