Ako 15-ročný chalan s túžbou stať sa inžinierom, uznávam Elona Muska. Ako môže byť niekto úspešný ako Elon, bez IQ ako má on? Táto otázka sa pôvodne objavila na Quore – portáli, na ktorom ľudia získavajú odpovede na rôzne otázky a na ktorom zdieľajú svoje skúsenosti, pomocou čoho môžu iní lepšie pochopiť svet.

Odpoveď Jima Cantrella z tímu Elona Muska zo spoločnosti SpaceX na Quore znela takto:Inteligencia je nepochybne len malým zlomkom zo spektra faktorov potrebných k úspechu. Inteligencia vlastne nie je ani faktorom k úspechu, je to iba nástroj, ktorý nám umožňuje byť úspešnými. Pracoval som dlhé roky ako konzultant a poradca rizikových fondov, poradca niekoľkých miliardárov, a tiež ako predseda predstavenstva a poradca rôznych technologických firiem. Mám šesť detí. Skrz všetky tieto skúseností som mal možnosť vidieť veci, ktoré prinášajú úspech ale aj také, ktoré vedú k zlyhaniam. Avšak úspechy vždy vychádzali z jediného vzorca a spočívali v splynutí troch jednoduchých pravidiel:

  1. Všetko čo robíš, rob s vášňou. Inak to nie je práca, ktorú miluješ, takže nikdy nebudeš najlepší v tom, čo robíš a nebudeš lepší ako tí, čo robia svoju prácu s vášňou.
  2. Rob to, v čom si nepopierateľne dobrý a talentovaný. Každý z nás má na niečo talent, ale trávenie života niečím podstatne ťažším ťa znevýhodňuje voči iným talentovaným ľuďom.
  3. Rob niečo s hodnotu a niečo, čo sa dá predať na trhu. Vytvorenie produktu, ktorý nikto okrem teba nechce, síce uspokojí tvoju potrebu, no nezarobí ti peniaze a už vôbec kvôli nemu nebudeš úspešný v pracovnom alebo v osobnom živote.

Všimni si, že peniaze ani inteligencia nikdy nie sú faktormi úspechu. Je pravda, že vyššie IQ znamená napríklad jednoduchšie študovanie odborov ako napr. raketové technológie, ale väčšina týchto vecí nikdy nie sú hlavné faktory úspechu. Keď skombinujeme tieto tri faktory, úspech zaručene príde a peniaze prídu s ním. Peniaze su len odrazom skutočnej hodnoty, ktorú vytváraš.

Pracoval som s Elonom Muskom a naučil som sa, že IQ nie je kľúč k úspechu
Zdroj: fortunedotcom

Ako toto všetko súvisí s Elonom Muskom? Keď za mnou v roku 2001 prišiel, nevedel absolútne nič o raketách alebo o objavovaní vesmíru, no mal pre ne obrovskú vášeň. Mal toľko vášne, že na rozvoj ľudstva v medziplanerárny druh bol ochotný staviť väčšinu svojho osobného majetku. Uvedomil si, že na vypustenie sondy do vesmíru potrebuje rakety. Aby ušetril čo najviac peňazí, potreboval nakúpiť čo najdostupnejšie rakety z Ruska. Keď lepšie pochopil trh s raketovými systémami, zbadal obrovskú príležitosť na zmenu postupov klasických výrobcov v tomto odvetní. Priviedlo ho to k záveru, že svoj čas a peniaze by mal radšej investovať do vlastného vývoja, ako „porozhadzovať svoj majetok na nejaké ruské blbosti“.

SpaceX bol založený potom, čo Elon strávil nejaký čas s Johnom Garveym (spoluzakladateľ novej spoločnosti Vector), ktorý vtedy vo svojej garáži montoval amatérske rakety s tekutým palivom. Zdalo sa to ako márna snaha o postavenie rakety a Johnovi susedia sa oňho dokonca až obávali, ale Elon v ňom videl vášeň a rozhodol sa, že Johnove rakety boli skutočným dôkazom niečoho omnoho väčšieho. Uvedomil si, že ak partia chalanov takých ako John dokázala postaviť 9-metrovú raketu s tekutým palivom s použitím bežného náradia a strojov a ostali im ešte peniaze aj na pivo, s omnoho viac financiami a väčším tímom sa dá uskutočniť niečo úžasné. Takto sa zrodilo SpaceX.

Firma samozrejme nebola hneď úspešná, ale Elon a jeho tím v SpaceX boli pre túto low-cost raketu úplne zanietení. Očividne sme v tom boli dobrí a určite tu bol pre tieto rakety trh. Avšak zvyšok sveta stavil proti Elonovi. Tieto pochybnosti vznikli zo strany ostatných výrobcov rakiet, ktorí si bolí istí, že „nikto nevyrobí lepšie rakety ako my a už vôbec nie nejaká banda vesmírnych kovbojov ako SpaceX“. Existovali aj pochybnosti ohľadom Elonových motívov a jeho úprimnosti, keďže ako vieme, Elon nie je najlepší v dodržiavaní termínov a niekedy sľubuje nereálne sľuby.

Pracoval som s Elonom Muskom a naučil som sa, že IQ nie je kľúč k úspechu
Zdroj: SpaceX

Asi po roku som opustil SpaceX, pretože som tiež pochyboval o tom, že SpaceX bude schopné uspieť a aj kvôli nedostatočnému financovaniu tohto projektu. Rovnako som nezdieľal s Elonom jeho zanietenosť pre kolonizáciu Marsu, myslel som si, že je to bláznivý nápad a počas môjho života nedosiahnuteľná méta. Mýlil som sa v oboch prípadoch. Elonovi sa nakoniec podarilo s týmto projektom uspieť a to hlavne preto, že sa nevzdal. Stále makal. Vedel, že má tie tri ingrediencie pre úspech a nezastavil sa pred žiadnou prekážkou či neúspechom.

Teraz prichádzam k tomu, čo si osobne myslím, že je najdôležitejšia osobnostná črta pre úspech. A nie je to inteligencia. Ani vzdelanie. Dokonca to nie sú ani skúsenosti. Je to proste odhodlanie nikdy sa nevzdať. To je hlavný recept na úspech: zaťaté zuby a odhodlanie. Jeden z mojich najobľúbenejších výrokov povedal Garth Stein, autor knihy Racing in the Rain.

„Víťaz, šampión, prijíme svoj osud. Bude pokračovať aj s kolesami zaborenými v blate. Urobí všetko pre to, aby sa odtiaľ vyhrabal a dostal späť na trať vtedy, keď to je bezpečné. Áno, príde o niekoľko miest v pretekoch a áno, je v nevýhode. No stále je šampión a prijíme svoj osud. Stále preteká a stále je nažive.“

Nech sú vaše preteky pekné a nech nájdete vietor do plachiet svojej vášne a nech ju poháňajú k úspechu.

Zdroj: forbes

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here