SpaceX - CRS-12 - Foto/Video Galéria

Štart rakety Falcon 9

Včera, 14.augusta, o 18:31 stredoeurópskeho času raketa Falcon 9 úspešne odštartovala po mesačnej pauze. Spoločnosť SpaceX ma za sebou ďalší úspešný štart rakety Falcon 9 z historickej štartovacej rampy LC-39A z Kenedyho vesmírneho centra.

Pristávanie prvého stupňa rakety Falcon 9

Pre misiu CRS-12 bol použitý nový prvý stupeň, číslo 1039. Po úspešnom štarte sa po niekoľkých minútach úspešne oddelil prvý stupeň rakety od druhého. Druhý stupeň rakety smeroval spolu s Dragonom na obežnú dráhu Zeme a prvý stupeň sa otočil a smeroval späť na Zem, kde úspešne pristál na pristávacej ploche LZ-1. Jednalo sa o 14. úspešné pristátie prvého stupňa rakety Falcon 9, z toho 6. pristátie na pevnine.

Kapsula Dragon

Raketa Falcon 9 na svojom nose niesla kapsulu Dragon s primárnym nákladom potravín a nových experimentov pre Medzinárodnú vesmírnu stanicu (viac sa o príprave misie CRS-12 a jej primárnom náklade môžte rečítať tu). Po úspešnom pristátí prvého stupňa rakety Falcon 9 došlo k vypnutiu motorov druhého stupňa a následne došlo k vypusteniu Dragon kapsuly na obežnú dráhu Zeme.

Dragon smeruje k ISS, jeho cesta by mala trvať 36 hodín. Následne bude zachytený robotickým ramenom ovládaným astronautami na ISS. Živý prenos zakotvenia Dragon kapsuly na ISS začne v stredu o 11:30 stredoeurópskeho času, samotné zachytenie je plánované o 13:00.

Ak ste včera nestihli prvý štart rakety Falcon 9 po mesačnej pauze, nezúfajte, záznam zo štartu a pristátia si môžete pozrieť práve tu.