Po tom čo Tesla Inc. kúpila SolarCity, začala pracovať na budovaní svojej ponuky energetických produktov. Jej produkty dnes pokrývajú všetko od výroby energie až po jej uskladnenie a servisy k tomu potrebné. Tesla dnes ponúka solárne panely, solárne škridle, domáce Powerwall batérie ako aj industriálne Powerpack batérie a k tomu všetkému servis, ktorý vám batérie zapojí a strechu postaví.

V tomto článku sa pozrieme na “dokonalého zákazníka Tesly”. Jeho dom je jedným z prvých, ktorý bol vybavený solárnou strechou v kombinácii troch Powerwall batérií a aby toho nebolo málo v garáži má odparkované dva elektromobily, Chevy Bolt EV a Tesla Model 3.

Prvé zákaznícke inštalacie

Tri Huynh je hrdým majiteľom jednej z prvých solárnych striech, ktoré Tesla nainštalovala na dom regulérneho zákazníka. Aj keď Tesla začala s výrobou solárnych škridiel už minulý rok, okrem samotného Elona Muska a zamestnancov Tesly, solárne škridle neboli inštalované na žiadnych domoch regulérnych zákazníkov. Prvé strechy zákazníkom boli inštalované až tento rok.

Tesla začala s inštaláciou solárnych striech regulérnym zákazníkom, vyzerajú naozaj nádherne (foto)

Vo štvrtok, 29.03., sme písali o jednej z prvých striech, ktoré boli nainštalované na streche regulérneho zákazníka no a dnes máme možnosť sa na túto inštaláciu pozrieť z blízka. Domov Tri Huynh je perfektným príkladom domova budúcnosti, ktorý si Tesla pre svojich zákazníkov vysnívala. Domov plne nezávislý od elektrickej siete s batériami na skladovanie nadbytočnej vygenerovanej energie, ktorá poslúži na zásobu elektriny počas noci a k tomu všetkému 2 elektromobily, ktoré sú nabíjané čistou, elektrickou energiou vygenerovanou solárnymi panelmi.

Porovnal najskôr solárne panely so solárnou strechou

Huynh potreboval novú strechu na dom. Stavebná spoločnosť spravila výpočet, koľko by ho vyšla strecha so solárnymi panelmi s podobným výkonom a celková cena sa vyšplhala na 70 000 amerických dolárov. Následne s rovnakou požiadavkou zašiel do Tesly, kde mu vypočítali, že postavenie solárnej strechy + 3 Powerwall batérie ho výjdu na 100 000 amerických dolárov. Keď si ale uvedomíme, že v cene sú aj 3 powerwall batérie, plus 30 ročná záruka produkcie energie a dokedy bude stáť dom bude platiť záruka na škridle + estetickosť takejto strechy v porovnaní so strechou so solárnymi panelmi navrchu, táto cena je viac ako priatelná.

Výsledkom je teda domov so strechou o výkone 10 kW a úložiskom energie s kapacitou 40 kWh.

Zdroj: Electrek

Z ulice by nikto nedokázal povedať, že sa jedná o solárnu strechu. No táto “normálne vyzerajúca” strecha generuje v podstate všetku energiu, ktorú tento dom a jeho obyvatelia potrebujú a všetku zbytkovú energiu ukladá v troch Powerwall batériách nainštalovaných na zadnej stene domu.

Huynh povedal, že celý projek zabral približne 2 týždne kedy 10 až 15 inštalatérov Tesly rozobralo jeho starú strechu, postavili novú so solárnymi škridlami aj s batériami a zapojili celý systém. Bohužiaľ celý systém museli po odchode inštalatérov vypnúť, kedže lokálny správca elektrickej siete najskôr musí tento systém skontrolovať a odobriť. No to už snáď nepotrvá dlho a Tri sa bude môcť tešiť nulovým účtom za elektrinu a dobrému pocitu, že robí niečo dôležité pre nás všetkých a našu planétu.

Názor EMblogu

Uvedomujeme si, že cena solárnej strechy od Tesly nie je najvýhodnejšia. Pri zakúpení obyčajnej strechy plus troch batérií od Tesly, by Huynh zaplatil o cca 10 000 amerických dálarov menej. No tak isto by nezískal výhodnú záruku na škridle a produkciu energie, ktorú Tesla ponúka. A ak mu naozaj záležalo aj na estetickom vzhľade jeho strechy, tak voľba solárnej strechy od Tesla Inc. bola naozaj správnou voľbou.

Ako sa vám páčia prvé inštalácie solárnych striech? Dajte nám vedieť v komentároch nižšie… 🙂

Zdroj: Electrek

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here