Tesla už nejaký čas z dôvodu bezpečnosti a opotrebovania súčiastok mala vo svojich elektromobiloch spustenú softvérovú limitáciu výkonu motorov. Minulý mesiac prezident oddelenia globálneho predaja, Jon McNeil, ohlásil, že najbližšia softvérová aktualizácia ich operačného systému automobilov toto limitovanie výkonu odstráni. A to sa aj stalo a limitovanie výkonu bolo oficiálne odstránené.

Každé vozidlo po úspešnej inštalácií najnovšej aktualizácie upozorní zákazníkov na túto zmenu takouto správou:

“Softvérové limitovanie výkonu bolo kvôli častému používaniu maximálneho výkonu našimi zákazníkmi zrušené. Tieto limity boli na mieste z dôvodov ochrany našich zákazníkov a ich vozidiel od nadmerného opotrebovania. Odteraz namiesto limitovania budeme stav vášho vozidla neustále monitorovať a poskytneme vždy upozornenie pokiaľ bude servis opotrebovaných častí potrebný. Toto nám umožní rýchlo vykonať potrebný servis, vymeniť časti, ktoré sa opotrebujú a zabezpečiť dlhú trvácnosť a výkon našich vozidiel.”

Elon Musk Blog, Tesla, Update
Zdroj: Tesla.Mira

Vodiči s ťažkou nohou si konečne môžu vydýchnuť, pretože budú mať k dispozícií plný výkon svojho vozidla neustále. No toto nerieši kontroverziu celej tejto situácie. Tesla limitovala svoje vozidlá z dobrého dôvodu. Veď keď používanie vášho automobilu s nadmerným výkonom poškodzuje jeho časti, je logické, že automobilka takýto výkon bude limitovať, aby ochránila svoje vozidlá pred zbytočným poškodením a zákazníkov pred nadbytočnými výdavkami. Nie je totižto vôbec jasné čo znamená “potrebný servis” či “výmena opotrebovaných častí” pre vlastníkov. Kto bude za výmeny opotrebovaných častí platiť? Bude musieť Tesla informovať nových zákazníkov použitého vozidla o tom, ako bolo pred tým používané aby predišli nespokojnosti zákazníkov?

Tesla predsa len získava veľkú časť svojej publicity vďaka tweetom a youtube videám svojich automobilov dosahujúcich neuveriteľných výkonov a rýchlostí. Mala by teda Tesla upozorňovať svojich zákazníkov na možné poškodenie, ktoré môže používanie plného výkonu spôsobiť ich vozidlám a na finančné zaťaženie, ktoré potrebný servis a výmena poškodených častí bude predstavovať?

Najnovšia verzia softvéru teda odstránila výkonnostné limity, no nie je z nich vôbec jasné ako bude od teraz Tesla komunikovať so svojimi zákazníkmi a doručovať servis a výmenu častí, ktoré v tejto aktualizácii spomínajú. Budeme si musieť teda počkať či Tesla vydá svoje oficiálne stanovisko k týmto nezodpovedaným otázkam, alebo vyčkať čo prinesú najbližšie mesiace.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here