Uau.. tak už je to tu. V pondelok ráno Elon Musk na svojom Twitteri oznámil, že výroba Modelu 3 sa začína už tento týždeň, čo je približne o 3 týždeň skôr ako sa od začiatku hovorilo a plánovalo. Musk povedal, že do konca týždňa bude prvý SN1 hotový. Čo presne Elon Musk myslel pod skratkou SN1 nie je známe, no viaceré portáli a ľudia po celom svete odhadujú, že sa jedná o prvý vyrobený Model 3, aj keď pravdepodobne ide o skratku slov “Seriál number”, a teda sériové číslo 1, ktoré má byť do piatku hotové.

Aj keď dizajnové štúdio pre Model 3 nie je prístupné verejnosti,  je tu veľká pravdepodobnosť, že v blízkej dobe bude sprístupnené ľudom, ktorí si Model 3 predobjednali. Elon Musk na poslednom zasadnutí akcionárov povedal, že dizajnové štúdio, ktoré bude odhalené už čoskoro, bude mať na začiatku len veľmi limitovaný výber možností. V podstate sa bude dať zvoliť len farba vozidla a typ diskov.

Unikli informácie z patentového úradu o diskoch pre Model 3
Zdroj: evannex

Tak ako bude vyzerať Model 3?

O farbách, ktoré budú pravdepodobne na výber sme už písali a usudzujeme z už videných prototypov, že sa bude jednať o tie isté farby. No čo sa týka diskov, veľa informácií sa zatiaľ neobjavilo. Aké disky budú na výber? Detaily sa objavili len nedávno na internete z uniktnutých informácií z patentového úradu.

Kedže Tesla nie len žiadosti o patenty podala, no aj ich dostala, je vcelku pravdepodobné, že tieto dizajny sa dostanú do produkcie, a že finálny produkt bude mať nie len kryty obyčajných diskov v týchto tvaroch, ako predprodukčné modely.

Unikli informácie z patentového úradu o diskoch pre Model 3
Zdroj: motortrend

Tak si teda podme zhrnúť aké disky nás čakaju na Modely 3.

V-Spoke Wheel Design

Tento dizajn sa pôvodne objavil na prvom predstavení, keď bol prvý strieborný prototyp Modelu 3 odhalený verejnosti. Tento dizajn kolies sme videli na viacerých prototypoch jazdiacich po cestách Kalifornie v posledných 2 až 3 mesiacoch a je veľmi populárny medzi fanúšikmi. 10 lúčov formuje veľmi elegantných 5 útvarov v tvare písmená V. Nižšie si môžete na obrázku pozrieť porovnanie obrázku z patentu, ktorý podala Tesla s fotografiou naozajstných diskov zachytených na jednom z predvýrobných prototypov. Ako sa vám páčia?

Unikli informácie z patentového úradu o diskoch pre Model 3
Zdroj: evannex

Patent na tieto kolesá bol Tesle udelený len nedávno, 20. júna 2017. Jeho plné znenie si môžete pozrieť tu.

Aero Wheel Design

Minulý rok počas oficiálneho predstavenia Modelu 3 verejnosti, sa nám predstavil aj Aero Wheel dizajn. Tieto disky sa v tento večer nachádzali na šedom Modely 3. No od vtedy sme tieto kolesá na žiadnom predvýrobnom prototype nevideli, takže dlhú dobu sa rátalo s tým, že od tohto dizajnu Tesla upustila.  

No ako sa ukázalo, nebola to pravda a modrý Model 3 bol zhliadnutý práve s týmito diskami len nedávno. Bolo to počas VIP prehliadky továrne Tesly. Andrew Batiuk zbadal Model 3 na jednom z menej známych zariadení Tesly, kde tento Model 3 práve robil zopár testovacích jázd na závodnom okruhu. Nižšie si opäť môžete pozrieť ako sa dizajn z patentu podobá realite.

Unikli informácie z patentového úradu o diskoch pre Model 3
Zdroj: evannex

Tento patent bol Tesle udelený už vyše mesiac dozadu, 6. júna 2017 a link k jeho plnému zneniu nájdete tu.

Wind Turbine Wheel Design

Tesla získala patent aj na tento dizajn, ktorí fanúšici začali volať “Wind Turbine Wheel Design”, teda dizajn pripomínajúci veternú turbínu. Tento dizajn sa objavil iba na predštartovacej akcii Modelu 3, no nikdy sa na nijakom prototype neukázal, a tak je najmenej pravdepodobne, aj keď vôbec nie je vylúčené, že aj tento dizajn uvidíme v produkcii Modelu 3. Tento dizajn diskov sa počas predstavenia Modelu 3 verejnosti nachádzal na červenom Modeli 3.

Nie len Model 3 bude mať možnoť diskov pripomínajúcich veternú turbínu. Model S má na výber tento dizajn diskov tiež. No musíme podotknúť, že ten vyzerá o niečo lepšie ako ten pre Model 3. No je to pochopiteľné, kedže sa jedná o tak, relatívne, lacný elektromobil.

Unikli informácie z patentového úradu o diskoch pre Model 3

Nižšie môžete opäť porovnať dizajn z patentu s tým, ktorý bol na videu a fotografiách zachytených počas predštavovacej akcie Modelu 3. K tomuto dizajnu získala patent v rovnaký čas ako predošlí dizajn, 6.júna 2017 a jeho plné znenie môžete vidieť tu.

Tento posledný dizajn možno teda nebude spristupnený v konfigurátore, dizajn štúdiu s ostatnými diskami hneď. Avšak je možné, že po pár mesiacoch, keď Tesla začne ponúkať aj drahšie verzie Modelu 3 sa na výber objaví. Nech je to už akokoľvek, my sa už hlavne tešíme na deň, kedy bude konfigurátor Modelu 3 prístupný verejnosti, nech môžeme už na 100% overiť aké možnosti budú mať zákazníci objednávajúci tento model.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here