Cleve Hill sa stane už čoskoro najväčšou solárnou farmou v Británii. Mala by sa spustiť v roku 2020 a jej kapacita bude 350 MW, čo je o 5 krát viac ako momentálne tá najväčšia solárna farma v Británii. No tento projekt je niečím špecifický, na túto farmu nebudú totižto použité vôbec žiadne štátne dotácie.

Štátne dotácie na čistú energiu fungovali naozaj úžasne a vytvorili v Británii ekonomické prostredie vhodné pre rast a vývoj technológií obnoviteľných zdrojov. Viac a viac britských domácností prechádza na solárnu energiu a dopyt neustále rastie. A tam kde je dopyt, sú aj peniaze a viac peňazí znamená väčšie investície do výskumu, lacnejších výrobných procesov, efektívnejších techník a lacnejších materiálov. Tento ekonomický kolobeh investícií a výskumu sa oplatil, a dnes vďaka nemu vidíme ceny solárnych panelov neustále klesať.

Na grafe nižšie môžete vidieť ako sa počas posledných 10 rokov, do roku 2015, zvyšovala produkcia solárnej energie a koľko miliónov ton ropy sa vďaka solárnej energii nevyužilo na znečistenie našej planéty.V Británii vyrastie nová solárna farma a bez štátnych dotácií

No čím je solárna energia lacnejšia, tým sa štátne dotácie znižujú. Vo Veľkej Britanii sa napríklad dotácie na obnoviteľné zdroje v roku 2016 znížili. Dúfajme, že rapídny nárast solárnej energie a veternej energie bude pokračovať aj bez štátnych dotácii.

No poďme späť k novej solárnej farme v Británii. Aj keď na globálne štandardy sa nebude jednať o nič kolosálne, po technologickej stránke sa bude jednať o naozaj záujmový kus infraštruktúry. Len pre porovnanie najväčšia solárna farma v Číne má kapacitu viac ako 10 krát väčšiu. Solárna farma Cleve Hill sa bude rozkladať na 365 hektároch pôdy. To je približne veľkosť 400 futbalových ihrísk. A toto všetko bez štátnej finančnej pomoci. Farmu budujú dve firmy, Hive Energy a Wirsol Energy, ktoré sú si isté, že padajúce ceny solárnych panelov pomôžu ekonomickosti projektu.

Cleve Hill bude prvá, nedotovaná, solárna farma. No tento rok sa tak isto otvorila nová solárna farma nedaľeko Flitwick, ktorá bola tiež postavená bez štátnych dotácii, no jedná sa len o rozšírenie už existujúcej solárnej farmy, ktorá bola pôvodne postavená za pomoci dotácii, preto technicky bude Cleve Hill prvá svojho druhu.

Je to jeden z prvých znakov, že produkcia čistej energie zo solárnych, veterných či hocijakých iných obnoviteľných zdrojov, bude aj naďalej prekvitať a jej percento na trhu rásť aj bez štátnej asistencie. No je to ešte naozaj dlhá cesta, dnes poskytuje solárna energia len 0.6% energie z celkového svetového energetického dopytu a neuveriteľných 85% je stále vytváraných fosilnými palivami.

Zdroj: QZ.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here