Elon Musk sa tento víkend zúčastnil stretnutia guvernérov z viac ako 30 štátov USA. Na tomto stretnutí sa hovorilo o veľa veciach, Elon Musk hovoril o Gigafactory 3, spomínal Donalda Trumpa a dôvod prečo opustil jeho rady, spomínal obnoviteľné zdroje, NASA, autonómne elektromobily a aj umelú inteligenciu. O tom prečo Elon Musk hovoril o Gigafactory 3 sme vám písali včera. Dnes si povieme o ďalších 2 témach, ktorým sa Elon na tomto stretnutí venoval.

Parížska dohoda, klimatické zmeny a Donald J. Tump

Výkonný riaditeľ Tesla Inc. a SpaceX, Elon Musk, sa v sobotu vyjadril k dôvodom prečo sa v júni rozhodol opustiť Ekonomickú a Technologickú poradenskú radu Donalda J. Tumpa, momentálneho prezidenta USA. V podstate z jeho slov je jasné, že dôvodom bola Parížska dohoda.

“Ja si proste naozaj myslím, že keby som v rade ostal, vyjadroval by som, že Parížska dohoda nie je dôležitá, ale práveže je super dôležitá!” Musk sa takto neformálne vyjadril k svojmu odchodu z Trumpových poradenských rád. “Myslím si, že krajina by mala dodržať svoje slovo.”

Elon Musk hovoril o klimatických zmenách, Donaldovi Trumpovi a Umelej inteligencii
Zdroj: businessinsider

Parížska klimatická dohoda je dohoda medzi 195 štátmi, ktoré sa spoločne rozhodli zaviazať sa k znižovaniu produkcie CO2 emisii, aby zabránili rýchlemu zvýšeniu globálnej teploty o 2 stupne od teplôt, ktoré boli na Zemi pred industriálnou revolúciou. Trump povedal, že táto dohoda žiadala príliš veľa od USA a nie dostatočne veľa od iných krajín a dodržiavanie dohody by spôsobilo stratu pracovných miest v USA.

“Viete, Parížska dohoda nie je ani zaväzujúca dohoda, takže vždy ju môžete trošku spomaliť. Argument, že by spôsobila stratu pracovných miest – no mohli by sme počkať a uvidieť či by to naozaj spôsobila ešte pred tým než túto dohodu opustíme. Možno žiadne pracovné miesta nestratíme, možno pracovné miesta skôr získame. Proste už som po tomto rozhodnutí nemohol ostať v Trumpových radách.”

“Takže viete, urobil som čo som mohol,” poznamenal Musk.

V apríli sa Musk objavil na TED 2017 konferencii kde svoje rozhodnutie byť súčasťou Trumpových rád ešte stále obhajoval: “Využil som stretnutia, ktoré som doteraz mal nato aby som argumentoval v prospech imigrácie a v prospech spomalenia klimatických zmien.” Po tomto, 1.júna 2017 v rovnaký deň ako Americký prezident Donald J. Trump odstúpil od Parížskej dohody, Musk verejne oznámil, že z poradenských rád Amerického prezidenta odchádza.

Musk na stretnutí Guvernérov spomenul viac detailov o stretnutiach rady: “Na každom stretnutí som sa snažil argumentovať v prospech obnoviteľných zdrojov, rovnako som spomínal aj ďalšie problémy, ktoré som považoval za dôležité, ako imigráciu, aby naše zákony neboli príliš nepríjemné a nerozumné. Urobil som čo bolo v mojich silách. Myslím si, že v niektorých prípadoch som naozaj spravil pokrok a to mi dodalo povzbudenie na to, aby som pokračoval.”

Umelá inteligencia

Elon Musk Guvernérom USA predniesol svoje obavy z umelej inteligencie. Spomínal jej nástrahy a dôležitosť štátnej regulácie vývoja umelej inteligencie.

“Umelá inteligencia je fundamentálnou hrozbou pre existenciu ľudskej rasy.”

Ako sme už spomínali, Musk na tomto stretnutí hovoril o mnohých témach, no výstraha pred umelou inteligenciou bola jedna z tých najviac zaujímavých. Aj keď sa veľa otázok týkalo obnoviteľných zdrojov, NASA či autonómnych automobilov, najviac otázok vyvolala práve diskusia o umelej inteligencii.

“Na poli umelej inteligencie som často vystavený tým najnovším objavom a vývoju, a z mojej skúsenosti si myslím, že ľudia by tieto témy nemali brať na ľahkú váhu. Aj keď sa snažím na tento fakt už dlho poukazovať, vyzerá to tak, že kým ľudia neuvidia robotov na ulici ako vraždia ľudí, tak si nikto neuvedomí akou vážnou hrozbou je umelá inteligencia pre ľudskú rasu.”

Zdroj: Inverse

Musk poukazoval na potrebu tvrdej štátnej regulácie. Aj keď nezabúdal dodať, že on tiež nie je fanúšikom zbytočných regulácií v technológiách, či výrobe, no umelá inteligencia sa vymyká štandardu.

“Je zopár firiem, ktoré by si neradi nechali štátom diktovať ako pokračovať s ich výskumom. V minulosti bol takýto prístup kontraproduktívny, no umelá inteligencia predstavuje výnimku, ktorá reprezentuje fundamentálnu hrozbu ľudskej existencie.“

Musk povedal, že efekt bude naozaj masívny, keď stroje kontrolované umelou inteligenciou dovŕšia svoj potenciál, vtipne dodal, “Nie, že by som vedel čo s tým urobiť, toto je naozaj pre mňa ten najväčší a najtrašidelnejší problém.”Špecificky poukázal na prepravný sektor, ktorý v USA stojí za viac ako 4.6 miliónmi pracovných pozícií. Prepravný sektor bude prvý, ktorý prejde na úplnú autonómiu.

Viaceré technologické firmy sa pretekajú kto vyvinie tú najlepšiu umelú inteligenciu a čo najskôr, či už je to Facebook a ich Massenger, Siri od Apple alebo Alexa od Amazonu, no nikto tieto firmy v ich snažení nekontroluje a nemonitoruje.

“Potrebujeme regulátorov, ktorí prídu a povedia im ‘musíte prestať s tým čo robíte, zamyslieť sa nad tým či je to bezpečné a ak nie, tak to bezpečným spraviť, keď bude všetko cool a regulátori budú spokojní s bezpečnosťou a podmienkami vývoja, tak môžu pokračovať, ale ak nie, treba spomaliť a zamyslieť sa nad tým ako ďalej.”

Najväčším problémom je, že väčšina firiem, ktoré vedú vývoj umelej inteligencie sú verejné obchodovatelné firmy, ktorých súkromný investori budú trvať na pokračovaní vývoja za účelom predbehnutia konkurencie.

Zdroj: wp

Guvernér Colorada, John Hickenlooper, sa Muska opýtal ako by sa vodcovia týchto štátov mali postaviť k tomuto problému.

“Prvé čo treba urobiť je sa naučiť všetko čo sa dá o umelej inteligencii a problémoch, ktorým môžeme čeliť. Sledovať naozaj pod drobnohľadom každú novinku a objav, ktoré sa dejú na dennom poriadku v odvetví umelej inteligencie.”

Musk hovoril aj o hre, ktorá sa odohrala minulý rok. Googlom vyvíjaná umelá inteligencia DeepMind porazila najlepšieho hráča v hre Go. V tomto momente dokáže DeepMind hrať s 50 hráčmi naraz a všetkých ich poraziť. Go je jedna z najzložitejších hier na svete a v rámci jej pravidiel je možných viac pohybov na šachovnici ako je atómov vo vesmíre.

Čoskoro uvidíte roboty, ktoré sa v priebehu niekoľko minút naučia chodiť, čo je neporovnateľne rýchlejšie ako hocijaký biologický tvor.”

A aj keď najlahšie je si asi vizualizovať vraždiacich robotov, kedže nás k tomu Hollywood už roky vedie. Tou najväčšou hrozbou pre ľudstvo je umelá inteligencia v našej sieti. Schopná vytvoriť missinformacie a “fake news”, sfalšovať emaily a kontrolovať tok dát na internete, vypúšťať nepravdivé správy ako spôsob manipulácie más po celom svete.

“Pero je mocnejšie než meč.” povedal Musk.

Zdroj: Inverse

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here