Nová zelená doba prichádza! Po viac ako 4000 rokoch používania ropy to vyzerá tak, že ľudstvo sa konečne presúva k novým zdrojom energie, k zdrojom, ktoré sú čisté, ekologické a hlavne obnoviteľné.

Svet prechádza na obnoviteľné zdroje energie

Po tom čo Tesla ohlásila nové solárne panely a nové solárne strechy, Merecedes-Benz investoval do solárnych batérií a Exxon Mobile, tretí najväčší producent ropy, začal skúmať možnosti výroby alternatívnych palív z rias, začína byť jasné, že nie len Elon Musk vidí budúcnosť v obnoviteľných zdrojoch.

Ropný priemysel sa všade vo svete začína pomaly obracať smerom k obnoviteľným zdrojom, miesto toho aby sa snažil vyžmýkať poslednú kvapku energie z fosilných palív, hlási denník The Financial Time. Táto zmena v získavaní energie sa odvíja od jednej špecifickej veci, batérie. Po tom čo krajiny a firmy začali pomaly investovať do obnoviteľných zdrojov, cena skladovania energie rapídne klesla a kapacita batérií sa rapídne zvýšila. A práve vďaka tomu je zelená budúcnosť poháňaná obnoviteľnými zdrojmi konečne možná.

Elon Musk Blog

Batéria je riešením

“Problém s dnešnými batériami je, že sú naozaj hrozné.” povedal Elon Musk v roku 2015. “Musíme prísť s nejakým riešením. To je naša misia. To je jedna vec, ktorá je naozaj potrebná na to, aby sme mohli ako druh plne prejsť na využívanie obnoviteľných zdrojov!”

Problém s momentálnym využívaním obnoviteľných zdrojov ako je vietor či slnko je, že energia nie je vždy dostupná. Preto musíme tvoriť skladovacie zariadenia, batérie, ktoré nám umožňujú skladovať energiu na dlhšiu dobu a mať k nej prístup v časoch keď slnko nesvieti, či vietor nefúka. No našťastie pre nás veľa dôsledného, aj keď pomalého, výskumu lithium-ion batérií spôsobilo, že za posledných 20 rokov cena výroby rapídne klesla a li-ion batérie pomaly ale isto zvyšujú svoju kapacitu a efektívnosť.

Za posledný rok sa kapacita li-ion batérií zdvojnásobila.

Elon Musk Blog, Li-ion bateria
Zdroj: Lumsing

Vďaka Elonovi Muskovi a Tesle sa v tej istej dobe nie len znižuje cena batérií a zvyšuje ich kapacita a efektívnosť, no najmä sa z elektromobilov stáva kult a vášeň. Elektromobily sú vďaka Tesle konečne cool.

Ceny baterií sa neustále znižujú

No nemali by sme Tesle a Muskovi dávať všetku vďaku, keďže tímy po celom svete prispievajú k výskumu li-ion baterií. No rovnako je pravdou, že od príchodu Tesly na trh a od kedy elektromobily zažili taký obrovský boom, cena batérií sa znížila na polovicu a to od roku 2014. Podľa posledných správ z roku 2016, tento trend bude aj naďalej pokračovať a očakáva sa, že cena by sa mala priblížiť k 100 americkým dolárom za 1 kWh v najbližších 10 rokoch, čo by znížilo cenu opäť na polovicu z terajších cien.

Kým sa toto všetko dialo v súkromnom sektore, krajiny po celom svete začali investovať mnoho financií do budovania solárnych a veterných elektrární. V roku 2011 Čína nečakane neodhadla výrobu a vyrobila nadbytočne veľa solárnych panelov, čo signifikantne znížilo ich cenu po celom svete. Toto bol jeden z hlavných faktorov prečo Tesla neostala iba automobilkou vyrábajúcou elektromobily, no začala investovať do výroby skladovania energie z obnoviteľných zdrojov a stavania potrebnej infraštruktúry.

Elon Musk Blog, veterne turbiny

Solárny business naberá na obrátkach

Keď sa Elon Musk v roku 2015 sťažoval na to ako dnešné batérie nestoja za veľa, predstavil nový produkt Tesla Inc., Powerwall. Powerwall je domáca batéria, ktorá skladuje nadbytočnú elektrickú energiu, ktorú si doma vygenerujeme za pomoci solárnych panelov na čas ako je noc, či výpadky elektrických sietí. Táto batéria sa stala základným kameňom pre solárny biznis Tesly a hlavne ich novinky – solárnej strechy, ktorú Tesla začala oficiálne predávať 10. mája 2017.

Výroba solárnej energie sa stala obrovským biznisom, ktorý momentálne zamestnáva viac ako 260 tisíc ľudí len v USA a očakáva sa, že toto číslo sa minimálne strojnásobí v najbližších 5 rokoch.

A ešte jedna pikoška na záver, tento rok prišli aj neuveriteľné správy od našich neďalekých susedov z Nemecka. 20. apríla oznámili, že Nemecko je schopné generovať 85% energie za použitia obnoviteľných zdrojov energie. Už len počkať na chvíľu kedy toho budú schopné všetky krajiny!

Zdroj: Inverse

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here