Firma Tesla Inc. je jedna z najmladších automobilových spoločností, ktorá sa vyhupla na výslnie vďaka inovatívnym technológiám, ktoré nám dokážu vyraziť dych aj v roku 2017. Jednou takou technológiou je aj Tesla Vision autopilot, ktorý patrí medzi tie najlepšie už nejaký ten rok. Autopilot obsahuje skoro všetko. Výborné predpovedanie zrážky 2 sekundy pred samostatnou zrážkou je nadčasové a dnes už vieme, že napomohlo k zníženiu zrážok elektromobilov od Tesly o 40%. Autosteer, teda samostatné ovládanie auta bez použitia rúk je čerešničkou na torte. V Tesle tzv. „Self driving“ funguje na báze výborne aktualizovaných máp, podľa ktorých sa auto samo naviguje v kombinacií s kamerou a ďalšími senzormi. Doteraz nemala Tesla žiadneho konkurenta v sfére autonómie. Ale ako idú roky, tak prichádzajú vylepšené technológie, ktorých sa chopil gigant na trhu – Cadillac.

Cadillac Super Cruise

Cadillac totižto na začiatku tohto roku vyvinul technológiu „Super Cruise,” ktorá je prvá „Self Driving“ technológia, ktorú Cadillac vo svojích autách plánuje aplikovať. Technológia vás nechá jazdiť bez zdržania volantu hodiny na diaľnici, a práve preto sa dá hodnotiť ako konkurent na momentalnom trhu. Aj keby Tesla prišla na trh zajtra s úplnou autonómiou, neurobí to veľký rozdiel na dnešnom trhu, keď legislatíva potrebná na povolenie autonómnych automobilov na cestách ešte neexistuje. „Je to veľký pokrok pre materskú spoločnosť Cadillacu, General Motors.“ Takto sa vyjadril o novej technológii analista Mike Ramsey, ktorý pracuje pre firmu Gartner.

Cadillac taktiež nezabudol na to, aby ste dávali pozor počas používania autopilota. Práve preto namontoval do Super Cruisu malú kameru, ktorá sníma vašu hlavu a upozorní vás, aby ste dávali pozor. Ak sa totižto dostanete z bezpečnej oblasti, kde by mala byť podľa kamery vaša hlava usadená, tak auto začne pípať, na palubnej doske sa dočkáte svetielkujúcej hudby a ak do 10 sekúnd nič s autom nespravíte, tak sa samo zastaví, aby predišlo zrážke.

Bezpečnostná kamera

Práve táto vymoženosť v podobe kamery robí tento produkt naozaj konkurencieschopným. Spoločnosti ako sú BMW, Mercedes Benz a Tesla totižto nepoužívajú žiadnu kameru na sledovanie pozornosti vodiča, čiže sa nehoda môže prihodiť veľmi ľahko.

Tieto spoločnosti si zvolili iný pristúp k riešeniu tohto problému, najskôr upozornia vodiča pri spustení funkcie na to aby v žiadnom prípade nespúštal ruky z volantu, neskôr v pasážach, ktoré systém indikuje ako nebezpečné opätovne vyzve vodiča aby položil svoje ruky na volant.

Systém Cadillacu je schopný autonómie na diaľniciach pri klasických rýchlostiach a nie je obmedzený žiadnym limitom. Super Cruise bude súčasťou Cadillacu CT6 sedanu, ktorý prichádza na trh o rok. Dodávatelia áut pritom začnú dostavať prvé modely už začiatkom tohto septembra.

Cadillac vyvíja svojho vlastného autopilota, bude konkurovať Tesle?
Zdroj: businessinsider

Bude Cadillac CT6 naozaj konkurenciou Tesly?

No o rok to už môže byť úplne iná pesnička, kedže Tesla ešte stále neupustila zo svojho sľubu doručiť autonómiu 5 stupňa už do konca tohto roku. Pokiaľ Cadillac CT6 vyjde naozaj až budúci rok a ich technológia bude schopná iba autonómneho riadenia na diaľniciach, je viac ako pravdepodobné, že naozajstnou konkurenciou pre Teslu nebudú. No Tesla ako má už vo zvyku, všetky svoje patenty otvára každému a zadarmo, takže možno kým príde CT6 na trh sa dočkáme rovnakého pokroku aj od General Motors, čo je momentálne najväčším výrobcom elektromobilov v USA, nie je to Tesla ako sa mnoho ľudí domnieva.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here