Japonská medzinárodná korporácia Panasonic predstavila ich nový produkt v oblasti solárnych energetických technológií, ich nové fotovoltaické články – HIT KURO. Tieto panely sa vyznačujú plne čiernym prevedením a to od samotného článku až po jeho rám. Panely majú tak isto naozaj vysokú účinnosť, ktorá sa v optimálnych podmienkach vyšplhala až na 19.4%, takže ich najvyššia možná produkcia dosahuje až 325W.

Panely vyzerajú veľmi podobne tým, ktoré predstavila Tesla v spolupráci s firmou Panasonic v apríli 2017 pre Americký trh.

Tesla začala inštaláciu solárnych striech prvým regulérnym zákazníkom

Panasonic má jednen z najkvalitnejších solárnych produktov na trhu

Panasonic zaujal ale aj ich neuveriteľnou kvalitou solárnych produktov. Panasonic sa chváli faktom, že zo 4 000 000 panelov, ktoré doteraz predali v Európe, bolo vrámci záruky reklamovaných iba 148. Toto číslo je naozaj neuveriteľné a poukazuje na spoľahlivú technológiu vytvorenú touto firmou.

Čo to znamená? Percento chybovosti ich produktov je iba 0.0037%. Nič iné by však človek nečakal od spoločnosti, ktorá na svoju výrobu využíva stratégiu riadenia Six Sigma. Six Sigma je stratégia riadenia výroby, ktorá bola pôvodne vyvinutá spoločnosťou Motorola a neskôr využívaná mnohými firmami po celom svete. Spoločnosť s takouto stratégiou si dáva za cieľ identifikovať a odstrániť všetky príčiny výrobných chýb v procese výroby a obchodu. Momentálne sa včak ich produkt ako taký do kategórie Six Sigma zaradiť nemôže, na to by ich výroba musela dosiahnuť úspešnosti 99.99966%. Čo v prípade 4 000 000 predaných panelov znamená, že by muselo byť vrátených iba 13 panelov. Momentálne Panasonic dosahuje úspešnosť výroby 99.9963%, čo je tak či tak neuveriteľne spoľahlivá výroba a produkt.

Panasonic tak isto ponúka najlepšiu záruku na svoje fotovoltaické panely na trhu. Každý panel od Panasonic má záruku až 25 rokov. Táto záruka sa vzťahuje nie len na pokazenie hardvéru, ale tak isto na produkciu energie. 25 rokov garancie produkcie energie je štandard na trhu so solárnymi a fotovoltaickými panelmi, no väčšina výrobcov dodáva svoje panely iba so zárukou 10 až 12 rokov na hardvér.

HIT KURO vyniká nie len učinnosťou

Panasonic tak isto dokázal prilákať zákazníkov na ich produkty ich jednoduchou prezentáciou. Na svojich stránkach uvádzajú mnoho príkladov svojich zákazníkov, uvádzajú veľkosť ich inštalácie a výšku ich energetickej produkcie.

Väčšina výrobcov panelov dnes na trhu tvrdí, že po 25 rokoch využívania ich panelov sa ich produkcia energie zníži na cca 80% začiatočnej účinnosti. Panasonic aj v tejto kategórii vyniká a pri ich nových paneloch HIT KURO uvádzajú účinnosť po 25 rokoch na viac ako 90%. Keď si týchto 10% navyše prepočítame na produkciu energie v priebehu 25 rokov, nejedná sa o malé šetrenie.Panasonic prinesie na Európsky trh solárne panely s účinnosťou takmer 20%

Panely sú ponúkané v dvoch verziách – 320W a 325W. Obe verzie sú však diznajnovo rovnaké. Ak si všimnete na fotografii vyššie, v každom rohu panela sa nachádzajú malé kanáliky, ktoré zabezpečujú odvod vody v prípade daždu. Je známe, že mnohokrát je príčinou zníženia úrovne produkcie energie len zanesenosť panelov, týmto by sa mala potreba čistiť panely znížiť naozaj na minimum.

KURO má tak isto vynikajúci tepelný koeficient: -0.258%/°C, v skutočnosti nejde len o vynikajúci koeficient, ale tak isto o najlepší koeficient na trhu. To znamená, že aj v naozaj horúcich podmienkach si HIT KURO dokáže zachovať naozaj nadštandardnú účinnosť panelov. Pre tých, ktorí žijú v horúcich podmienkach väčšinu roka, je toto veľmi dôležitý faktor, nie tak zaujímaví pre obyvateľov Slovenska, no rozhodne zaváži aj tu počas leta keď teploty presahujú 25°C.

Technológia ktorú by sme tak isto mali spomenúť a ktorej skratka sa nachádza v samotnom názve týchto panelov je HIT – Heterojunction with Intrinsic Thin layer. Jedná so o tenučkú monokryštalickú kremíkovú membránu z oboch stran uzavretú ultra tenkými vrstvami amorfného krmíka. Zobrazenie tejto štruktúry môžete vidieť na obrázku nižšie.

Panasonic prinesie na Európsky trh solárne panely s účinnosťou takmer 20%

Táto technológia napomáha zníženiu straty rekombinácie elektrónov a zníženiu optickej straty. Pokiaľ vás táto technológia zaujíma, do detailov si o nej môžete v angličtine prečítať na stránkach firmy Panasonic.

Vďaka tejto technológii dokázali panely v ideálnych podmienkach dosiahnuť až neuveriteľnej účinnosti 25%, čo je najvyššia zaznamenaná účinnosť na svete. No čo je asi pre každodenného zákazníka zaujímajúceho sa o solárne či fotovoltaické panely najdôležitejšie, je neuveriteľná spoľahlivosť panelov od Panasonic a ich jedinečná záruka. Ak panely od Panasonic vlastníte, dajte nám o vašich skúsenostiach vedieť na našom facebooku. 🙂

Zdroj informácií a fotografií: Panasonic, Electrek, Wikipedia

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here