Po pár, pre Teslu typických, týždňoch meškania Tesla včera konečne oznámila ich oficiálny štart inštalácie solárnych striech pre regulérnych zákazníkov. Proces zahŕňa posudok, návrh a nakoniec postavenie strechy so solárnymi škridlami.

V posledných mesiacoch sme videli viac a viac solárnych striech od Tesly, no všetky inštalácie prebiehali, aspoň doteraz, len na strechách zamestnancov. Inštalácia striech pre regulérnych zákazníkov začala ešte len 9. januára. Tento krok sa zdá byť prepojený s presunom produkcie solárnych škridiel z továrne vo Fremonte do továrne Gigafactory 2 v Buffale. Tá poskytuje Tesle omnoho vyššie tempo vyrobí a tak si Tesla môže dovoliť začať ponúkať tento produkt aj verejnosti.

Minulý mesiac začala firma Panasonic, hlavný výrobca solárnych článkov pre solárne panely a solárne škridle od Tesly, zvyšovať nábor nových zamestnancov. Aj keď sa odhadovalo, že Panasonic zvyšuje svoje kapacity z dôvodu presunu výroby do Gigafactory 2, nič nebolo potvrdené. No dnes už vieme, že tento dohad bol správny. Tesla oficiálne potvrdila, že začala oficiálnu výrobu prvých dvoch typov sklenených solárnych škridiel: Textúrovanej a Hladkej, už v štvrtom kvartály roku 2017.

Hladká škridla

Tesla začala inštaláciu solárnych striech prvým regulérnym zákazníkom

Texturovaná škridla

Tesla začala inštaláciu solárnych striech prvým regulérnym zákazníkom

Firmy, Panasonic a Tesla, musia zvýšiť výrobu v Gigafactory 2 aby sa im podarilo dosiahnuť požadovanej kapacity 1 až 2 gigawatty solárnych škridiel ročne. Momentálne majú firmy v továrni približne 500 zamestnancov, no Tesla vo veľkom zamestnáva a v blízkej dobe neplánuje prestať. Je logické, že Tesla sa ženie ako o preteky vo výrobe solárnych škridiel, firma začala brať objednávky už minulý rok v máji s depozitom 1000 amerických dolárov a škridle sa vypredali takmer do konca roku 2018 už v prvých týždňoch.

Tesla tvrdí, že vlastníci priemerného amerického domovu, cca 240 m2, zaplatia za 1m2 strechy 235 amerických dolárov. Toto nie je ani zďaleka lacná záležitosť. No má to svoje výhody. Strecha má záruku životnosti domu, čo znamená, že kým domov na ktorom bola strecha nainštalovaná stojí, strecha je krytá zárukou. Tesla tak isto garantuje produkcie elektrickej energie škridlami až na 30 rokov po inštalácii, čo je naozaj skvelá záruka. To znamená, že ak jedna zo škridiel prestane fungovať, či sa z nejakého dôvodu poškodí, Tesla sa o všetko a bez poplatkov postará.

Tesla začala inštaláciu solárnych striech prvým regulérnym zákazníkom

Vďaka tejto záruke a produkcii elektriny Tesla odhaduje, že solárna strecha bude postupom času lacnejšia ako obyčajná strecha. Čím viac elektrickej energie vygeneruje, tým bude strecha lacnejšia. Vo veľa prípadoch sa strecha postupne zaplatí sama či majiteľovi ešte aj zarobí, záležiac od výkupnej ceny elektriny či využitia domácich batérii.

Tesla solárna strecha nie je lacná a pre ľudí s funkčnou strechou nedáva zakúpenie tejto strechy zmysel. No pre ľudí zvažujúcich novú strechu, je investícia do solárnej strechy tou správnou voľbou. Nejde len o postupné šetrenie financií, čo táto investícia nesie zo sebou, tieto strechy majú aj kopu ďalších výhod. Jednou z výhod je ich neuveriteľná odolnosť a durabilita. Sklenené solárne škridle od Tesly sú neporovnateľne tvrdšie a vyzerajú na dome neuveriteľne cool. No a samozrejme nemôžeme zabudnúť na morálnu zodpovednosť, ktorú mnohí zabúdame započítať do celkovej ceny strechy, lebo sa zameriavame len na finančnú hodnotu. Čím viac takýchto striech máme na domoch, tým menej elektrickej energie sa musí vygenerovať spaľovaním uhlia v tepelných elektrárňach a to je viac ako dostačujúci dôvod pre mňa, aby som si na svojom dome jednu z týchto striech zaobstaral. 

Zdroj: Electrek

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here