Včera večer (stredoeurópskeho času) sa Elon Musk zúčastnil konferencie ISS R&D. Na tejto konferencii Elon Musk odpovedal primárne na otázky Kirka Shiremana, manažéra ISS programu pre NASA. Neskôr sa venoval aj publiku, ktorému tiež odpovedal na pár otázok. Elon hovoril o mnohých témach, od kopania tunelov či ťaženia nerastov na Marse, až po ITS, Dragon 2 a Falcon Heavy.

Noviniek bolo mnoho, no najviac rezonovali vo všetkých novinky týkajúce sa Dragon 2 kapsuly a Red Dragon kapsuly.

Dragon 2 nebude pristávať za pomoci Super Draco motorov

Elon Musk oficiálne potvrdil, že SpaceX sa rozhodlo upustiť od pristávania svojej Dragon 2 kapsuly za pomoci raketových motorov Super Draco. Musk povedal, že to bolo jedno z najťažších rozhodnutí, ktoré musel spraviť. Bolo vraj veľmi náročné sa kvalifikovať pre Comercial Crew Program NASA, teda program na podporu letov s posádkou na ISS pomocou komerčne vyvinutých rakiet, keď ich kapsula mala pristávať za pomoci raketových motorov. Namiesto toho bude Dragon 2 pristávať rovnako ako pristávajú všetky kapsuly s posádkou posledných 50 rokov, za pomoci padákov. Super Draco motory sa budú síce na kapsule nachádzať, no budú slúžiť len ako únikový systém pri poškodení, či zničení rakety.

Elon hovoril o pristávacích nohách Dragon 2 kapsuly, čo podľa neho predstavovalo najväčší problém pri vývoji kapsuly. Integrácia pristávacích nôh do tepelného štítu je naozaj náročná. Integrita tepelného štítu pri prechádzaní atmosférou je tým najdôležitejším faktorom a práve integrita štítu by mohla byť integráciou pristávacích nôh ohrozená. Toto riešenie predstavovalo len ďalšiu komplikáciu, kedže vyžaduje komplexné riešenie, pre SpaceX aby NASA schválila ich kapsulu. Prejsť schvaľovacím procesom NASA nie je jednoduché a teda menej komplexný systém, ktorý nepoužíva na pristávanie motory ale padák, je jednoduchšie obhájiť.

Elon síce dodal, že kapsula bude čisto teoreticky stále schopná pristáť za pomoci Super Draco motorov, no musela by pristávať na niečom veľmi mäkkom, kedže Dragon 2 nebude mať pristávacie nohy.

Elon tiež spomenul doteraz nepomenovanú novú nákladnú kapsulu, ktorú nazval, Cargo Dragon 2, teda Nákladný Drak 2. Hovoril, že bude vlastne identická s Dragon 2 kapsulou až na to, že sa na jej palube nebude nachádzať ani jeden Super Draco raketový motor.

Red Dragon na Mars nepoletí

Musk ďalej spomínal pistávanie na Marse. Na veľké prekvapenie fanúšikov po celom svete nie len Dragon 2 upúšťa od pristávania za pomoci Super Draco motorov, no i Red Dragon kapsula podľa slov Muska nebude na Marse pristávať za pomoci motorov.

Podľa jeho slov SpaceX prišlo na lepší spôsob pristávania na Marse ako za použitia 8 Super Draco motorov spolu s tepelným štítom. Čo pravdepodobne znamená, aj keď to nebolo vyslovene povedané, že SpaceX upúšťa od vývoja Red Dragon kapsuly. Teda minimálne aspoň s takou architektúrou s akou sme rátali posledných niekoľko rokov.

Elon Musk povedal, že SpaceX sa možno niekedy k tejto verzii vráti, no momentálne to nepredstavuje riešenie, ktoré by SpaceX dokázalo napomôcť k bezpečnému pristátiu na Marse.

Medzinárodný Astronautický Kongres 2017

Elon Musk povedal, že viac detailov ohľadom letu na Mars sa dozvieme na Medzinárodnom Astronautickom Kongrese, ktorý sa tento rok koná v septembri, konkrétne medzi 25. až 29. septembrom. Doteraz sa nevedelo či SpaceX a Elon Musk sa tohto kongresu zúčastnia, no ako to tak vyzerá potvrdenie práve prišlo. My sa na kongres v Austrálii budeme tešiť a budeme dúfať, že Elon predstaví novinky, ktoré nám zdvihnú náladu po hlbokom sklamaní, ktoré priniesla táto konferencia.

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here