Batérie dnes poháňajú všetko, mobilné telefóny, laptopy, tablety či automobily. Podľa denníku The Wall Strett Journal:

“Váš ďalší domov by mohol byť poháňaný batériami. Kombinácia solárnej energie a domácich akumulátorov dláždi cestu novému trendu – prerezávaniu káblov.”

Práve v tomto scenári, kde ceny solárnych panelov či striech a batérií pôjdu tak rapídne dolu, že sa oplatí viac odpojiť od energetickej siete, bude hrať Tesla hlavnú úlohu. V posledných rokoch sa ukázalo, že solárna fotovoltaika v kombinácii s dostatočne veľkou batériou, má potenciál úplne zmeniť energetický sektor, a to už čoskoro. A práve na toto stavil Elon Musk s jeho firmou Tesla Inc., ktorá sa v posledných rokoch z plných síl snaží zmeniť spôsob akým premýšľame o energii a úspešne.

Tesla Energy - od slnka, cez domov az po kolesa...

Tesla nie je ani zďaleka len o elektromobiloch

Keď sa bavíme o Tesle, vo všeobecnosti väčšinu slávy zožnú práve elektromobily. Ich dizajn je sexy, ich rýchlosť je neuveriteľná a vlastníkom prinášajú pocit, že robia niečo pre životné prostredie, planétu a pre budúcnosť ich detí. Elon Musk naozaj dokázal s minimálnou investíciou do marketingu (0) vytvoriť skutočne neuveriteľný image jeho firme a doslova predávať svojim zákazníkom svet zajtrajška už dnes. No elektromobily niesú jediným zaujímavým produktom tohto novodobého energetického giganta zo Silicon Valey.

Tesla v tomto závode nestavila len na jedného koňa. Snaží sa vyvinúť celú energetickú rodinku produktov, ktoré majú v budúcnosti poskytnúť 360 stupňové pokrytie všetkých našich energetických potrieb. Jedným z najväčších budúcich segmentov, v ktorých bude Tesla prekvitať, budú práve batériami poháňané “smart” domovy.

Batérie sú skvelé na skladovanie energie, špeciálne počas katastrof, aké postihli americké štáty Texas, Floridu či Karibské ostrovy v posledných 2 mesiacoch. Hurikány zničili elektrické vedenia, ropovody či plynovody, no ľudia so solárnymi panelmi na streche a batériou na stene odrezaný od energie neostali. Naďalej si mohli užívať komfort klimatizácie, chladničky či sa presúvať na ich elektromobiloch. Na celosvetovom trhu v tomto segmente prekvitajú hlavne dve firmy: Sonnen a Tesla, no firmy ako LG či Mercedes-Benz a mnoho ďalších, ponúkajú svoje vlastné batériové riešenia pre domovy tiež.

Batéria + Solárna energia = nezávyslosť

Batéria v kombinácii so solárnymi panelmi umožňuje ľuďom už dnes úplne sa odpojiť od elektrickej siete. No samozrejme ešte stále nie úplne spoľahlivou a vyvinutou technológiou. A teda nie je prekvapujúce, že už dnes sa energetické spoločnosti, poskytujúce elektrické siete, začínajú tomuto trendu prispôsobovať. Napríklad v Americkom štáte Vermont sa spoločnosť “Green Mountain Power” rozhodla ponúknuť 2000 zákazníkom možnosť prenajať si od nich domácu batériu od Tesly, Powerwall. Tá sa dnes na trhu pohybuje v cene 5500 amerických dolárov, no Green Mountain Power ju svojím zákazníkom ponúka za cenu 15 dolárov na mesiac. Firma takto teoreticky získava virtuálnu elektráreň, ktorá im pomôže stabilizovať ich sieť, znížiť uhlíkovú stopu a znížiť zaťaženie siete počas najvyťaženejších hodín dňa. Ľuďom, ktorí si túto batériu dajú nainštalovať umožní skladovať ich energiu vygenerovanú solárnymi panelmi, ktoré doteraz energiu len vytvárali a posielali späť do siete.

Takto rapídne inštalovanie batérií do domácností je poháňané veľmi dôležitým problémom, globálnym otepľovaním. Súčasťou riešenia tohto problému je samozrejme úplne zbavenie sa závislosti na fosilných palivách na výrobu elektrickej energie v prospech obnoviteľných zdrojov energie. Toto je veľmi dôležitý aspekt tohto novodobého trendu a ľudia by ho čo najskôr mali pochopiť. No toto bohužiaľ nie je vždy dostatočne silným faktorom pre ľudí na to, aby zmenili spôsob akým žijú a využívajú elektrickú energiu. Solárne fotovoltaické panely boli riešením, ktoré mnoho ľuďom poskytovalo obrovské zľavy na ich energetické účty, tým že energiu vyrábali a vypúštali ju späť do siete. Avšak toto im nedávalo možnosť sa od tejto siete odpojiť. To batérie dnes už umožňujú a nie len to, no ukazuje sa, že v priemere od roku 2020 bude ekonomicky výhodnejšie sa od siete odtrhnúť, ako v nej ostať. Neplatí to však pre každý štát, napríklad v takej Británii by sa táto zmena mala udiať približne v roku 2023. Tak isto je dôležité podotknúť, že ekonomicky výhodné to bude z dlhodobého hľadiska, horizont približne 20 až 25 rokov.

Tesla Energy - od slnka, cez domov az po kolesa...

A presne na toto stavila Tesla. Klesajúce ceny batérií a solárnych panelov, neskôr už aj solárnych striech, spustia vlnu zmien, z ktorých bude Tesla neuveriteľne benefitovať. Tesla predpokladá masívnu zmenu trhu a patrične sa na ňu aj pripravuje stavaním, ich dnes už preslávených, Gigafactory tovární. Tie produkujú celé spektrum produktov od batériových článkov, až po batérie Powerwall, Powerpack, batérie pre ich elekromobily a samotné elektromobily. Musk už teraz stavia ďalšiu Gigafactory, ktorá okrem iného bude produkovať solárne strechy, a aj keď zatiaľ len v USA, plány už dnes zahŕňajú minimálne jednu takúto továreň aj tu, v Európe.

Vyjadrenie čitatela EMblogu o jeho domácej batérii LG Chem

Martin, jeden z našich čitateľov sa nám ozval a porozprával nám o jeho skúsenosti s domácou solárnou elektrárňou a batériou. Rozhodli sme sa, že vám jeho skúsenosť odprezentujeme práve v tomto článku.

Tesla Energy - od slnka, cez domov az po kolesa...

Martin vlastní slnečnú elektráreň (4,2 kWh) od apríla a LG Chem batériu (7kWh) od júla tohto roku, kvôli dlhšej dodacej lehote. Inštalácia samotnej batérie nebola zložitá, “…zavesilo sa to na stenu, podobne ako Powerwall a pripojilo k meniču Solaredge. Monitoring je cez web, alebo cez mobilnú aplikáciu. Bohužiaľ, je to všetko stále finančne dosť nákladné. Tesla batéria by vyšla (vzhľadom na kapacitu) lacnejšie, ale je nemožné ju objednať a kedže som chcel využiť štátnu dotáciu od EU na zelenú energiu, musel som rýchlo konať…”

LG Chem vyšla Martina na cca 4400 eur bez DPH, dotácia od Európskej únie pokryla hodnotu DPH, no ceny sa veľmi rýchlo menia. Záruka je 8 rokov.

“Doteraz som vyprodukoval cca 3,5 MWh, nadprodukcia šla na bezodplatný export. Batéria mi pokrýva 30-40% spotreby energie. Od inštalácie som bol sebestačný na vyše 90%. Zo siete sa importovalo hlavne v prípade nárazových odberov aby sa šetrila batéria. Plyn nemám zavedený, varíme na elektrine, ohrievanie vody aj kúrenie je na tepelné čerpadlo, čiže slnečnú energiu využívam maximálne. S celým systémom som zatiaľ veľmi spokojný.”

Avšak Martin používa túto batériu len pár mesiacov a ako nám napísal, sám je zvedavý koľko slnka sa bude dať využiť v zime. V tomto ročnom období úplná nezávislosť na batérii neexistuje, ale nejakú časť spotreby to určite pokryje.

“Čo sa týka ušetrených prostriedkov, batéria ako taká sa do 8 rokov určite nezaplatí, môj odhad je tak 15 a viac rokov (pri dnešných cenách energie a dnešnej politike elektrární) a to už bude asi po jej životnosti, ale s tým som do toho išiel. Osobne odhadujem, že batérie by začali byť zaujímavé pri cenách pod 200EUR za kWh. Slnečná elektráren má návratnosť vyrátanú na 25 rokov, závisí to od toho, ako budem schopný využiť letnú nadprodukciu energie. Pri dnešných cenách energií to určite nie sú zariadenia s krátkodobou návratnosťou, beriem to ako investíciu do budúcnosti, ktorá má zmysel.”

Dajte nám aj vy do komentára na facebooku vedieť či využívate podobnú batériu, alebo slnečnú elektráreň, alebo či o nej aspoň uvažujete. 🙂

Zdroj informácií a obrázkov: EnergyStorage, Evannex, Wikipedia

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here