Výroba Modelu 3 ešte ani poriadne nezačala, no už sa objavujú špekulácie a informácie o ďalšom elektromobile od Kalifornskej automobilky, Tesla Inc., Modeli Y. Elon Musk sa túto sobotu osobne zúčastnil stretnutia guvernérov z viacerých štátov USA, ktorí sa stretli na udalosti zvanej “Ahead of the Curve: Innovation Governors”. Tu mal Musk možnosť osobne hovoriť s guvernérmi štátov USA, ktorí sa momentálne predbiehajú v tom kto ponúkne Muskovi najlepší “deal”, dohodu. Jedná sa totižto o to, ktorý štát si Elon Musk zvolí pre svoju ďalšiu Gigafactory, v poradí už tretiu obrovskú továreň na batérie a elektromobily.

Gigafactory

Musk na stretnutie prišiel po boku guvernéra Nevady, Briana Sandovala, a vystúpil takmer na konci tohto dvojdňového eventu. Musk bol na toto stretnutie pozvaný ako hosť Sandovala, ktorého štát (Nevada) ponúkol Tesla Inc. daňové úľavy vo výške 1.3 miliardy amerických dolárov na postavenie Tesla Gigafactory, južne od Las Vegas. Z polovice dokončená továreň bude po dokončení najväčšia továreň na svete a bude schopná vyprodukovať viac ako 35 gigawatt hodín batérií do roku 2020.

“Spravili sme všetky potrebné kalkulácie a zistili sme, že na to aby sme mohli celý svet pretransformovať na využívanie elektrickej energie iba z obnoviteľných zdrojov potrebujeme 100 Gigafactory tovární. ” Elon Musk je známi touto vetou, ktorú povedal Leonardovi DiCapriovi v jeho filme upozorňujúcom na vážnosť klimatických zmien, “Before the Flood”.

Film “Before the Flood” tím EMblog silne odporúča všetkým, ktorí ho ešte nevideli a nie sú si istý čo vlastne klimatické zmeny sú, akú vážnosť naberajú a čo sa s našou planétou môže onedlho vďaka nim stať.

V júni sa Musk vyjadril k tomuto eventu: “Som poctený možnosťou byť rečníkom na stretnutí guvernérov našej krajiny a mať možnosť poukázať na skvelú prácu, ktorú guvernér Sandoval robí v Nevade a s Národnou Asociáciou Guvernérov.”

Záujemocovia o Gigafactory 3 sa včera dvorili Elonovi Muskovi
Zdroj: Inverse

Model Y

Dôsledky tohto stretnutia môžu znamenať obrovské finančné prostriedky pre Tesla Inc. Pokiaľ získa Musk podobný, či dokonca lepší “deal” od jedného z guvernérov na vystavanie novej Gigafactory továrne na výrobu Modelu Y, čas na vývoj a výrobu tohto lacného SUV elektromobilu by mohol byť signifikantne znížený.

CNBC, celonárodná televízna stanica v USA, uverejnila informáciu, že štáty ako Kalifornia, Texas, Nevada, Nové Mexiko a Arizona sa budú pravdepodobne aktívne uchádzať o Gigafactory 3 na výrobu Modelu Y. Tesla Inc. by v najbližších mesiacoch mala dostať návrhy od týchto štátov s podmienkami na stavbu továrne, ktorej výstavba je plánovaná na rok 2019.

Sobota slúžila ako možnosť guvernérov sa osobne s Muskom stretnúť a prehodiť zopár slov. Pre guvernérov je toto strenutie rovnako dôležité ako pre Muska, kedže Gigafactory by v každom z týchto štátov vytvorila tisíce pracovných miest. Je pravdepodobné, že len juhozápadné štáty USA sa budú uchádzať o Gigafactory 3, kedže Tesla má centrálu v Kalifornii.

Záujemocovia o Gigafactory 3 sa včera dvorili Elonovi Muskovi
Zdroj: Inverse

Daňové úľavy a štátne dotácie pre Teslu

Tak ako väčšina firemných vlastníkov aj Elon Musk sa zameriava na získavanie daňových úľav a dotácií v štátoch, v ktorých jeho firma operuje. Greg LeRoy, výkonný riaditeľ “Good Job First”, neziskovej organizácie, ktorá sleduje daňové úľavy a štátne dotácie v USA, o Muskovi povedal: “Elon Musk je veľmi agresívnym vyjadnávačom a daňové úľavy sú jeho taktika. Avšak Musk nevyjednáva len daňové úľavy, Musk je rovnako agresívny keď príde na štátne dotácie a je naozaj úžasný v komunikácii s médiami. Presne vie ako tieto štáty a guvernérov proti sebe poštvať a to všetko verejne cez médiá.”

Daňové úľavy a štátne dotácie sú pre Teslu a jej fungovanie dôležité, no tak isto sú dôležité pracovné miesta, ktoré Tesla vo svojich továrňach vytvára. Továreň Tesly vo Fremonte, kde sa vyrábajú všetky elektromobily od Tesly, momentálne zamestnáva 10 000 zamestnancov. V Nevade v Gigafactory bude Tesla po dokončení zamestnávať 6 500 ľudí s ročnými výplatami dokopy viac ako 369 miliónov amerických dolárov. Nesmieme tak isto zabudnúť na dodávateľov a spolupracovníkov Tesly, ktorí zamestnávajú cca 16 200 ľudí s ročnými výplatami v hodnote 955.3 miliónov amerických dolárov.

Záujemocovia o Gigafactory 3 sa včera dvorili Elonovi Muskovi
Zdroj: Inverse

Musk plánuje až 4 nové Gigafactory továrne

To kde Tesla plánuje postaviť Gigafctory 3 továreň pre Model Y zatiaľ nevieme, to čo vieme je, že by mala byť úžasná, teda pokiaľ sa slová Elona Muska zo stretnutia investorov v máji tohoto roku dajú brať aspoň ako tak vážne. V máji na tomto stretnutí Elon Musk povedal: “Táto továreň bude naozaj obrovským krokom vpred a ďaleko za možnosťami hocijakého iného výrobcu automobilov. Tesla navrhuje Model Y tak ako Model 3, s čo najjednoduchšou výrobou.” Elon tak isto dodal, že táto továreň bude omnoho komplexnejšia ako softvér či hardvér, ktorý sa nachádza na elektromobiloch, ktoré bude vyrábať.

“Myslím si, že bude naozaj ťažké a zložité pre hocijakého iného výrobcu na zemi tento dizajn továrne okopírovať. Neviem čo by som robil keby som sa v tejto pozícii ocitol ja.”

No ani toto stretnutie nemusí zaistiť, že Tesla Gigafactory 3 bude stáť na pôde USA. Musk povedal, že ku koncu tohoto roku Tesla oznámi lokalitu nie len jednej, ale pravdepodobne dvoch až štyroch ďaľších Gigfactory továrni. Musk sa takto vyjadril na konferencii TED 2017: “Myslím si, že do konca tohoto roku oznámime lokality približne 2 až 4 nových Gigafactory tovární, no pravdepodobne štyroch. Musíme sa začať sústrediť na globálny trh, áno.”

Zdroj: Tesla

Momentálne Tesla vlastní 2 nedokončené Gigafactory továrne, jednu uprostred Nevadskej púšte, ktorá už teraz produkuje batérie pre Tesla Model S, Model X, Model 3, Powerpack 2 a Powerwall 2 a druhá, ktorá stojí v Buffale, v štáte New York a vyrába solárne panely pre Teslu. Tie ďalšie by mali už konečne stáť aj mimo USA, no ich lokalita ešte nie je známa, no ako sme písali pár mesiacov dozadu, krajiny ako Francúzsko, či Litva sa aktívne o túto továreň uchádzajú, ma šancu aj Slovensko?  

Zdroj: Inverse

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here