5 dní po tom čo Tesla odhalila prvý elektrický kamión, Tesla Semi, sa začínajú objavovať prvé informácie o objednávkach. Viaceré Americké a Kanadské firmy si predobjednali elektrické kamióny. Čo samozrejme nie je až tak prekvapujúce po tom čo Tesla predstavila v piatok verejnosti. Jej elektrický kamión predčil všetky očakávania a mnohé aspekty týchto elektrických kamiónov doslova vyrazili dych.

Tesla Semi v skratke

Tesla Semi bude plne elektrický kamión s dojazdom 800 kilometrov. Tesla tento dojazd dosiahla vďaka svojej dychberúcej 1 MWh batérii, no tak isto vďaka neuveriteľnej aerodynamickosti karosérie. Tesla Semi a jeho aerodynamika je jedna z vlastností, ktorá všetkým vyrazila dych. Tesla Semi sa totižto môže pochváliť súčiniteľom odporu, čo je číslo, ktoré vyjadruje závislosť odporu prostredia na tvar telesa, ktorý môžu v tomto prípade závidieť mnohý výrobcovia hyper-áut. Tesla Semi má napríklad nižší súčiniteľ odporu ako Bugati Chiron. 😀

Tesla začala dostávať prvé objednávky na Tesla Semi

Tesla Semi sa bude tak isto môcť pochváliť naozaj krásnou kabínou vodiča. Tá bude disponovať dvoma veľkými displejmi, centrálnym sedadlom vodiča a obrovským výhľadom cez predné sklo vozidla, ktoré je tak isto tvrdené, pre ešte vyššiu bezpečnosť vodiča.

Tesla začala dostávať prvé objednávky na Tesla Semi

Tesla Semi disponuje 4 elektrickými motormi, ktoré nájdeme ešte v jednom produkte od Tesly, malom elektrickom sedane Tesla Model 3. Tesla sa snažila vyvinúť Tesla Semi s čo najmenšími nákladmi a s čo najväčším ziskom a tak sa rozhodla, že elektromotory využité v ich sedanoch budú použité aj pre ich elektrický kamión. 4 motory dávajú Tesla Semi výkonnostnú výhodu, no nielen to, Tesla Semi totižto dokáže fungovať aj na menej ako týchto 4 motoroch, dokonca pokiaľ sa pokazia 2 motory zo 4, Tesla Semi bude stále plne funkčný. No podľa Elona Muska bude Tesla Semi nie len plne funkčný, no bude stále lepší, s len 2 funkčnými motormi, ako dieselový kamión.

Prvé objednávky Tesla Semi

Walmart si ako jedna z prvých amerických firiem objednala elektrické kamióny od Tesly. Walmart je americká sieť supermarketov vlastnená firmou Wal-Mart Stores Inc., ktorá vlastní obchodné reťazce po celom svete, napríklad vo Veľkej Británii reťazec supermarketov ASDA. Reťazec si objednal 15 elektrických kamiónov od Tesly.

“Veríme, že sa môžeme veľa naučiť z toho ako bude táto technológia fungovať v našej zásobovacej infraštruktúre a tak isto si myslíme, že nám pomôže dosiahnuť naše dlhodobé ekologické ciele, ako napríklad znižovanie emisií.”

Walmart sa už dlho snaží pracovať na svojich nákladných vozidlách, za účelom znižovania emisií. Dokonca pred niekoľkými rokmi odhalil Walmart svoj vlastný prototyp hybridného kamiónu s vynikajúcou aerodynamikou. No vyzerá to tak, že Walmart ako aj mnoho iných firiem a ľudí, boli ohúrený produktom, ktorý Tesla predstavila minulý týždeň v piatok. Walmart povedal, že 5 Tesla Semi kamiónov bude použitých vrámci USA a 10 v Kanade.

Tesla začala dostávať prvé objednávky na Tesla Semi

Ďalšia dopravná firma, ktorá sa zaujíma o kamióny od Tesly je J.B.Hunt, ktorí tak iste potvrdili, že plánujú kúpiť viac elektrických kamiónov od Tesly.  

“J.B. Hunt je medzi prvými dopravcami, vrámci produktov Tesly, ale očakávame, že ďalšie dopravné firmy budú nasledovať po tom čo sa dokáže spoľahlivosť elektrických kamiónov.”

Mnoho ďalších firiem si objednalo nákladné vozidlá od Tesly, no veľa z nich ich plány neuverejnilo. Veľa firiem dokonca urobilo svoje objednávky priamo na akcii predstavenia týchto kamiónov. Tí mali následne prístup aj k veľkým plošinám so zaparkovanými ťahačmi a dokonca sa mohli na kamiónoch Tesla Semi aj povoziť.

Tesla začala dostávať prvé objednávky na Tesla Semi

Jedna z posledných firiem o ktorej objednávkach vieme je Kanadský potravinový reťazec Loblaws, ktorý si podľa najnovších informácií objednali 25 elektrických kamiónov Tesla Semi.

Sme zvedaví, kedy sa prvý kamión Tesla Semi objaví tu v Európe, nebude to asi skôr ako o 2-4 roky, no prvé objednávky Európskych dopravcov by sa mali začať objavovať dúfajme čoskoro. O všetkých nových informáciách a novinkách o Tesla Semi vás samozrejme budeme informovať u nás na EMblogu.

Zdroj: Electrek, TeslaRati, Wikipedia

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here