Bude Kurva Veľká Raketa Elona Muska štartovat zo štartovacej plochy LC-39B na Floride?

od | sep 4, 2017 | Space X | 0 komentárov

25. september sa už neúprosne blíži a s ním aj odhalenie nových plánov pre ITS, ktoré Elon Musk sľúbil odhaliť na Medzinárodnom Astronautickom Kongrese v Austrálii. Ten sa bude konať 25. až 29. septmebra.

ITS, Interplanetary Transportation System (Medziplanetárny Dopravný Systém), je plánom Elona Muska a jeho firmy SpaceX ako nás dostať na Mars a ďalej. Musk tento koncept predstavil minulý rok na tejto konferencii a predstavil nám krásne video, ktoré celý systém a jeho fungovanie demonštrovalo.

No tento rok nám Elon Musk podal update na ITS, po veľmi dlhom čakaní na veľmi informatívnej a zaujímavej konferencii organizovanej agentúrou NASA, ISS R&D. Tu Elon Musk odhalil, že v rámci realizácie ITS sa museli jeho inžinieri a analytici pozrieť na ekonomickosť tohto plánu a jediným riešením ako spraviť tento systém realizovateľným je zmenšiť ho o cca 25%. Priemer rakety, ktorú zamestnanci SpaceX nazývajú BFR, teda Big Fucking Rocket (Kurva Veľká Raketa), by teda mal byť približne 9 metrov z pôvodných 12 metrov.

Pride BFR o 21 motorov?

Ak bude mať nová BFR raketa priemer o 25% menší, otázkou ostáva koľko Raptor motorov ju bude poháňať. Pravdepodobne príde BFR o vonkajší okruh motorov.

Druhou možnosťou ostáva zmenšenie Raptor motorov a umiestnenie pôvodne plánovaných 42 motorov na BFR. No po pravde, každý si myslí (vrátane nás) že raketa o motory príde. Ak sa raketa zmenší o 25% príde pravdepodobne o 21 Raptor motorov. Toto by zmenšilo komplexnosť štartu rakety a ako vieme, to je veľmi dôležitý aspekt vesmírnych rakiet. Ako Elon Musk povedal na ISS R&D konferencii, už len 27 motorov rakety Falcon Heavy je neuveriteľne tažké zosynchronizovať, aby raketa úspešne odštartovala. Preto použitie menej motorov je pravdepodobne schodnejšou a jednoduchšou voľbou.

Podľa neoficiálnych vypočtov by takáto raketa bola schopná vyniesť cca polovicu pôvodne zamýšľanej nosnej váhy BFR. Stále by sa jednalo o 2 násobok nosnej váhy rakety Saturn V, doteraz najväčšej a najvýkonnejšej vesmírnej rakety vytvorenej a lietanej človekom.

Menšia raketa by mohla byť postavená v existujúcich továrňach SpaceX

Musk tak isto odpovedal na otázku fanúšika na Twittery a oznámil, že vďaka novej veľkosti BFR rakety, by SpaceX mohlo použiť existujúce výrobné haly na jej vyrobenie.

Toto by bolo ďalšie dôležité šetrenie, tak potrebné, pre úspešnosť tejto rakety, misie a konečného úmyslu, kolónie na Marse. To tak isto nahráva argumentu, ktorý Musk spomenul na konferencii, kedy povedal, že momentálne sa sústredia na to, aby dokázali z BFR urobiť omnoho ekonomickejšiu raketu a hlavne omnoho lacnejšiu raketu.

Štartovať sa bude pravdepodobne z LC-39A, možno z LC-39B

Pravedepodobne veľkou súčasťou ekonomickosti je aj miesto od kadiaľ budú môcť tieto rakety štartovať, či už pôvodná BFR raketa či BFR s novými parametrami. Vystavať novú štartovaciu plochu vyžaduje obrovskú investíciu. O tom o akú obrovskú investíciu by sa jednalo sa SpaceX už presvedčilo na vlastnej koži pri opravách štartovacej plochy LC-40. No často prehliadnutým faktom je, že ich momentálne prenajatá štartovacia plocha LC-39A má väčšieho súrodenca, LC-39B. Tá bola kedysi, za éry Apollo misií, vystavaná na štarty rakiet ešte väčších a výkonejšších ako Saturn V. Týmto raketám sa v tej dobe hovorilo Nova, išlo v podstate o väčšie modely rakety Saturn V, no Nova ostala iba nezrealizovaným konceptom.

Chris Bergin vydal fascinujúci článok, ktorý sumarizuje prácu NASA na tejto štartovacej ploche, ktorá je v tomto momente upravovaná pre potreby najnovšej NASA rakety SLS. Tu, Chris spomínal, že v pozadí sa v tomto momente vedú vážne rozhovory medzi NASA a SpaceX o tom či SpaceX využije túto štartovaciu plochu pre potreby ich BFR rakety. SpaceX má tak isto druhú možnosť a to vybavením štartovacej plochy LC-39A druhou štartovacou rampou, ktorá by slúžila pre štarty BFR, rakety ktorá by nás eventuélna mala dostať na Mars.

Zdroj: TeslaRati

Takéto úpravy štartovacej plochy by vyžadovali signifikatné zmeny na LC-39A, ktoré by neboli lacné. No boli by lacnejšie ako vystavanie úplne novej štartovacej rampy od základov. Vyššie môžete vidieť 3D návrh fanúšika, ako by takto upravená rampa mohla vyzerať. Štartovacia rampa pre BFR je umiestnená hneď vedľa štartovacej rampy pre Falcon 9 & Falcon Heavy.

Budúcnosť je jasná

S Muskovým oznamom zmien pre ITS sa reálizácia tohto, dosť šialeného systému, začína javiť ako viac pravdepodobná. Kedže by bola raketa menšia, dala by sa vyrobiť už v existujúcich továrňach SpaceX a úpravou štartovacej plochy LC-39A by SpaceX mohlo ušetriť veľa financií. Využitie existujúcej štartovacej plochy by pomohlo tiež ušetriť signifikatnú sumu peňazí na preprave, keďže SpaceX má jednu zo svojich tovární na opravu rakiet priamo na pozemku.

Toto všetko poukazuje na to ako smrteľne vážne je SpaceX so svojimi plánmi dostať nás ako druh späť na Mesiac, červenú planétu a ďalej…

Zdroj: TeslaRati

Najčítanejšie články