Domácim a industriálnym batériám od Tesly sa v poslednej dobe v oblasti Austrálie a Oceánie veľmi dobre darí. Po niekoľkých dokončených a ďalších plánovaných projektoch v Austrálii, Tesla vyhrala ďalší projekt, tentokrát na Novom Zélande.

Firma Mercury, energetická firma na Novom Zélande, oznámila túto novinku ešte minulý týždeň. Výkonný riaditeľ firmy Mercury, Fraser Whineray, sa osobne k tejto správe vyjadril:

“Zvolili sme si spolupracovať s Teslou na tomto ambicióznom technologickom projekte. Tesla preukázala úspechy v podobných prevratných projektoch po celom svete.”

Mercury tvrdí, že planujú investovať viac ako 2 milióny amerických dolárov do výstavby tejto batérie. Jej výkon bude 1MW a bude disponovať energetickou kapacitou 2MWh. A podľa firmy Mercury sa bude jednať o prvú národnú batériu zapojenú do energetickej siete Nového Zélandu.

Whineray dodal:

“Poslaním firmy Mercury je energetická sloboda pre Nový Zéland a ľudí Nového Zélandu, ako aj poskytovanie nových možností vo využívaní energetických služieb obnoviteľných zdrojov. Technológie ako batérie majú potenciál pomáhať energetickému systému našej krajiny, kedže podporujú prechod k väčšiemu využívaniu obnoviteľných zdrojov v sektoroch ako doprava, poľnohospodárstvo či v stavebníctve.”Tesla vyhrala další projekt Powerpack batérie, tentokrát na Novom Zélande

Aj keď bude táto batéria omnoho menšia vo veľkosti aj kapacite, Mercury prirovnal tento systém k Powerpack batérii vystavanej Teslou v Austrálii. Tá má výkon až 100 MW a disponuje energetickou kapacitou 129 MWh. Tak ako väčší systém v Austrálii, aj ten Novozélandský sa bude zameriavať na vyrovnávanie siete pri výkyvoch energie a tak isto bude využívaný na obchodovnie s energiou.

Firma plánuje objednať batérie Tesla Powerpack 2 už o pár mesiacov. Projekt plánujú dokončiť v auguste 2018. Firma takisto plánuje predávať batérie Powerwall 2 od Tesly pre potreby ich zákazníkov a ich domovov.

Tento projekt prichádza po tom čo Tesla dokázala Austrálskym projektom celému svetu ako neuveriteľne pozitívny dopad môže mať veľká lithium-ion batéria zapojená do národnej energetickej siete. Nie len výpomocou v krízových situáciách ale aj finančne. Tesla už teraz pracuje na ďalších projektoch v Austrálii a tak isto sa ukázalo, že Tesla už teraz plánuje ďalší projekt s firmou Neoen v Austrálii, čo je firma, ktorá stojí za ich prvou Austrálskou batériou. Tesla vyhrala další projekt Powerpack batérie, tentokrát na Novom Zélande

Dokonca tento nový projekt s firmou Neoen by mal zahŕňať výstavbu ešte väčšej batérie ako Tesla postavila nedaľeko veternej farmy Hornsdale.

Určite to vyzerá tak, že energetický úspech produktov Tesly sa začína šíriť svetom a projekty sa Tesle len tak hrnú, aj keď najviac určite v Austrálii. Benefity týchto batérií si prevádzkovatelia sietí a poskytovatelia energie začínajú rýchlo uvedomovať a viac a viac týchto firiem chce okopírovať prácu Tesly v Queenslande v Austrálii.

No a kedže práce je určite viac ako jedna firma dokáže zvládnuť, je dobre, že tieto projekty prispeli aj ku vzniku nového energetického startupu Fluence Energy, firme založenej spoluprácou firiem AES a Siemens. Rok 2018 bude určite zaujímavý z pohľadu energetiky a vývoju batérií, určite sa máme na čo tešiť, možno čoskoro aj na prvú Slovenskú industriálnu batériu.

Zdroj: Electrek

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here