Zajtra štartuje misia BulgariaSat-1 s recyklovaným prvým stupňom rakety Falcon 9

od | jún 22, 2017 | Space X | 0 komentárov

Misia BulgariaSat-1 vzlieta v piatok, 23.júna, zo štartovacej plochy LC-39A z Kenedyho vesmírneho centra na Floride. Čas vzletu je plánovaný na 20:10 stredoeuróspkeho času. Historická štartovacia plocha LC-39A v minulosti slúžila raketám, ako je Saturn V. a významným misiám Apllo, či neskorším misiám raketoplánov. Tak ako boli misie Apollo a misie raketoplánov významnými historickými miľníkmi, rovnako sa stali historicky významnými aj štarty rakiet Falcon 9, Kalifornskej vesmírnej dopravnej spoločnosti SpaceX.

Historický význam štartov rakiet Falcon 9 sa ukrýva v ich jedinečnej vlastnosti, ktorá sa ešte žiadnej inej firme nepodarila. Vlastnosť, vybaviť raketu tak, aby prvý stupeň rakety Falcon 9 mohol opakovane lietať do vesmíru. Rovnako bude táto misia historicky významná aj pre Bulharsko, kedže satelit z tejto misie bude prvým Bulharským satelitom nachádzajúcim sa na geostacionárnej obežnej dráhe.

Misia BulgariaSat-1 bude v poradí už druhý let rakety, ktorá už raz na obežnú dráhu Zeme letela. Konkrétne sa jedná o prvý stupeň rakety Falcon 9, ktorý SpaceX získalo späť po úspešnej januárovej misii Iridium-1 NEXT.

SpaceX sa pokúsi o opätovné pristátie

V marci tohto roku sa SpaceX prvý krát pokúsilo o opakovaný let jednej zo svojich rakiet a to presnejšie pri misii SES-10. Tento krát bude SpaceX znovu mieriť so svojou raketou na pristávaciu plochu nachádzajúcu sa uprostred oceána. Raketa by sa podľa tlačovej správy SpaceX mala pokúsiť o pristátie na jednej z robotických lodí SpaceX s mobilnou pristávacou plochou uprostred Atlantického oceána. Prvý stupeň rakety Falcon 9 misie BulgariaSat-1 bude pristávať na lodi s názvom “Of Course I Still Love You”, teda “Samozrejme, že ťa stále milujem.”

SpaceX ma opäť meškanie

Aj keď SpaceX nelení a už pár hodín po úspešnom štarte ich poslednej misie CRS-11 začali pripravovať raketu Falcon 9 na misiu BulgariaSat-1, nežiadanému meškaniu sa nevyhli. Prvé meškanie prišlo po odklade statického zážehu, ktorý mal prebehnúť v utorok 13. júna. Ten bol spôsobený odkladom zásobovacej misie CRS-11 na ISS. Druhý odklad misie prišiel po úspešnom statickom zážehu, kedy SpaceX rozhodlo samotný štart preložiť zo 17. na 19. júna, po tom čo dostali hlásenie veľmi nepriaznivého počasia na celý víkend. A aby toho nebolo málo, nakoniec prišlo tretie, dúfajme, že posledné meškanie.

Posledné meškanie spôsobila porucha na vyrovnávacom ventile, ktorý SpaceX potrebovalo vymeniť. Elon Musk uviedol, že aj keď je tento ventil zaistený proti poruche, nestojí to zato riskovať celú misiu. Posunutie štartu prišlo 18. júna a najbližšia možnosť štartu sa SpaceX naskytla na 23. alebo 24. júna. Čas štartu zostal nezmenený, 20:10 stredoeurópskeho času.

Zdroj: SpaceX

Prvý Bulharský geostacinoárny satelit

Spoločnosť Bulgaria Sat, dcérska spoločnosť firmy Bulsatcom, sídli v centre Bulharského hlavného mesta Sofia. Bulgaria Sat je jediný satelitný operátor a jediný inovátor satelitného a vesmírneho priemyslu, ktorý v Bulharsku pôsobí. Tak isto je to jediná firma, ktorá poskytuje spoľahlivé vysielanie a telekomunikačné služby komerčným či štátnym zákazníkom.

Zdroj: Bulgaria Sat

V septembri 2014 si zákazku od Bulgaria Sat na výrobu tohto satelitu zabezpečila Kalifornská firma sídliaca v mestečku Palo Alto, SSL (Space Systems/Loral). SSL navrhuje a vyrába satelity a vesmírne systémy pre veľké spektrum komerčných a štátnych zákazníkov. V tej istej dobe bol dohodnutý aj spôsob dopravy tohto satelitu na geostacionárnu obežnú dráhu. Oslovená bola ďalšia Kalifornská spoločnosť, SpaceX s jej vlajkovou loďou, či skôr raketou, Falcon 9. SSL tak isto pomohla Bulgaria Sat so zaobstaraním všetkých potrebných financií na vývoj a výrobu tohoto satelitu od Export-Import Bank of United States.

BulgariaSat-1

Tento geostacionárny komunikačný satelit bude plne kontrolovaný a operovaný firmou Bulgaria Sat. Satelit ponesie 30 BSS transpondérov Ku pásma a 2 FSS transpondéry Ku pásma. Tie budú slúžiť na poskytovanie satelitných služieb zákazníkom po celom svete, no najmä na poskytovanie HD a Ultra HD televízneho vysielania v oblasti Bulharska a niektorých štátov Európy.

Zdroj: Bulgaria Sat

Satelit bude zásobovaný elektrickou energiou šiestimi solárnymi panelmi, ktoré budú dokopy produkovať 10 kW elektrickej energie. Satelit bol navrhnutý s minimálnou životnosťou 15 rokov, no mal by byť vybavený dostatočným množstvom paliva na plnú operáciu na najbližších 20 rokov. Je pravdepodobné, že pokiaľ sa satelitu nič nestane, Bulgaria Sat sa pokúsi o plné využitie, teda 20 rokov. Satelit by mal byť umiestnený na 1.9° východnej zemepisnej šírky.

Čo čaká SpaceX po misii BulgariaSat-1

SpaceX stále uvádza nezmené dátumy štartov pre svoje nadchádzajúce misie. Či sa tieto dátumy nezmenia je otázne, kedže sklz na 23. júna s misou BulgariaSat-1 nenecháva SpaceX moc času na prípravu ďalšej misie Iridium NEXT 11-20. Aj keď všetko zatiaľ prebieha podľa plánov. Raketa Falcon 9 pre misiu Iridium NEXT má za sebou úspešný statický zážeh a SpaceX potvrdilo dátum štartu na nedeľu 24. júna.  

SpaceX na oddych neostáva ani deň, hneď o ďalších 5 dní majú naplánovaný ďalší štart rakety Falcon 9 s misiou Intelsat 35e. O priebehu príprav na tieto misie, rovnako ako aj o samotnom štarte Vás budeme informovať.

Tak nezabudnite na našej stránke sledovať štart rakety Falcon 9 a misie BulgariaSat-1, my budeme pozerať tiež. Už klasicky technický aj komentovaný webcast sa bude nachádzať na našej stránke už niekoľko hodín pred štartom.

Najčítanejšie články