Je to neuveriteľné, ale ešte aj v 21. storočí je na našej planéte stále viac ako 250 miliónov detí, ktoré nemajú pristúp k základnému vzdelaniu. 250 miliónov detí, ktoré nevedia písať, čítať či počítať. UNESCO odhaduje, že v tomto momente na vzdelanie týchto detí chýba na svete viac ako 1.6 milióna učiteľov a toto číslo sa zdvojnásobí v najbližšej dekáde. No a k riešeniu tohto problému sa rozhodol prispieť medzi inými aj Elon Musk.

Kto je Elon Musk?

Elon Musk sa narodil v Južnej Afrike, v 17 rokoch emigroval do Kanady odkadiaľ sa postupom času presunul do USA a ešte ako ilegálny imigrant zarobil 22 miliónov amerických dolárov na predaji jeho prvej seftvérovej firmy Zip2. No Musk je dnes známy po celom svete vďaka svojim dvom najväčším firmám Tesla a SpaceX a kvôli jeho účasti na založení online globálneho platobného systému PayPal.

Musk je v tomto momente výkonným riaditeľom firmy Tesla Inc., revolučnej energetickej firmy, ktorá začala svoju existenciu ako výrobca sexy elektromobilov a v posledných rokoch sa vyformovala do energetického giganta. SpaceX, kde tiež Musk pôsobí ako výkonný riaditeľ, mení vesmírny priemysel s ich novými technológiami, pristávajúcimi a opakovane lietajúcimi raketami.

Elon Musk daroval 15 miliónov dolárov na vývoj revolučnej vzdelávacej platformy

No Musk je súčasťou aj ďalších projektov, jeho nová firma The Boring Company, má v pláne zmeniť spôsob akým cestujeme, či už za pomoci elektrifikovaných podzemných diaľníc alebo pomocou Hyperloop technológie. Neuralink, kde Musk pôsobí ako výkonný riaditeľ sa sústredí na prepojenie ľudskej mysli s “cloudom”.  OpenAI je nezisková organizácia, ktorú Musk založil aby zabránil globálnej apokalypse, ktorú podľa neho môže spôsobiť umelá inteligencia, pokiaľ padne do zlých rúk či sa vymkne kontrole.

Musk je viac ako intelektuál či génius, Elon Musk je vizionár a aj preto sa stal súčasťou projektu, ktorý sa snaží nájsť riešenie na jednu z najhorších chorôb, ktoré zužujú tento svet, nevzdelanosť.

Global Learning XPRIZE

Global Learning XPRIZE je súťaž, ktorej úlohou je nájsť riešenie na problém vzdelania po celom svete. Úlohou je vyvinúť technológiu a systém učenia, ktorý umožní 250 miliónom deťom, ktoré nemajú pristúp k základnému vzdelaniu sa naučiť čítať, písať a počítať v priebehu 15 mesiacov.

Elon Musk zjavne verí, že je možné vyvinúť takýto systém a aj preto prispel, medzi inými, 15 miliónov amerických dolárov tejto neziskovej organizácii. 18. septembra 2017 vyhlásila XPRIZE 5 finalistov, ktorí sa budú uchádzať o hlavnú cenu 10 miliónov amerických dolárov. No každý z týchto finalistov bol už teraz odmenený za svoju snahu 1 miliónom amerických dolárov. Každý z finalistov vyvinul open-source, špičkový vzdelávací softvér. Svoje softvéri budú mať možnosť finalisti začať testovať už v novembri tohto roku v Tanzánii.

Marcus Shingles, výkonný riaditeľ neziskovej organizacie XPRIZE Foundation, povedal:

“Pristúp k vzdelaniu pre všetkých je najväčšou prioritou pre XPRIZE, a sme hrdý, že môžeme osláviť tímy, ktoré sa snažia dosiahnuť zmeny a robia pôsobivé kroky k tomu aby zaistili, že každé dieťa na svete bude mať príležitosť vziať vzdelanie do svojich vlastných rúk. Riešenia, ktoré budú výsledkom tejto sútaže, majú potenciál odstrániť negramotnosť tých detí, ktoré to najviac potrebujú. Dajú im pristúp k vzdelaniu ku ktorému by za iných okolností pristúp nemali.”

5 finalistov XPRIZE

CCI je tím z New Yorku, USA. Tento tím vyvíja štruktúrované, sekvenčné vzdelávacie programy, vrátane platformy, ktorá umožní ne-programátorom, vyvíjať vzdelávací obsah v akomkoľvek jazyku a v akejkoľvek vzdelávanej oblasti.

Elon Musk daroval 15 miliónov dolárov na vývoj revolučnej vzdelávacej platformy

Chimple, tím z Indie, z mestečka Bangalúr, vyvíja vzdelávaciu platformu, ktorá má za pomoci viac ako 60 interaktínych hier a viac ako 70 príbehov v pláne pomôcť deťom sa naučiť čítať, písať a počítať.

Elon Musk daroval 15 miliónov dolárov na vývoj revolučnej vzdelávacej platformy

Kitkit School, z mestečka Berkeley v USA sa zase snaží vyvinúť vzdelávací program postavený okolo jadra založenom na hre a flexibilnej vzdelávacej architektúre, ktorá sa snaží pomôcť deťom sa samostatne vzdelávať. Táto platforma by sa mala byť schopná dynamicky meniť, podľa potreby a levelu vzdelanosti dieťaťa, a upraviť svoj obsah na potreby každého individuálneho dieťaťa.

Elon Musk daroval 15 miliónov dolárov na vývoj revolučnej vzdelávacej platformy

Onebillion, je kooperáciou ľudí z Británie, Malawije a Tanzánie. Tím spája matematický obsah s novým literárnym obsahom, tak aby ponúkol koordinované vzdelávacie a tvorivé aktivity spolu s nepretržitým monitorovaním potrieb jednotlivca.Takto môže systém svoj obsah a pristúp meniť podľa potrieb jednotlivca.

Elon Musk daroval 15 miliónov dolárov na vývoj revolučnej vzdelávacej platformy

RoboTutor, je tím z Pitsburgu, ktorý sa snaží využívať vzdelávací výskum, vykonaný Carnegie-Mellonovou univerzitou. Ten sa zameriaval na pedagógov a ich metódy výučby čítania a písania, na rozpoznávanie a syntézu reči, strojové učenie, získavanie dát, kognitívnu psychológiu a interakciu človeka s počítačom.

Elon Musk daroval 15 miliónov dolárov na vývoj revolučnej vzdelávacej platformy

“Naši 5 finalisti vyvíjajú najsľubnejšie softvérové riešenia, určené panelom našich odborníkov, ktoré umožňujú deťom po celom svete učiť sa základy čítania, písania a matematiky., povedal riaditeľ Global Learning XPRIZE, Matt Keller. “Prechodom do konečnej fázy testovania, testovania v teréne, sme o ďalší krok bližšie k nášmu cieľu identifikovať a špecifikovať technologické riešenie, ktoré umožní získať vzdelanie deťom po celom svete a pretransformuje spôsob akým sa vzdelávajú.”

XPRIZE spolupracuje s UNESCO, WFP a vládou v Tanzánii

Na to aby mohli otestovať ich riešenia, XPRIZE začalo spoluprácu s UNESCO, WFP (World Food Program) a vládou Tanzánie. Približne 4000 detí z viac ako 150 dedín sa zapojí do tohto programu a pri tom budú využívať 8000 tabletov (Pixel C) darovaných spoločnosťou Google. Na týchto tabletoch budú deti testovať 15 mesiacov týchto 5 špičkových technologických riešení.

Elon Musk daroval 15 miliónov dolárov na vývoj revolučnej vzdelávacej platformy

Na konci tejto testovacej fázy, najúspešnejší tím so svojím riešením získať hlavnú cenu, 10 miliónov amerických dolárov. Najúspešnejší tím bude ten, ktorý svojím riešením dosiahne najvyšší level vzdelanosti v odvetví čítania, písania a matematiky. Táto cena bude odovzdaná v apríli 2019.

Každý z 5 finalistov bude musieť svoje riešenie otvoriť širokej verejnosti, s licenčnou zmluvou, ktorá umožňuje úplne využitie a úpravu softvéru. Vďaka tomuto XPRIZE umožní hocijakej vláde či organizácii na svete, postaviť na týchto riešeniach svoj vlastný vzdelávací program a využiť ho na zníženie globálnej negramotnosti.

Zdroj informácií a obrázkov: Forbes, learning xprize

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here