Html code here! Replace this with any non empty text and that's it.

Nie je to ani 24 hodín od kedy Tesla oficiálne sprístupnila objednávky ich poslednej novinky v odvetí energetiky, solárnej strechy! Tesla na svojich stránkach sprístupnila informácie o všetkých typoch škridiel, ktoré plánuje predávať. No momentálne sa dajú objednať len dve prevedenia z celkových štyroch.

Elon Musk Blog, Tesla Solárna Strecha
Hladká škridla
Elon Musk Blog, Tesla Solárna Strecha
Toskánska škridla
Elon Musk Blog, Tesla Solárna Strecha
Texturovaná škridla
Elon Musk Blog, Tesla Solárna Strecha
Bridlicová škridla

Najviac očakávanou a pravdepodobne aj najdôležitejšou informáciou pre zákaznika je cena. Výkonný riaditeľ Tesla Inc., Elon Musk, už pri prvom predstavovaní tohto nového produktu minulý rok naznačil, že cena bude nižšia ako cena za obyčajnú škridlovú strechu, po započítaní úspor za energiu. Neskôr dokonca povedal, že cena za strechu bude pravdepodobne nižšia hneď pri kúpe, nie len po započítaní energetických úspor.

Tesle sa v podstate podarili doručiť oba sľuby, samozrejme záleží na tom ako sa nato pozrieme.

Cena
Tesla povedala, že typický vlastník domu môže rátať, že v priemere zaplatí 235 amerických dolárov za jeden meter štvorcový, teda cca 216 EUR.

Elon Musk Blog, Tesla Solárna Strecha
Zdroj: Tesla

Je dôležité si však uvedomiť, že nie všetky škridly na streche budú škridly so vstavanými solárnymi článkami. Len určitý počet škridiel bude mať v sebe zabudované solárne články. Percento škridiel, ktoré budú mať v sebe solárne články, bude záležať od pozícií domu, veľkosti strechy a na pozícii okolitých objektov, ktoré môžu streche tieniť. Dom, ktorý môžete vidieť vyššie má na sebe solárne škridly od Tesly, no iba niektoré z nich majú v sebe zabudované solárne články. Z pohľadu ulice však medzi škridlami so solárnymi článkami a škridlami bez solárnych článkov nie je viditeľný ani najmenší rozdiel.

Cena 216 EUR za meter štvorcový počíta so solárnymi článkami zabudovanými v 35% škridiel z celkového pokrytia strechy (škridly so zabudovanými solárnymi článkami sú drahšie). Počas konferenčného telefonátu s novinármi Musk povedal, že v niektorých prípadoch, záležiac od strechy, polohy, atď. bude zákazník mať možnosť si zvoliť až 70% škridiel so solárnymi článkami.

Tesla dokonca uverejnila online kalkulačku, ktorá za pomoci projektu Google, tzv. “Sunroof project” dokáže odhadnúť cenu a percento škridiel potrebných na pokrytie vášho domu podľa adresy.

Zákazník si samozrejme aj napriek odporúčaniu Tesly môže zvoliť aké percento škridiel by malo mať zabudované solárne články.

Elon Musk Blog, Tesla Solárna StrechaElon Musk Blog, Tesla Solárna Strecha

Tesla v podstate predpokladá, že zákazníci, po započítaní ušetrených peňazí vďaka výrobe elektrickej energie, budú v podstate platení za to aby si kúpili novú strechu. Aj keď samozrejme základná investícia bude vždy potrebná.

Tesla tak isto na svojom blogu uverejnila ich cenové kalkulácie porovnávania klasických škridiel s ich škridlami.

Elon Musk Blog, Tesla Solárna Strecha

Tesla vypočítala, že ich škridly, ktoré nemajú zabudované solárne články sú lacnejšie ako obyčajné škridly a nie len to, ich škridly so zabudovanými solárnymi panelmi sú ešte lacnejšie, ale to samozrejme až po započítaní ušetrených peňazí vďaka generácií elektrickej energie.

Záruka

Hodnota solárnej strechy od Tesly je primárne v jej odolnosti a schopnosti vyrábať elektrickú energiu po desaťročia.

Už dávnejšie Musk vyhlásil, že je možné, že záruka na ich strechy bude dlhá ako životnosť samotného domu. A pre tento krát sa nejedná len o preháňanie Elona Muska, ale o skutočnosť, lebo Tesla sa naozaj rozhodla pre takýto typ záruky.

“Solárne strechy vyrobené zo škridiel z kaleného (tvrdeného) skla, sú viac ako 3 krát pevnejšie ako štandardné strešné krytiny. Preto ponúkame najlepšiu záruku na trhu – doživotnú záruku pre váš dom alebo nekonečnú, podľa toho čo príde skôr.”

Táto záruka platí samozrejme na samotné škridly. Tesla ponúka 30 ročnú garanciu energetickej výroby na solárne články, čo je jedna z najdlhších záruk na trhu.

Elon Musk Blog, Tesla Solárna Strecha

Počas konferenčného hovoru s novinármi, Elon Musk a Peter Rive opakovali ako vysokú majú dôveru v ich nový produkt a v jeho odolnosť a pevnosť. Ale to naozaj asi nemusí byť opakované, kedže už “nekonečná záruka” hovorí za to ako kvalitné a odolné škridly od Tesly budú.

Tesla tieto škridly vystavila rôznym testom, jedným z nich bolo aj zasiahnutie škridly z “ľadového dela”, ktoré vystrelilo na škridlu veľkú guľu ľadu, rýchlosťou akou by na ňu mohli teoreticky takéto “krúpy” dopadnúť.

Výsledok je jasný z videa nižšie:

Powerwall 2 v cene strechy

Tesla v cene každej strechy má započítanú aj jednu zo svojich Powerwall 2 batérií. Toto samozrejme nie je povinné a zákazník si môže zvoliť túto batériu nepoužiť a odpočítať od ceny. Tesla ale predpokladá, že väčšina zákazníkov si použitie Powerwall 2 batérie zvolí, pre prípad výpadku energie.

Elon Musk Blog, Tesla Solárna Strecha
Zdroj: Tesla

Tesla Solárna Strecha

Prvé dva druhy škridiel, hladká a texturovaná, budú v produkcii už toto leto. Tesla sa rozhodla pre tieto dve škridly, kedže záujem zákazníkov o tieto dva druhy bol najväčší.

Každý zákazník musí momentálne zaplatiť zálohu 1000 amerických dolárov pri objednávke v ich online objednávacom systéme. Každý zákazník, ktorý sa nachádza mimo USA si strechu objednať môže, no očakávané doručenie a inštalácia solárnej strechy od Tesly je pre zákazníkov mimo USA odhadovaná na budúce leto. Musk povedal, že očakáva tak vysoký záujem, že Tesla bude pravdepodobne obmedzená výrobou a nebude môcť doručiť tak rýchlo a toľko, koľko by si zákazníci predstavovali.

Tesla povedala, že bude pokrývať celý proces. Od odstránenia vašej existujúcej strechy, cez dizajn novej, získanie lokálnych vládnych povolení, inštaláciu, sprevádzkovanie a starostlivosť o vašu novú solárnu strechu. Tesla očakáva, že čas inštalácie takejto solárnej strechy by mal byť približne rovnaký ako inštalácia obyčajnej strechy, čo je v dnešnej dobe cca 5 až 7 dní.

Musk ukončil konferenčný hovor s novinármi týmito slovami:

“Keď si predstavíte vašu budúcnosť za použitia obnoviteľných zdrojov energie, tak chcete strechy, ktoré budú krásne a budú generovať elektrickú energiu za pomoci slnka. Táto energia bude následne nabíjať batérie ako je Powerwall a zásobovať vaše domovy a elektrické vozidlá. To je budúcnosť, ktorú chcete!”

Aj keď tento Muskov prístup je svetoznámi a niekomu môže byť nepríjemný či zastrašujúci, ja musím uznať, že toto je naozaj budúcnosť, ktorú chcem! Domov nezávislý od plynární či elektrární, so zásobou energie na všetky moje potreby a s čistým prostredím.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here