Vďaka víchrici, ktorá sa prehnala Európou minulý týždeň, veterné elektrárne vytvorili nový rekord v produkcii elektrickej energie. Takmer 25% všetkej elektrickej energie vyprodukovanej 28. októbra v EU prišlo práve z veterných elektrární. S mnohými novými projektmi veterných elektrární v Európe by tento rekord mal byť len malinkým ukazovateľom potenciálu, ktorý veterné elektrárne predstavujú na poli energetiky.

Energiou nabitá výchrica

28. októbra 2017 sa Európou prehnala víchrica, ktorá zasiahla 28 krajín európskej únie a pomohla vytvoreniu nového rekordu: veterné elektrárne vyprodukovali 24.6 % všetkej elektrickej energie v EU, dosť na zásobenie takmer 200 miliónov domácností.

Aj keď bola táto nadmerná produkcia spôsobená len víchricou a pri normálnych podmienkach sa veterná energia k takýmto vysokým číslami zatiaľ nedostane, s viac ako 153 Gigawatmi potencionálnej veternej produkcie nainštalovanej v EU (vrátane najväčšej morskej veternej elektrárne, kúsok od pobrežia grófstva Kent v Anglicku) sa tento región stáva jedným z najväčších hráčov na poli využívania obnoviteľných zdrojov.Veterné elektrárne dosiahli rekordného podielu na produkcii elektrickej energie

Znižovanie emisií v EU

V roku 2009 sa Európska rada zaviazala drasticky znížiť produkciu emisií v EU do roku 2050. Do roku 2050 by EU chcela produkovať o 80% menej emisií ako sa produkovalo v roku 1990. Toto plánuje dosiahnuť postupným znižovaním emisií v rôznych odvetviach. Znížiť produkciu o 40% chce do roku 2030 a o 60% do roku 2040.

Toto zníženie emisií sa nebude týkať len produkcie energie. EU ma v pláne podporovať adopciu elektromobilov a hybridných vozidiel. Zvyšovať energetickú efektivitu budov. Znižovanie emisií sa bude týkať aj fabrík, ktoré budú tak isto nútené využívať najnovšie technológie výroby. V tomto pláne sa tak isto EU spolieha na nás, na občanov EU. Znížením príjmu mäsa a prijatím zdravšieho a výživnejšieho stravovania v podobe zeleniny a ovocia môžeme aj my prispieť svojou troškou k znižovaniu emisií v EU.

EU podporuje stavbu morských veterných elektrární

Vyššie spomínaný plán ráta s výrobou viac ako 20% elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov do roku 2020. Vďaka týmto záväzkom EU začalo dotovať mnoho projektov, medzi inými aj veterné farmy. Vďaka tomu napríklad v UK je veterná energia už teraz lacnejšia ako energia vygenerovaná v nukleárnych elektrárňach. Dánsko pravidelne získava viac ako 100% svojej energie čisto z veterných elektrární a minulý víkend to bolo takmer 110%. Nemecko získava približne 50% svojej energie z veterných elektrární a Škótsko nedávno predstavilo nový druh veternej elektrárne, plávajúcu veternú elektráreň, ktorá neďaleko Škótskeho pobrežia generuje dostatok energie na zásobenie viac ako 10 000 domácností.

Veterné elektrárne dosiahli rekordného podielu na produkcii elektrickej energie

Viac a viac veterných fariem sa začína stavať popri pobrežiach EU, tie by mali už čoskoro poskytovať mnoho energie celej EU. Napríklad v Dánsku sa stavia momentálne najväčšia veterná elektráreň, ktorá keď bude v roku 2020 hotová, bude poskytovať 1200 Megawattov energie. V roku 2022 by sa mala otvoriť ďalšia veterná elektráreň pri pobreží Británie a tá by mala byť ešte väčšia s potencionálnou kapacitou viac ako 1386 Megawattov. Pre porovnanie Slovensko v roku 2011 využilo 28.83 MWh energie.

Zdroj: Futurism, European Comisssion, Wikipedia, NationMaster

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here