V roku 2012 sa Top Gear, automobilová show moderovaná Jeremym Clarksonom, Richardsom Hammondom a Jamesom Mayom na britskej stanici BBC, stala tou najsledovanejšou show roku. Jedným z dôvodov prečo bola táto show tak neuveriteľne úspešná bol práve Jeremy Clarkson, ktorý si nikdy nedával pred ústa servítku a robí to tak v podstate doteraz.

No v roku 2015 ho BBC vyhodila, po tom čo fyzicky a verbálne napadol jedného zo svojich kolegov pracujúcich na show. Clarkson so sebou stiahol Hammonda aj Maya a svoju show pod novým menom “The Grand Tour” spustili na Amazone. No kým Clarkson ešte pracoval na show Top Gear pre BBC, jedným z najviac medializovaných prípadov jeho otvorenej kritiky bola práve mladá Kalifornská elektrická automobilka Tesla a jej prvý elektromobil.Top Gear kedysi úplne potopil Teslu, no Clarkson zrejme zmenil názor…

Tesla sa opäť objaví v Clarksonovej show

Počas tohto týždňa napísal portál RadioTimes článok, ktorý tvrdí, že jeden z elektromobilov Tesly sa opäť objaví v druhej sérii novej show tejto britskej trojky. Bude to už takmer 10 rokov po tom čo sa Tesla objavila v jednej z Clarksonových show.

Po odvysielaní epizódy Top Gearu kde Clarkson testoval Tesla Roadster nasledovala veľmi rýchlo žaloba Tesly voči BBC. Sudný spor sa ťahal viac ako 3 roky a jeho výsledkom bola prehra Tesly. Predmetom žaloby bol samozrejme segment Top Gearu, kde Clarkson viac ako potopil Tesla Roadster. A aj keď Tesla tento spor nevyhrala, minimálne sa ukázalo, že problémy s Roadsterom boli v skutočnosti vymyslené. Problémy s batériou boli súčasťou scenáru a boli napísané za účelom pobavenia publika, aj keď žiadnym spôsobom neodrážali realitu.

No nech je už pravda akákoľvek, a nech medzi Clarksonom a Teslou panujú akékoľvek zlé vzťahy, Jeremy potvrdil, že Tesla sa opäť vráti do ich show. V krátkom segmente pre portál Mashable Clarkson povedal, že v ich show na Amazone bude hostovať elektromobil od Tesly, lebo je na čase zistiť, čo Tesla robila posledných 10 rokov. Clarkson vysvetlil: “V tejto sérii budeme mať Teslu, prvú za veľmi dlhú dobu. Získali sme ju neoficiálnym spôsobom. Nepožičali sme si ju priamo od Tesly.” Celý rozhovor si môžete pozrieť nižšie.

Clarkson hovorí o súdnom spore:

“Viete, súdili sa s nami a prehrali, potom sa odvolali a znova prehrali? Súd rozhodol v náš prospech. Urobil som naozaj fér a úprimnú – aj keď krutú – reportáž toho ako otrasný bol prvý elektromobil od Tesly. Od vtedy sa veľa zmenilo, tak sme si pomysleli, že je na čase sa znova pozrieť na ich prácu a čo dokázali do teraz. A v mnohých ohľadoch je nový elektromobil Tesly naozaj pôsobivý.”

Čo si o Clarksonovy myslí Elon Musk?

V roku 2013 sa Musk vyjadril k tejto situácii priamo britskej televíznej stanici BBC. Tesla bola:

 “…v najhoršej možnej pozícii v prípade niekoho takého ako je Clarkson. Clarksonova show je viac zábavný program ako program faktov. Myslím si, že veľa ľudí to vie, no nie všetci. Popravde sa mi páči mnoho z jeho show. Vôbec to nie je tak že by som Top Gear nenávidel alebo niečo podobné. Dokáže byť naozaj vtipný a neúctivý. No naozaj je zaujatý voči elektrickým vozidlám. Najviac je posadnutý nevrlosťou voči Americkým automobilom a elektrickým automobilom, no a my vyrábame Americké, elektrické vozidlá. Sme naozaj v tej najhoršej situácii, s ohľadom na niekoho takéto ako je Clarkson.”

Ako fakt je však nutné aj podotknúť, že dlhé roky bola spoločnosť Shell jedným z najväčších sponzorov Clarksonovej show na britskej stanici BBC. Shell, je Britsko-Holandska nadnárodná ropná spoločnosť, ktorá patrí medzi šesť najväčších ropných spoločností na svete a súčasne je to 6. najväčšia spoločnosť na svete. Preto je jasné, že spoločnosť, ktorej hlavným prísunom ziskov je spracovanie a predaj fosilných palív, nebude zrovna podporovať alternatívne spôsoby dopravy, ako sú napríklad elektrické automobily.

No ako to tak vyzerá, pod novým vedením a novou show, Clarkson možno prehodnotí svoj názor. Minulý rok Top Gear s novým obsadením už Teslu vyskúšal, presnejšie Model X a Rory Reid, dokonca prehlásil, že Tesla Model X je elektromobil, ktorý spraví automobilom spaľujúcim fosilné palivá, to čo urobil Ford, Model T koňom.
Tak sme teda zvedaví ako (ne)spravodlivo bude Tesla a jej Model X v The Grand Tour ohodnotený tentokrát.

Zdroj: Evannex, Wikipedia, BBC, Mashable

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here