Tesla konečne začala pracovať na pokrytí továrne Gigafactory 1 solárnymi panelmi. Keď bude táto továreň hotová, nebude to len najväčšia budova na svete, no bude sa tak isto jednať o tú najväčšiu strešnú inštaláciu solárnych panelov na svete.

Rozloha Gigafactory 1 je 5.5 miliona štvorcových stôp čo je cca 511 000 m2.

Tesla začala inštalovať solárne panely na masívnej streche Gigafactory 1
Zdroj: Electrek

Tesla oznámila už v januári 2017, že plánujú na streche svojej obrovskej továrne vytvoriť najväčšiu strešnú inštaláciu solárnych panelov na svete. Až doteraz sme nevideli na streche Gigafactory 1 žiadnu aktivitu, ktorá by naznačovala začiatok tejto práce. No najnovšie satelitné zábery ukazujú, že Tesla začala s pokrytím strechy továrne solárnymi panelmi, aj keď továreň je zatiaľ dokončená len z ⅓.

Tesla tvrdí, že solárna inštalácia na streche Gigafactory 1, ktorá vyrába článkové akumulátory a batérie pre produkty od Tesly ako Powerwall, Powerpack a elektromobil Tesla Model 3, bude jedného dňa disponovať výkonom 70 MW. No toho sa dočkáme až po tom čo bude továreň dokončená, čo však ešte zopár rokov potrvá.

Tesla začala inštalovať solárne panely na masívnej streche Gigafactory 1
Zdroj: Electrek

Firma sa v januári 2017 vyjadrila k ich plánom s Gigafactory 1 nasledovne:

“Gigafactory 1 je čisto elektrickou energiou poháňaná továreň, ktorá priamo nevyužíva žiadne fosilné palivá (plyn či ropu). V budúcnosti budeme využívať energiu z čisto obnoviteľných zdrojov za pomoci 70 MW solárnej inštalácie na streche v kombinácii s pozemnou inštaláciou solárnych panelov. Strešná solárna inštalácia bude 7 krát väčšia ako najväčšia strešná solárna inštalácia na svete dnes.”

Aby sme nezavádzali, chceme naozaj prízvukovať, že sa nejedná o najväčšiu solárnu inštaláciu na svete. Na svete je mnoho solárnych elektrárni s oveľa väčšou rozlohou. Gigafactory 1 a jej strešná inštalácia solárnych panelov, však bude najväčšou inštaláciou solárnych panelov na streche budovy.

Tesla by bola naozaj hlúpa, keby na strechu továrne stojacej uprostred púšte nenainštalovala solárne panely, špeciálne keď ich vyrába vo svojej ďalšej továrni. Aj keď to či Tesla naozaj využíva na výstavbu solárnej farmy na streche Gigafactory 1 solárne panely produkované v ich Gigafactory 2 v Buffale, nie je známe. V tomto momente to sú len dohady.

Zdroj: Electrek

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here