Novo vystavaná batéria v Austrálii bola mnohými považovaná za nepotrebnú, neefektívnu a hlavne len za mediálnu záležitosť, ktorou Elon Musk chcel len zviditeľniť jeho firmu Tesla. No tieto názory nemohli byť ďalej od pravdy. Výsledky a prácu tejto batérie vidíme už dnes, po necelých 2 mesiacoch jej aktívnej práce.

Batéria je najväčšou lithium-ion batériou na svete, s dostatkom energie na zásobenie 30 000 domovov. Táto 100 megawattová beštia, pôvodne vymyslená ako súčasť stávky dvoch miliardárov na Twitteri, inšpirovala ďalšie štáty: Queensland a Victoria, aby nasledovali príklad Južnej Austrálie a začali pracovať na svojich projektoch energetickej rezervy.

Najväčšia batéria na svete nezaspala na vavrínoch

Dylan McConnel, vedec pracujúci na Melbournskej Univerzite, tvrdí, že batéria od Tesly, v oblasti Hornsdale, sa všeobecne hýbe medzi spotrebovaním a genergovaním cca 30 megawattov, s efektivitou obratu 80%. V priebehu mesiaca batéria vygenerovala 2.42 gigawattov elektrickej energie a spotrebovala na to 3.06 gigawattu energie. To samozrejme znamená, že celkovo sa jedná o spotrebiteľa energie, čo je samozrejme pravdou pre hocijaký iný systém na dlhodobé uchovavánie elektrickej energie. No jej schopnosť vyplniť hluché miesta v Austrálskej elektrickej sieti a rýchlo a efektívne rozsvietiť svetlá domovov, spustiť chladenie chladničiek, spustiť klimatizáciu… nemá obdobu.

“Je príliš skoro pre Hornsdalskú Energetickú Rezervu, no je jasné, že prvý mesiac a pol bola batéria plne vytažená plnením nevyhnutného servisu a to pôsobivo rýchlo. Čo je najdôležitejšie, batéria poskytla regulérny a nevyhnutný servis kontroly frekvencie – nie iba jednoducho presúvala elektrickú energiu z jedného miesta na druhé.” napísal McConnel.

Tento nevyhnutný servis kontroly frekvencie, využívaný na udržiavanie spoľahlivého toku elektrickej energie, pomohol poskytnúť energiu vtedy keď bola najviac potrebná.

14. decembra pomohla Hornsdalská batéria Austrálskej infraštruktúre po prvý krát. Pomohla elektrárni Loy Yant vo Victorii, keď elektráreň zlyhala dodávať stabilný tok elekrickej energie. Batéria mala neuveriteľne rýchlu odozvu. Už po 140 millisekundách výpadku začala batéria poskytovať sieti 100 megawattov energie, aby vyplnila hluché miesto v sieti.

Najväčšia batéria na svete, v Austrálii, má za sebou neuveriteľný prvý mesiac

Batéria stabilizuje eletrickú sieť a jej úspech inšpiroval okolité štáty

Avšak batéria nebola nápomocná len počas mimoriadnych situácií, ako napríklad úplne výpadky prísunu elektrickej energie. Austrálsky Energy Market Operator, ktorý reguluje a napomáha operácii celej austrálskej elektrickej siete, vysiela kontrolné signály každé 4 sekundy, na to aby napomohol udržiavať neprerušovaný tok energie. Vždy keď bola elektrická sieť preťažená a tok energie nebol dostatočný a stabilný na zásobenie elektrickou energiou všetkých odberateľov, batéria rýchlo odpovedala na volanie o pomoc a doplnila chýbajú elektrickú energiu.

Tento veľký úspech prvej batérie na svete o takejto veľkosti a najväčšej batérie na svete inšpiroval ďalšie Austrálske štáty k podobným projektom. Austrálsky štát Victoria podpísal minulý týždeň zmluvu o podpore so spoločnosťou Neoen, spoluvlastníkom Hornsdaleskej batérie, na poskytnutie 20 megawattovej batérie, neďaleko mesta Stawell. Tá bude doplnkom a prvou časťou plánovanej 204 megawattovej veternej elektrárne. Bloomberg tak isto hlásil, že Austrálsky štát Queensland môže tento projekt predbehnúť so svojimi plánmi. Queensland pracuje na projekte zásobárne elektrickej energie, ktorá by mala byť schopná zásobiť elektrinou takmer 60 000 domovov, keď bude v roku 2019 hotová. Najväčšia batéria na svete, v Austrálii, má za sebou neuveriteľný prvý mesiac

Je až neuveriteľné, že celý projekt vzišiel zo stávky medzi miliardármi na Twitteri v marci 2017. Musk v tejto stávke tvrdil, že Tesla túto batériu postaví do 100 dní a ak nie, bude všetok materiál a práca zadarmo. Musk samozrejme vyhral, po tom čo bola batéria technicky dokončená za 54 dní od odobrenia projektu regulačným úradom.

Takže Elon Musk nie len, že úplne mení spôsob akým sa pozeráme na Mars a vesmírnu exploráciu, transformuje automobilový priemysel a dopravný sektor ako taký, či napomáha vývoju a využívaniu umelej inteligencie, no ešte aj jeho stávky na sociálnych sieťach menia podobu energetického trhu a energetickej infraštruktúry Austrálie.

Zdroj: Inverse

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here