Spoluzakladateľ a CEO Tesly a jeden z najväčších investorov v bývalom Solar City, dnes už Tesla Energy, Elon Musk, rozhodne nepreháňal keď tvrdil, že nový produkt Tesla Energy, Tesla solárna strecha, vyzerá lepšie ako dnešné najmodernejšie strechy. Nahradenie obyčajnej strechy solárnou, nie je len výhodné a šetrné k prostrediu, ale je i naozaj “cool” a vyzerá neuveriteľne dobre. Solárne strechy sú len prirodzený vývoj v nie príliš prekvitajúcom trhu so solárnymi panelmi.

Tesla solárna strecha je vyrábaná v 4 variantoch: Texturovaná sklenená škridla, Bridlicová sklenená škridla, Toskánska sklenená škridla a Hladká sklenená škridla. Každá z nich vytvára iný estetický efekt a rovnako pripomínajú dnešné materiály, ktoré sa používajú na strechách. Všetky škridly sú z vrchu priehľadné a teda zabezpečujú prechod slnka k solárnym panelom, ktoré sa nachádzajú v jej útrobách, no z uhla, ktorý vidíme z ulice, je škridla nepriehľadná a imituje obyčajné strešné krytiny.

Porovnanie solárnych škridiel Tesla
Zdroj: SolarCity

Ako prehlásil Elon Musk, treba si uvedomiť, že dnešné najmodernejšie solárne panely sú schopné absorbovať len určitú časť slnečného žiarenia a zvyšok sa od solárneho panelu odrazí. Muskove aktuálne modely solárnych strešných krytín sú schopné absorbovať 98% svetla – ak za 100% považujeme absorpčnú schopnosť klasického solárneho panelu. Ale! V Tesla Energy pracujú, ako inak, na nových modeloch strešných krytín, spolupracujúc s 3M, ktoré by absorpčnú schopnosť dorovnali zlepšením priepustnosti svetla cez sklo a zároveň potenciálne zvýšili efektivitu týchto škridlových panelov, a to tak, že by škridly zachytávali svetlo, ktoré sa od solárneho panelu normálne odrazí a nasmerovali by ho späť na panel vo vnútri solárnej škridly. Takže by sa využilo viac slnečnej energie, ktorá sa pri klasických paneloch stráca vďaka prirodzenému odrazu svetla od solárneho panelu.

Samozrejme je tu najdôležitejšia otázka, koľko to bude stáť? Musk tvrdí, že cena jednej takejto strechy a jej inštalácie bude nižšia ako spoločná cena strechy z klasickej strešnej kritiny a rovnakého množstva elektrickej energie ako solárna strecha vyprodukuje, ktorú by bolo potrebné kúpiť od elektrárne.

Štandardné strechy neposkytujú žiadnu finančnú návratnosť, okrem zvýšenia ceny nehnuteľnosti, no solárna strecha od Tesly robí presne to. Je dizajnovaná tak, aby zásobila elektrickou energiou celú domácnosť a nadbytočnú energiu skladovala v novej “Powerwall 2.0” batérii, čo je ďalší produkt od Tesly. Táto uskladnená energia je potom k dispozícií v noci, alebo v prípade nadštandardnej spotreby energie.

Prvé Tesla solárne strechy by sme mali vidieť už toto leto, no na začiatku by mali byť inštalované len dve varianty zo štyroch, tie ostatné samozrejme budú postupom času sprístupnené. Solárne škridle sú vyrobené z kremenného skla a mali by vydržať 2 až 3 násobne dlhšie ako dnešné najmodernejšie škridle, i keď Musk povedal: “mali by vydržať dlhšie než samotný dom”.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here