Keď Hurikán Irma zničil elektrické vedenia v Orlande, večer 10. septembra, Andy Green a jeho domov, na rozdiel od väčšiny domov na jeho ulici, bez energie neostal. Milióny ľudí na Floride stratili prístup k elektrickej energii počas Hurikánu Irma, no nie úplne všetci. Andy Green a všetci tí, ktorí svoje domovy vybavili batériou od Tesly, či batériou od inej firmy a zopár solárnymi panelmi, sa mohli tešiť elektrickej energii celú noc.

Andy Green sa vyjadril k jeho skúsenostiam s batériou od Tesly:

“Nemali sme pristúp k dostatku energie na to aby sme mohli fungovať normálne, no mali sme dostatok na to aby sme celú noc mohli fungovať len so zopár obmedzeniami. Klimatizácia, mraznička, chladnička či internet. To všetko stále bežalo a to bolo to minimum čo sme potrebovali.”

V časti kde Andy žije, bolo elektrické vedenie opravené do 21 hodín, a hneď na druhý deň, ešte pred opravením, sa nebo vyjasnilo a slniečko začalo presvitať cez mraky, čo znamenalo, že batéria napojená na solárne panely sa začala opäť okamžite nabíjať a Andyho domov zásobovať energiou.

Batérie od Tesly pomohli niektorým domácnostiam počas hurikánu Irma
Zdroj: teslarati

V núdzových situáciach a počas noci je batéria užitočná, no krátkodobo…

Typicky, so solárnymi panelmi, človek prispieva elektrickou energiou späť do siete. Takto dostanú zákazníci v podstate zľavy na svojich klasických účtoch za energiu, ktorú vygenerujú ich solárne panely. No toto v prípadoch výpadku energie, či už v dôsledku živelnej katastrofy alebo prostej poruchy, nie je príliš nápomocné. No batérie ako Powerwall 2 od Tesly alebo LG všetko menia.

Počas dňa zásobuje domov a batérie energia zo solárnych panelov a v noci, keď je spotreba elektrickej energie najmenšia môže domov bežať na energiu z batérie, no častejšie funguje batéria ako záloha.

Batérie od Tesly pomohli niektorým domácnostiam počas hurikánu Irma
Zdroj: Inside batteryenergystoragesystems

Je dôležité podotknúť, že Garyho dom je naozaj obrovský, pri 510 metroch štvrťových obývateľnej plochy, môže človek ťažko očakávať, že jedna 13.5 kWh batéria by mohla zásobovať takto obrovský dom. No tak či tak, udržala Garyho, jeho rodinu, jeho jedlo v mrazákoch a chlaničke v bezpečí a jeho internetové pripojenie aktívne.

Ako náhle vypadla energia, batéria automaticky nabehla. Garyho solárne panely tak isto nie sú dostatočne veľké a ani v dostatočnom počte aby dokázali dlhodobo zásobovať jeho domov elektrickou energiou. No aj keby elektrické pripojenie nebolo po 21 hodinách obnovené, s omedzeným využívaním elektriny ako počas noci 10. sebtembra by tieto panely zásobovali batériu a aj domov dostatočným množstvom energie na to aby domácnosť mohla aj naďalej fungovať v takomto núdzovom režime.

Batérie môžu byť tak isto využívane na dobíjanie elektromobilov od Tesly, a tak v prípade keď z nejakého dôvodu zásobovanie benzínom nefunguje, solárne panely v kombinácii s Tesla batériou môžu byť využité ako núdzový zdroj elektrickej energie a teda paliva pre vaše vozidlo.

Batérie od Tesly pomohli niektorým domácnostiam počas hurikánu Irma
Zdroj: TeslaRati

Systémy sú zatiaľ drahé no ceny rýchlo klesajú

Samozrejme pokiaľ by búrka trvala príliš dlho a nebo by sa nevyjasnilo, takýto systém nebude dlho fungovať. Solárne panely prestanú produkovať elektrickú energiu a teda batéria sa nemôže opätovne nabiť. Jedna Powerwall 2 batéria od Tesly momentálne stojí cca 5500 EUR plus inštalácia a dodatočné súčiastky na pripojenie do siete a k panelom môžu vyjsť na ďalších 1500 EUR.

Podobná batéria od firmy Mercedes-Benz, sa momentálne pohybuje v cenovej relácii 5400 až 14 000 EUR za 20kWh batériu, vrátane inštalácie. No batérie a solárne panely sú prístupnejšie ako by ste si mysleli, lebo napríklad taká Ikea vo Veľkej Britanií momentálne predáva vo svojich obchodoch oboje, batérie, solárne panely a dokonca aj súčiastky potrebné k ich sprevádzkovaniu.

Ceny rýchlo padajú. Batérie ako aj solárne systémy sú každým rokom lacnejšie a začínajú sa uplatňovať a použivať aj vo verejných projektoch a štátnych zákazkách. Dobrým príkladom je projekt v Australii kde Tesla prednedávnom vystavala najväčšiu zásobáreň elektrickej energie na svete za pomoci ich industriálnej batérie Powerpack či Hawaii, kde Tesla vystavala Powerpack inštaláciu s kapacitou 52 MWh. V kombinácii s 13 MW solárnou elektrárňou Tesla vytvorila pre Hawaii záložnú zásobu elektrickej energie, ktorú tieto ostrovy tak často potrebujú, no tak isto vytvorila spôsob ako dlhodobo a udržateľne bez negatívneho vplyvu na prostredie zásobovať 30 000 zákazníkov elektrickou energiou.

Distribuované energetické systémy

Solárne farmy a elektrárne majú odlišný prístup k infraštrúre. Namiesto jedného centralizovaného miesta odkadiaľ prichádza všetka elektrická energia pre veľké územia, sa elektrické farmy musia nachádzať v rôznych častiach krajiny a musia byť omnoho hustejšie. No toto  nie je nezbytne zlá vec. Počas hocijakej katastrofy je distribuovaný energetický systém omnoho lepší, kedže zničenie jednej elektrárne nespôsobí úplný výpadok elektrickej energie pre veľké úzmie, no spôsobí len zníženie dodávky energie do siete.

Christopher Burgess, riaditeľ projektu Islands Energy Program, neziskovej organizacie Rocky Mountain Institue, hovoril o projekte, ktorý sa snaží vytvoriť sieť solárnych a veterných fárm pre karibské ostrovy, ktoré sú tak často sužované hurikánmi. Tieto ostrovy  sú zatiaľ v prípadoch podobných katastrof primárne závislé na dízlových generátoroch, tie sú neprijemne hlučné no hlavne znečisťujú a ničia životné prostredie na týchto nádherných ostrovoch.

Od hurikánu Sandy sa mnoho z týchto ostrovov snaží vytvárať mikrosiete napájané obnoviteľnými zdrojmi energie a postupne sa zbavujú znečisťujúcich dizlových generátorov. Vďaka znižujúcim sa cenám solárnych panelov, a ich čo raz väčšej efektívnosti sa začínajú tieto systémy stávať viac prístupnými a prestávajú byť len luxusom bohatých. So systémom, ktorý mal na svojom dome nainštalovaný Andy, v prípade, že by bol prispôsobený veľkosti Garyho domu, by už čoskoro mohli domácnosti fungovať úplne bez napojenia na elektrické siete a teda bez potreby využívať elektrickú energiu, ktorá je vo väčšine prípadov generovaná spaľovaním fosilných palív či jadrovou energiou tvoriacou tony rádioaktívneho odpadu, ktorého sa bohužiaľ ešte stále nevieme efektívne zbavovať ani po takmer viac ako 80 rokoch existencie tejto technológie.

Zdroj: Electrek, FastCompany, Tesla

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here