Na Twitteri sa včera objavili fotografie jednej z prvých solárnych striech od Tesly nainštalovanej na dome regulárneho zákazníka. Elon Musk, výkonný riaditeľ spoločnosti Tesla Inc., sa ešte minulý rok počas oznamovania zárobkov druhého kvartálu pochválil, že prvá strecha, ktorá bola vybavená solárnymi škridlami od Tesly bola práve tá jeho. Následne boli nainštalované solárne strechy zamestnancom, počínajúc riaditeľom Tesla Inc. JB Straubelom.

Tesla so solárnymi strechami meškala

Musk tak isto povedal, že solárna strecha, teda výroba škridiel so vstavanými fotovoltaickými článkami, bude najväčšiu prioritou Tesly v rámci jej energetickej divízie. Výroba spočiatku začala v továrni vo Fremonte, no neskôr bola presunutá do továrne Gigafactory 2 v Buffale.

Továreň s rozlohou 112 000 m2 začala so zvyšovaním výroby o niečo neskôr ako bolo plánované, ako to už vo firmách Elona Muska býva, a teda ku regulérnym zákazníkom sa začali solárne škridle dostávať až tento mesiac, v marci 2018. Pôvodný plán Tesly bol začať s inštaláciami už na konci roku 2017.

Je to teda takmer rok po tom čo Tesla v máji 2017 sprístupnila svoj produkt na predobjednávky s depozitom 1000 amerických dolárov. Tesla sprístupnila na predobjednávky 2 zo 4 verzií, ktoré plánuje vyrábať. Momentálne si zákazníci môžu nechať nainštalovať solárnu strechu s texturovanými alebo s hladkými škridlami. Neskôr by mali mať zákazníci možnosť inštalovať toskánske a bridlicové solárne škridly.

Tesla začala s inštaláciou solárnych striech regulérnym zákazníkom, vyzerajú naozaj nádherne (foto)

V tomto momente sú solárne strechy od Tesly v podstate vypredané až do konca roku 2018.

Najskôr domy zamestnancov potom zákazníci

Už koncom minulého roku sa Tesla oficiálne vyjadrila, že začína s prvými inštaláciami na domoch ich zamestnancov a v januári tohto roku oznámili, že Tesla plánuje začať s inštaláciami solárnych striech regulérnym zákazníkom. A tak sa aj stalo.

Včera večer sa na Twitteri objavili fotografie kalifornského domu, užívateľky @Toblerhaus, ktorý je pravdepodobne jedným z prvých domovov regulérnych zákazníkov Tesly, na ktorom bola nainštalovaná solárna strecha.

Zdroj: Twitter

Tesla tvrdí, že inštalácia na tomto dome má výkon 9.85 kW. Podľa slov hrdej majiteľky sú solárne škridle od Tesly “krásne presne tak ako predpokladali”. Tak isto povedala, že celá ich rodina sa teraz cíti akoby žila v budúcnosti. 😀

Podľa obrázkov je zjavné, že @Toblerhaus si vybrala pre svoj dom texturovanú verziu solárnych škridiel. Tieto fotografie potvrdzujú, že Tesla oficiálne začala s inštaláciou solárnych striech.

Solárna strecha @Toblerhaus však ešte nebola spustená, no malo by sa tak stať čoskoro. Tesla pravdepodobne predáva zákazníkom so solárnou strechou ich domáce batérie Powerwall 2, ktoré musia byť ešte dodatočne zapojené do siete domu a k samotnej solárnej streche.

V kombinácii solárnej strechy a Powerwall 2 batérie Tesla umožňuje svojím zákazníkom žiť nezávisle na elektrickej sieti, či už pri výpadkoch prúdu alebo počas dňa kedy je elektrická energia najdrahšia. No čo je najdôležitejšie, umožňujú tak obyčajným ľudom prispieť k zníženiu výroby emisií a to vďaka využívaniu obnoviteľných zdrojov energie, slnka.

Aj keď Tesla neplánuje ešte dlho poskytovať svoje solárne strechy mimo USA, o 1-2 roky by sme mohli vidieť prvé v rámci Európy.

Zdroj: TeslaRati, Twitter, Electrek

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here