Elon Musk daroval 15 miliónov dolárov na vývoj revolučnej vzdelávacej platformy

od | sep 26, 2017 | Elon Musk | 0 komentárov

Je to neuveriteľné, ale ešte aj v 21. storočí je na našej planéte stále viac ako 250 miliónov detí, ktoré nemajú pristúp k základnému vzdelaniu. 250 miliónov detí, ktoré nevedia písať, čítať či počítať. UNESCO odhaduje, že v tomto momente na vzdelanie týchto detí chýba na svete viac ako 1.6 milióna učiteľov a toto číslo sa zdvojnásobí v najbližšej dekáde. No a k riešeniu tohto problému sa rozhodol prispieť medzi inými aj Elon Musk.

Kto je Elon Musk?

Elon Musk sa narodil v Južnej Afrike, v 17 rokoch emigroval do Kanady odkadiaľ sa postupom času presunul do USA a ešte ako ilegálny imigrant zarobil 22 miliónov amerických dolárov na predaji jeho prvej seftvérovej firmy Zip2. No Musk je dnes známy po celom svete vďaka svojim dvom najväčším firmám Tesla a SpaceX a kvôli jeho účasti na založení online globálneho platobného systému PayPal.

Musk je v tomto momente výkonným riaditeľom firmy Tesla Inc., revolučnej energetickej firmy, ktorá začala svoju existenciu ako výrobca sexy elektromobilov a v posledných rokoch sa vyformovala do energetického giganta. SpaceX, kde tiež Musk pôsobí ako výkonný riaditeľ, mení vesmírny priemysel s ich novými technológiami, pristávajúcimi a opakovane lietajúcimi raketami.

No Musk je súčasťou aj ďalších projektov, jeho nová firma The Boring Company, má v pláne zmeniť spôsob akým cestujeme, či už za pomoci elektrifikovaných podzemných diaľníc alebo pomocou Hyperloop technológie. Neuralink, kde Musk pôsobí ako výkonný riaditeľ sa sústredí na prepojenie ľudskej mysli s “cloudom”.  OpenAI je nezisková organizácia, ktorú Musk založil aby zabránil globálnej apokalypse, ktorú podľa neho môže spôsobiť umelá inteligencia, pokiaľ padne do zlých rúk či sa vymkne kontrole.

Musk je viac ako intelektuál či génius, Elon Musk je vizionár a aj preto sa stal súčasťou projektu, ktorý sa snaží nájsť riešenie na jednu z najhorších chorôb, ktoré zužujú tento svet, nevzdelanosť.

Global Learning XPRIZE

Global Learning XPRIZE je súťaž, ktorej úlohou je nájsť riešenie na problém vzdelania po celom svete. Úlohou je vyvinúť technológiu a systém učenia, ktorý umožní 250 miliónom deťom, ktoré nemajú pristúp k základnému vzdelaniu sa naučiť čítať, písať a počítať v priebehu 15 mesiacov.

Elon Musk zjavne verí, že je možné vyvinúť takýto systém a aj preto prispel, medzi inými, 15 miliónov amerických dolárov tejto neziskovej organizácii. 18. septembra 2017 vyhlásila XPRIZE 5 finalistov, ktorí sa budú uchádzať o hlavnú cenu 10 miliónov amerických dolárov. No každý z týchto finalistov bol už teraz odmenený za svoju snahu 1 miliónom amerických dolárov. Každý z finalistov vyvinul open-source, špičkový vzdelávací softvér. Svoje softvéri budú mať možnosť finalisti začať testovať už v novembri tohto roku v Tanzánii.

Marcus Shingles, výkonný riaditeľ neziskovej organizacie XPRIZE Foundation, povedal:

“Pristúp k vzdelaniu pre všetkých je najväčšou prioritou pre XPRIZE, a sme hrdý, že môžeme osláviť tímy, ktoré sa snažia dosiahnuť zmeny a robia pôsobivé kroky k tomu aby zaistili, že každé dieťa na svete bude mať príležitosť vziať vzdelanie do svojich vlastných rúk. Riešenia, ktoré budú výsledkom tejto sútaže, majú potenciál odstrániť negramotnosť tých detí, ktoré to najviac potrebujú. Dajú im pristúp k vzdelaniu ku ktorému by za iných okolností pristúp nemali.”

5 finalistov XPRIZE

CCI je tím z New Yorku, USA. Tento tím vyvíja štruktúrované, sekvenčné vzdelávacie programy, vrátane platformy, ktorá umožní ne-programátorom, vyvíjať vzdelávací obsah v akomkoľvek jazyku a v akejkoľvek vzdelávanej oblasti.

Chimple, tím z Indie, z mestečka Bangalúr, vyvíja vzdelávaciu platformu, ktorá má za pomoci viac ako 60 interaktínych hier a viac ako 70 príbehov v pláne pomôcť deťom sa naučiť čítať, písať a počítať.

Kitkit School, z mestečka Berkeley v USA sa zase snaží vyvinúť vzdelávací program postavený okolo jadra založenom na hre a flexibilnej vzdelávacej architektúre, ktorá sa snaží pomôcť deťom sa samostatne vzdelávať. Táto platforma by sa mala byť schopná dynamicky meniť, podľa potreby a levelu vzdelanosti dieťaťa, a upraviť svoj obsah na potreby každého individuálneho dieťaťa.

Onebillion, je kooperáciou ľudí z Británie, Malawije a Tanzánie. Tím spája matematický obsah s novým literárnym obsahom, tak aby ponúkol koordinované vzdelávacie a tvorivé aktivity spolu s nepretržitým monitorovaním potrieb jednotlivca.Takto môže systém svoj obsah a pristúp meniť podľa potrieb jednotlivca.

RoboTutor, je tím z Pitsburgu, ktorý sa snaží využívať vzdelávací výskum, vykonaný Carnegie-Mellonovou univerzitou. Ten sa zameriaval na pedagógov a ich metódy výučby čítania a písania, na rozpoznávanie a syntézu reči, strojové učenie, získavanie dát, kognitívnu psychológiu a interakciu človeka s počítačom.

“Naši 5 finalisti vyvíjajú najsľubnejšie softvérové riešenia, určené panelom našich odborníkov, ktoré umožňujú deťom po celom svete učiť sa základy čítania, písania a matematiky., povedal riaditeľ Global Learning XPRIZE, Matt Keller. “Prechodom do konečnej fázy testovania, testovania v teréne, sme o ďalší krok bližšie k nášmu cieľu identifikovať a špecifikovať technologické riešenie, ktoré umožní získať vzdelanie deťom po celom svete a pretransformuje spôsob akým sa vzdelávajú.”

XPRIZE spolupracuje s UNESCO, WFP a vládou v Tanzánii

Na to aby mohli otestovať ich riešenia, XPRIZE začalo spoluprácu s UNESCO, WFP (World Food Program) a vládou Tanzánie. Približne 4000 detí z viac ako 150 dedín sa zapojí do tohto programu a pri tom budú využívať 8000 tabletov (Pixel C) darovaných spoločnosťou Google. Na týchto tabletoch budú deti testovať 15 mesiacov týchto 5 špičkových technologických riešení.

Na konci tejto testovacej fázy, najúspešnejší tím so svojím riešením získať hlavnú cenu, 10 miliónov amerických dolárov. Najúspešnejší tím bude ten, ktorý svojím riešením dosiahne najvyšší level vzdelanosti v odvetví čítania, písania a matematiky. Táto cena bude odovzdaná v apríli 2019.

Každý z 5 finalistov bude musieť svoje riešenie otvoriť širokej verejnosti, s licenčnou zmluvou, ktorá umožňuje úplne využitie a úpravu softvéru. Vďaka tomuto XPRIZE umožní hocijakej vláde či organizácii na svete, postaviť na týchto riešeniach svoj vlastný vzdelávací program a využiť ho na zníženie globálnej negramotnosti.

Zdroj informácií a obrázkov: Forbes, learning xprize

Najčítanejšie články

 • Raketa spoločnosti SpaceX, Falcon 9 verzie Block 5, je pripravená na svoj prvý statický zážeh

  SpaceX sa blíži k veľkému míľniku na ich ceste k čo najväčšej opakovanej použiteľnosti ich rakiet. Prvá raketa Falcon 9 verzie Block 5 stojí na stojane v ich testovacom zariadení McGregor v Texase. Falcon 9 verzie Block 5 tam čaká na svoj prvý statický zážeh. Jedná sa o jadro 1046, ktoré bolo len pred pár dňami premiestnené z ústredia SpaceX v mestečku Hawthorne v Kalifornii do ic…

 • Tesla začala inštalovať solárne panely na masívnej streche Gigafactory 1, bude to najväčšia strešná solárna inštalácia na svete Tesla začala inštalovať solárne panely na masívnej streche Gigafactory 1, bude to najväčšia strešná solárna inštalácia na svete

  Tesla konečne začala pracovať na pokrytí továrne Gigafactory 1 solárnymi panelmi. Keď bude táto továreň hotová, nebude to len najväčšia budova na svete, no bude sa tak isto jednať o tú najväčšiu strešnú inštaláciu solárnych panelov na svete. Rozloha Gigafactory 1 je 5.5 miliona štvorcových stôp čo je cca 511 000 km2. Tesla oznámila už v januári 2017, že plánujú na streche svo…

 • Tesla čelí žalobe od bývalého zamestnanca, ten tvrdí, že automobilka vedome predáva chybné elektromobily Tesla čelí žalobe od bývalého zamestnanca, ten tvrdí, že automobilka vedome predáva chybné elektromobily

  Tesla Inc., Kalifornská automobilka vyrábajuca elektromobily, čelí momentálne žalobe od svojho bývaleho zamestnanca. Ten tvrdi, že Tesla ho vyhodila po tom čo niekoľko krát upozornil na to, že Tesla vykupuje automobily zákazníkov, ktorí sa opakovane sťažovali na kvalitu výrobku či jeho chybovosť a následne ich predáva ako ojazdené vozidlá. Žalujúci tvrdí, že Tesla ho vyhodila prá…

 • SpaceX vypustilo na orbitu svoje satelity Starlink, aerodynamický kryt rakety po prvýkrát v histórii pristál nepoškodený

  Vo štvrtok 22. februára 2018 sa SpaceX, Kalifornská vesmírna spoločnosť vedená excentrickým miliardárom Elonom Muskom, pokúsila o ďalší štart ich rakety Falcon 9. Štart rakety bol úspešný a firma vypustila na obežnú dráhu zeme satelit PAZ, primárny náklad tohto letu. Kedže PAZ, radarom vybavený satelit na snímanie Zeme, nebol ťažký, vážil iba cca 1350 kg, Spa…

 • Volvo plánuje vydať ich kompaktné SUV XC40 v plne elektrickom prevedení

  Volvo plánuje prísť na trh s elektromobilmi už čoskoro a to vďaka ich dcérskej značky Polestar. Polestar 2 by mal byť prvým plne elektrickým vozidlom tejto novo vzniknutej značky a na cestách by sme ho mohli vidieť už koncom roku 2020. No teraz aj samotné Volvo, Švédska automobilka kedysi vlastnená firmou Ford a dnes Čínskou firmou Zhejiang Geely Holding Group Co…

 • Podľa nových štatistík Tesla dominuje v segmente luxusných automobilov, predáva viac ako Nemecká konkurencia Podľa nových štatistík Tesla dominuje v segmente luxusných automobilov, predáva viac ako Nemecká konkurencia

  Tesla Model S dominuje na domácom Americkom trhu luxusných automobilov už zopár rokov, no v Európe sa Tesle doteraz príliš nedarilo. To sa však v poslednom roku zmenilo a Tesla dnes predáva viac automobilov v segmente luxusných sedanov ako hocijaká iná Nemecká automobilka. Elektromobily od Tesly predbiehajú predaje hocijakých iných luxusných vozidiel…

 • Pozrite si použitý prvý stupeň rakety Falcon Heavy na jedinečne detailných fotografiách Pozrite si použitý prvý stupeň rakety Falcon Heavy na jedinečne detailných fotografiách

  Menej ako dva týždne po tom, čo dva bočné prvé stupne rakety Falcon Heavy synchronizovane pristáli na Floride, firma pod vedením Elona Muska sa rozhodla tento týždeň verejne sprístupniť jeden z dvoch prvých stupňov tejto rakety návštevníkom Kenedyho vesmírneho centra. SpaceX sa rozhodlo pre vystavenie prvého stupňa v čase kedy si Národná rada pre vesmír napláno…

 • EMblog štartovacie centrum – sledujte misiu PAZ EMblog štartovacie centrum - sledujte misiu PAZ

  Dátum štartu je 21.februára o 15:17 SEČ. Záložný termín je o 24 hodín neskôr. Štartovacie okno je okamžité a predpoveď počasia je 90% v prospech štartu. Primárnym nákladom je družica PAZ spoločnosti HisdeSAT a sekundárny náklad sú testovacie satelity MicroSat-2a a MicroSat-2b spoločnosti SpaceX, ktoré sú súčasťou ich plánovanej internetovej konštalácie Starlink….

 • SpaceX sa dnes po prvý krát pokúsi o záchranu aerodynamického krytu pri misii PAZ SpaceX sa dnes po prvý krát pokúsi o záchranu aerodynamického krytu pri misii PAZ

  Po niekoľkých odkladoch misie PAZ sme sa po pár týždňoch od štartu rakety Falcon Heavy dočkali dňa ďalšieho štartu rakety Falcon 9. Pre SpaceX ide o štvrtý tohtoročný štart. Raketa Falcon 9 vynesie na geocentrickú dráhu družicu PAZ, ktorá váži 1350 kg + dva satelity Starlink o hmotnosti 2 x 400 kg. Raketa Falcon 9 disponuje použitým prvým stupňom rakety z misie Formosat-5…

 • VW predstavil autonómny, plne elektrický sedan s masívnou 111 kWh batériou

  V posledných 2 rokoch, od septembra 2016, predstavoval Volkswagen svoje plány elektrifikácie svojej letky automobilov. VW postupne predstavil sériu elektrických konceptov, ktoré budú v budúcnosti základom pre ich novú generáciu elektromobilov, ktoré majú prísť na trh v roku 2020. Doteraz sme mali možnosť spoznať elektromobily “I.D.”, “I.D. Buzz” a “I.D. Crozz”. I.D….