Tesla oznámila finančné výsledky druhého kvartálu, a ako sa dalo čakať, posledný kvartál bol pre Teslu veľmi úspešný. Potom čo svetu predstavili a odovzdali prvých 30 kusov Modelu 3, Tesla začala vidieť zvýšené počty objednávok na Model S. Tesla rovnako počas ohlasovania výsledkov oficiálne oznámila, že začali s prvými inštaláciami ich solárnych škridiel na domy. Aj keď tieto domy sú zatiaľ všetko domy zamestnancov a vyššieho manažmentu.

Firma napísala správu pre akcionárov v ktorej sa písalo:

“Nedávno boli dokončené prvé inštalácie solárnych striech na domoch našich zamestnancov, ktorých sme si zvolili ako našich prvých zákazníkov nato aby sme mohli vychytať všetky chyby a vylepšili na našom produkte čo sa dá. V kombinácii solárnej strechy alebo našich solárnych panelov s Powerwall batériou si naši zákazníci môžu vychutnať nezávislosť akou je generácia vlastnej energie za pomoci obnoviteľných zdrojov.”

Tesla nainštalovala prvé solárne strechy na domoch svojich zamestnancov, vrátane Elona Muska
Zdroj: teslarati

Tesla postupuje s úvodnou výrobou a testovaním ako pri Modeli 3

Je to podobný prístup s akým Tesla postupovala pri vývoji Modelu 3, ktorý je v tomto momente primárne doručovaný zamestnancom Tesly, tak ako bolo aj prvých 30 kusov, ktoré Elon Musk odovzdal na odovzdávacej akcii vo Fremonte v Kalifornii 28. júla. Prvé kusy Modelu 3 nebudú zákaznikom mimo Tesly doručené pravdepodobne až do októbra, dúfajme, že to bude skôr pre zákazníkov Tesly ktorí si predobjednali solárnu strechu, aj keď je to vysoko nepravdepodobné. Príprava na výrobu solárnych striech od Tesly je pozadu v Gigafactory 2 v Buffale, kde by masová výroba solárnych škridiel mala prebiehať.

Začiatkom tohto roku, Tesla tvrdila, že začnú len s úvodnou produkciou v továrni vo Fremonte s plánom presunúť produkciu solárnych škridiel do Buffala a to čoskoro, po začatí úvodnej výroby. No teraz Tesla tvrdí, že výroba sa do Buffala nepresunie skôr ako na konci tohto roku.

“Začiatočná výroba solárnych škridiel momentálne prebieha v našej Fremontskej továrni, no masovú produkciu solárnych škridiel plánujeme začať v našej Gigafactori 2 v Buffale, v štáte New York do konca tohoto roku.”

Zamestnanci Tesly a Elon Musk sa tešia zo solárnej strechy už teraz

Tesla tak isto poskytla zopár fotografií, ktoré zachytávajú strechy ich zamestnancov s nainštalovanými solárnymi škridlami.

Tesla nainštalovala prvé solárne strechy na domoch svojich zamestnancov, vrátane Elona Muska

Tesla nainštalovala prvé solárne strechy na domoch svojich zamestnancov, vrátane Elona Muska
Zdroj: electrek

Výkonný riaditeľ Tesla Inc., Elon Musk, povedal, že obrázky, ktoré vidíme vyššie nenafotila Tesla pre komerčné účely, tieto fotografie neboli spravené profesionálnym fotografom, ale inštalátormi, ktorí túto solárnu strechu poskladali. Technický riaditeľ Tesla Inc., JB Straubel si tak isto nechal na svoj dom nainštalovať strechu zo solárnych škridiel.

Tesla začala s pred-objednávkami ich solárnych škridlí v máji tohto roku. Tak ako pri každom inom produkte od Tesly, aj pri tomto musia záujemcovia o solárnu strechu zaplatiť depozit vo výške 1000 amerických dolárov. Vieme, že v priebehu prvých týždňov Tesla obdržala toľko objednávok, že solárne strechy sú oficiálne vypredané hlboko do roku 2018, čo so spomalením presunu výroby do Buffala môže v tomto momente byť aj do konca roku 2018.

Solarna strecha nie je pre všetkých, aj keď sa zaplatí sama…

Tesla hovorí, že typický vlastník domu v spojených štátoch amerických môže predpokladať, že za 1 meter štvorcový solárnej strechy zaplatí približne 200 EUR. Solárna strecha je predávaná s doživotnou zárukou (domu) a 30 ročnou garanciou produkcie energie.

Tesla nainštalovala prvé solárne strechy na domoch svojich zamestnancov, vrátane Elona Muska

Tesla odhaduje, že po zarátaní ušetrených peňazí z generácie vlastnej zelenej energie, bude ich strecha lacnejšia ako klasické krytiny, dokonca, že po čase strecha vygeneruje toľko energie, že zaplatí sama za seba a teda pokiaľ dokážete počkať niekoľko rokov, v podstate budete mať zastrešený domov solárnou strechou zadarmo.

Je jasne, že zakúpenie a inštalácia tejto strechy je dosť drahé, a tak najväčší zmysel to má v prípade, že staviate nový dom, či kupujete novú strechu, a aj to skôr pre drahšie domy. No musíme si uvedomiť, že to čo sa stalo s Modelom S a Modelom X sa stane aj so solárnymi strechami. Začiatočná výroba bude drahá, no po určitom čase a vývoji produktu, príde na trh aj lacnejšia alternatíva, ktorá bude prístupná masám, tak ako po určitom čase a vývoji prišiel na trh Model 3.

Tesla stále inštaluje svoje solárne panely na strechy ich zákazníkov, kedže solárna krytina je zatiaľ ešte stále v štádiu predvýroby. Tesla odhalila, že ich solárna divízia, ktorá pred akvizíciou niesla meno SolarCity, doručila ich zákazníkom viac ako 176 MW solárnych systémov len v poslednom kvartály.

Solárna strecha od Tesly je perfektná pre ľudí, ktorí chcú novú strechu alebo plánuju jej zakúpenie a inštaláciu v najbližších 2 rokoch, no pre ľudí, ktorí majú nové, či funkčné strechy v tomto momente dáva väčší zmysel nainštalovať solárne panely, aj keď estetickosť strechy so solárnymi panelmi a strechy so solárnymi škridlami je neporovnateľná.

Zdroj: TeslaRati

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here