To, že Tesla tento rok plánuje predviesť ďalšie 3 modely, vie snáď každý. Prvým z nich by mal byť očakávaný Model Y, ktorý by mal predstavovať lacnú SUV alternatívu Modelu X. Táto alternatíva, tak ako Model 3, by mala byť neporovnateľne lacnejšia a postavená práve na základoch technológií Modelu 3. A tak ako sa podobnosťou interiéru Model X ponáša na Model S, by sa mal Model Y ponášať na Model 3. Tesla zatiaľ oficiálne neprezradila kedy bude Model Y predstavený, no z vyjadrení výkonného riaditeľa Tesla Inc. Elona Muska, očakávame, že to bude relatívne skoro.

No dokým sa dočkáme skutočného predvedenia vozidla Model Y, k predstave nám môže dopomôcť aspoň neoficiálny render stvárnenia, ktorý sa objavil na stránkach Autocar.

Tesla nevydala veľa informácií o Modely Y, no Elon Musk prezradil, že tak ako na Model X aj na Model Y Tesla plánuje inštalovať svoje neobyčajné dvere, tzv. “Falcon Wings”. Tieto dvere a systém sa stretol s veľkou kritikov Tesla fanúšikov, no i s veľkým nadšením. V prvých mesiacoch sa dvere Falcon Wings stretli s technickými problémami, ale postupne boli všetky problémy úspešne vyriešené.

Minulý rok portál Electrek oslovil svojich čitateľov aby sa vyjadrili či by na Modely Y dvere Falcon Wings chceli. Prieskumu sa zúčastnilo 5480 čitateľov a z nich 58% povedalo, že nemajú záujem o príliš komplexný systém dverí na Modely Y.

Okrem vstupných zadných dverí by sa Model Y nemal príliš líšiť od Modelu 3. Takto si nový elektromobil od Kalifornskej firmy Tesla predstavuje portál Autocar:

Elon Musk Blog, Tesla, Model Y

Je to pravdepodobne nalepšie neoficiálne zobrazenie Modelu Y aké sme doteraz videli. Dokonca keď sa pozriete bližšie môžete cez predné sklo vidieť centrálny displej aký je v tomto momente nainštalovaný práve v Modely 3. Tak isto je možné vidieť na dverách už tak notoricky známe Tesla kľučky, ktoré sa objavia pri priblížení sa k vozidlu, aj keď tie sa pravdepodobne, tak ako na Modeli 3, na Modely Y neobjavia.

Model Y je veľmi dôležitým krokom pre Teslu a pre jej plán zvyšovania výroby v najbližších rokoch. V roku 2018 má americká firma v pláne zvýšiť výrobu na pol milióna elektromobilov, z 80 000 kusov z roku 2016. V roku 2020 by to malo byť milión vozidiel ročne.

Elon Musk povedal, že predpokladaný dopyt po Modeli Y je cca pol milióna vozidiel ročne. Oficiálny vývoj vozidla pravdepodobne už začal a bude v tesnom závese za Modelom 3. Čo dáva zmysel, kedže by mali byť postavené na rovnakých technologických a výrobných základoch.

Kedže Musk povedal, že tento tok Tesla tak isto plánuje odhaliť ďalšie 2 Modely a to elektrický pickup a elektrický ťahač, je pravdepodobné, že Model Y bude predstavený ešte pred tým než tieto dva nové Modely uzrú svetlo sveta. No tak isto je jasné, že Tesla Model Y nepredstaví skôr ako pred oficiálnym odhalením Modelu 3, kedže teraz Tesla potrebuje udržať pozornosť výhradne na Modeli 3. Ten by mal mať svoje posledné finálne odhalenie v júly tohoto roku a teda predstavenie Modelu Y môžme očakávať už čoskoro.

Kedy si myslíte vy, že Model Y bude predstavený a kedy si myslíte, že sa dočkáme jeho reálnej výroby? Páčili by sa vám Falcon Wings dvere na Modely Y? Dajte nám vedieť do komentov nižšie? 😉

Zdroj: electrek

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here