Elon Musk sa včera stretol v Turecku s Tureckým prezidentom Recep Tayyip Erdoganom. Elon na svojom Instagrame zdieľal fotografiu pred mauzóleom, Atatürk Anıtkabir , Mustafu Kemala Atatürka, vodcu Tureckej vojny za nezávislosť a prvého prezidenta Turecka. Nikto presne nepoznal dôvod Elonovej návštevy Turecka, avšak všetci sa domnievali, že tento summit má niečo spoločné s Teslou a Tureckými automobilovými ambíciami a taktiež so SpaceX.

“Hanba ti Elon Musk!”

Stretnutie Elona Muska prišlo krátko po tom, čo päť tureckých podnikov spustilo spoločný projekt na výrobu tureckého elektromobilu. Projekt podporuje aj Turecký prezident. Turecká vláda v minulosti sponzorovala projekty pracujúce na elektrických autách, ktorých cieľom bolo súťažiť s Teslou v krajine.

Hovorca prezidenta, Kalin, potvrdil, že sa na stretnutí hovorilo najmä o dlho očakávanom projekte domáceho elektromobilu.

„Firma Elona Muska je naozaj významnou firmou v oblasti obnoviteľných zdrojov. Hovorili sme o témach, ako sú batérie novej generácie, solárna energia a veterná energia. Taktiež sme diskutovali o probléme ako vyriešiť dopravné zápchy v metropolitných oblastiach, kopaní tunelov a o podzemnej doprave.“

Stretnutie sa konalo v prezidentskom paláci v Ankare. Hodinového stretnutia za zavretými dverami sa zúčastnil aj minister pre technológiu Faruk Ozlu a turecký minister dopravy Ahmet Arslan.

Okrem automobilov a energie bolo témou aj SpaceX. Dnes sa očakáva diskusia o zmluve s tureckou spoločnosťou Airbus Defence and Space, ktorej subdodávateľom je aj spoločnosť SpaceX.

Hovorca prezidenta, Kalin, dodal:

„Elon Musk prišiel do Turecka, hovoriť o vypustení satelitov Turksat 5A a 5B.“

Turecko dúfa, že do roku 2020 pošle Turksat 5A do vesmíru a do roku 2021 Turksat 5B.

Na podobných stretnutiach, diskusiách a spoluprácach by nebolo nič zvláštne, keby Turecký prezident nebol v očiach miliónov ľudí po celom svete považovaný za diktátora, kvôli ktorému skončilo vo väzení desať-tisícky ľudí a približne stotisíc prišlo o prácu. Medzi nimi novinári, sudcovia, učitelia, vojaci, úradníci. V ohrození je v Turecku každý kto prejaví čo i len minimálne sympatie ku kurdskej menšine, dokonca aj deti. Mnoho ľudí Elona na sociálnych sieťach za návštevu Turecka odsúdilo a pýtajú sa prečo. Rovnaká otázka napadá aj nás. Snáď sa k nej Elon v dohľadnej dobe vyjadrí. No zatiaľ chceme povedať len jedno: “Hanba ti Elon Musk!”

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here