V novembri v interview pre CNBC výkonný riaditeľ Tesla Inc. Elon Musk, sa pridal k rastúcemu listu manažérov, ktorí podporujú UBI. UBI, teda Universal Basic Income, Univerzálny Základný Plat, má byť riešenie pre neustále rastúcu nezamestnanosť, ktorá je spôsobená zvyšujúcou sa automatizáciou.

Univerzálny základný plat je systém, v ktorom občania dostávajú štandardné množstvo peňazí každý mesiac na pokrytie výdavkov základných potrieb ako je jedlo, nájomné a ošatenie. Musk sa už posledné dva roky vyjadruje k tomuto problému, hovoril, že je pravdepodobné, že s týmto systémom skončíme. V pondelok na “World Government Summit” pritvrdil vo svojich tvrdeniach a podľa jeho názoru je univerzálny základný plat nie len možnosťou, ale nevyhnutnosťou. “Myslím si, že skončíme s univerzálnym platom. Bude to proste nevyhnutné!”, povedal Elon Musk.

Ekonomické predpovede na najbližších pár desaťročí nevyzerajú dobre pre priemerného robotníka. V marci minulého roku i prezident Barak Obama varoval Americký kongres, že v posledných rokoch je viac a viac automatizácie implementovanej do výroby. Viaceré štúdie hovoria, že viac ako 50% všetkých pracovných miest bude do roku 2030 nahradených robotmi.

Zlá stránka tejto predpovede je, že milióny robotníkov by prišli o prácu, čo je možnosťou, ktorú Elon Musk rozoberal na samite. Elon povedal, “Postupne bude menej a menej práce, ktorú roboti nebudú vykonávať lepšie. Chcem aby ste rozumeli, že toto nie je niečo, čo chcem aby sa stalo, ale myslím si, že sa to s najväčšou pravdepodobnosťou udeje.”.

Manažéri, ktorí podporili UBI, ale taktiež povedali, že automatizácia dramaticky zvýši bohatstvo spoločnosti ako takej. S automatizáciou prichádza ruka v ruke hojnosť, povedal Elon Musk. Takmer všetko sa stane lacným. Peniaze, ktoré automatizácia vygeneruje by sa teoreticky mohli prerozdeliť aby dali ľudom zabezpečenie aj keby nepracovali. Ľudia podporujúci UBI často poukazujú na cenový aspekt tohoto riešenia a hovoria, že implementovať UBI je lacnejšie ako sa na prvý pohľad môže zdať.

“Pretože veľmi málo ľudí má nepredstaviteľné množstvo peňazí, univerzálny plat by mohol znížiť dane takmer všetkým až práve na tých najbohatších.” napísal Scott Santens, jeden z podporovateľov UBI, pre The Huffington Post.

Musk si ešte stále drží odstup od úplného podporenia UBI. Pripomína, že nevie čo by sa stalo s ľudskou cieľavedomosťou keby ľudia boli menej, či vôbec potrební. “Pokiaľ nie je potreba tvojej práce čo je tvojím zmyslom? Cítiš sa úplne nepotrebným? Toto je snáď ešte väčší problém na ktorý musíme nájsť odpoveď ako samotná implementácia UBI”, vyjadril sa Elon Musk.

A čo vy? Brali by ste univerzálny základný plat bez práce?

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here