SpaceX vypustilo na orbitu svoje satelity Starlink, aerodynamický kryt rakety po prvýkrát v histórii pristál nepoškodený

od | feb 25, 2018 | Space X | 0 komentárov

Vo štvrtok 22. februára 2018 sa SpaceX, Kalifornská vesmírna spoločnosť vedená excentrickým miliardárom Elonom Muskom, pokúsila o ďalší štart ich rakety Falcon 9. Štart rakety bol úspešný a firma vypustila na obežnú dráhu zeme satelit PAZ, primárny náklad tohto letu. Kedže PAZ, radarom vybavený satelit na snímanie Zeme, nebol ťažký, vážil iba cca 1350 kg, SpaceX sa rozhodlo na palubu rakety Falcon 9 pripojiť ďalšie 2 satelity. O viac detailoch misie PAZ si môžete prečítať TU.

Tieto satelity, MicroSat-2a a MicroSat-2b, sú prvé dva satelity plánovanej konštalácie Starlink, ktorej plány uzreli svetlo sveta v roku 2015, kedy ich po prvý krát svetu predstavil výkonný riaditeľ SpaceX – Elon Musk. Konštalácia by mala mať za úlohu šíriť vysokorýchlostný internet po celom svete, ako aj poskytovať služby vedeckej komunite.

Konštalácia Starlink od SpaceX

Konštalácia Starlink od svojho predstavenia v roku 2015 prešla viacerími zmenami. Najskôr sa hovorilo o 4425 satelitoch, ktoré by SpaceX chcelo vypustiť na obežnú dráhu zeme, no dnes už vieme, že toto číslo bude neporovnateľne vyššie, momentálne SpaceX ráta, že ich konštalácia Starlink bude disponovať takmer 12 000 satelitmi.

Prvých 4425 satelitov by sa malo nachádzať vo výške cca 1200 km nad zemou. Tieto satelity by mali byť vybavené transpordérmi Ka a Ku pásma. Ďalších 7518 satelitov, ktoré by mali disponovať transpondérmi V pásma, by sa malo nachádzať vo výške 370 km nad zemou.

Toto sú samozrejme dlhodobé plány, SpaceX plánuje začať konštaláciou vyššie položených satelitov Ka a Ku pásma. Všetkých 4425 satelitov by SpaceX chcelo mať na obežnej dráhe Zeme do roku 2024. Momentálne SpaceX tvrdí, že zo začiatku bude ich primárnym cieľom poskytovať internet tým, ktorí nemajú iný prístup k vysokorýchlostnému internetu alebo tým, ktorí zatiaľ k internetu nemajú prístup vôbec.

Tento týždeň SpaceX vypustilo teda prvé dva experimentálne satelity, ktoré nesú mená Tintin A a Tintin B. Satelity boli úspešne vypustené a Elon Musk na twitteri neskôr potvrdil, že satelity úspešne komunikujú so zemou. Tak isto povedal, že cca 22h od štartu sa satelity pokúsia o prvý prenos dát na Zem, keď budú prelietať nad Los Angeles, kde má SpaceX svoje sídlo. Ich prvá správa by mala byť: “hello world”. To či satelity úspešne odoslali dáta nevieme, no dúfame, že SpaceX sa k úspešnosti či neúspešnosti prvých 2 satelitov čoskoro vyjadrí.

Elon Musk si trošku aj zavtipkoval, však kto by nemal chuť žartovať po ďalšom úspešnom štarte a vypustení nákladu, keď poznamenal: “Nehovorte to nikomu, ale password na wifi je ‘martians’.

Pokus o záchranu aerodynamického krytu rakety Falcon 9

Aj keď SpaceX sa neúspešne pokúsilo o zachytenie aerodynamického krytu, firma nebola tak úplne neúspešná. Aerodynamický kryt totižto ešte nikto nikdy nezachránil. Dokonca sa nikomu nepodarilo aby nepoškodený aerodynamický kryt vôbec pristál na zemi. A toto sa SpaceX podarilo.

SpaceX teda získava ďalšie prvenstvo, keďže aerodynamický kryt ich rakety Falcon 9 pristál na hladine mora nepoškodený. SpaceX sa ho síce snažilo zachytiť do siete natiahnutej na ich lodi Mr. Steven, no podľa slov Elona Muska sa im to nepodarilo a kryt minuli len o pár stoviek metrov. Tak či onak, kryt pristál s ľahkosťou a nepoškodený na hladine oceána a po dosadnutí úspešne odpojil svoj padák, ktorý sa potopil pod hladinu.

Elon Musk napísal na Twitteri, hneď po pristáti aerodynamického krytu, že sa ho SpaceX pravdepodobne pokúsi vyloviť. No a neskôr sa naozaj objavili na Twitteri fotografie vyloveného aerodynamického krytu. To či ho bude SpaceX schopné opakovane použiť nevieme, no určite vás o tom budeme informovať.

Je to ďalší krok k ešte vyššiemu levelu opakovaného použitia, a teda k ďalšiemu zníženiu ceny vesmírnych letov. Už teraz je SpaceX tou najlacnejšou firmou na svete poskytujúcou vesmírne lety, no SpaceX chce byť lepší a hlavne lietať častejšie. K dosiahnutiu tohto cieľu prispeje práve aj záchrana aerodynamického krytu rakiet Falcon.

Tento kryt totižto chráni každý náklad rakety Falcon 9 ako aj rakety Falcon Heavy pri štarte, keď raketa prechádza atmosférou zeme. Jeho výroba nie je jednoduchá a jeho cena nemalá. Kryt je primárne vyrobený z kompozitov uhlíkových vlákien a preto jeho cena je dosť vysoká. Vyrobiť 1 polovicu krytu stojí SpaceX cca 3 milióny amerických dolárov, takže celý kryt stojí SpaceX až 6 miliónov dolárov. Keby sa SpaceX podarilo obe polovice krytu zachrániť a chytiť do siete, neznamenalo by to síce 0 náklady na opakovaný let týchto krytov, no znamenalo by to signifikatné zníženie finančných nákladov pre SpaceX.

Námorna flotila SpaceX

SpaceX pred pár mesiacmi odhalilo existenciu lode Mr. Steven, ktorú si SpaceX zakúpilo a upravilo na záchranu aerodynamického krytu rakiet Falcon 9 a Falcon Heavy. SpaceX plánuje zakúpiť a upraviť takto viacero lodí, aby mohli pri každom štarte zachrániť obe polovice krytu, keďže jedna loď dokáže zachytiť len jednu polovicu krytu.

No toto niesú jediné investície do lode, ktoré SpaceX v poslednej dobe spravilo. SpaceX tak isto zakúpilo ďalšiu autonómnu robotickú loď na ktorej budú pristávať ich rakety. Toto poukazauje na rastúcu sebaistotu SpaceX s ich stratégiou opakovaných letov prvých stupňov rakiet Falcon 9 a Falcon Heavy.

Doteraz bolo SpaceX limitované 2 loďami. Keďže niektoré prvé stupne pristávaju s vysokými rýchlosťami, tieto pristátia musia byť vykonané na oceáne. Už teraz nedostatok týchto lodí stál SpaceX jeden prvý stupeň rakety Falcon 9, keď pri misii GovSat-1 nechceli riskovať, že by ich autonómna pristávacia plocha nestihla pristátie prvého centrálne stupňa rakety Falcon Heavy.

Jedna otočka lode je zvyčajne 5 až 7 dní. Loď musí najskôr cestovať niekoľko stoviek kilometrov od pobrežia Floridy, počkať na pristátie prvého stupňa a potom niekoľko dní opäť plávať naspäť na Floridu. SpaceX tak isto zvyčajne potrebuje 24 až 72 hodín na to aby prvý stupeň rakety zložili z lode a pripravili loď na ďalšie pristátie. To znamená, že SpaceX by teoreticky v tomto momentne mohol pristávať na mori cca každé 2 týždne. No ako vieme SpaceX chce lietať omnoho častejšie a tak sa rozhodlo pre objednávku tretej autonómnej lode.

Meno lode bude pokračovať už v zaužívanej tradícii pomenovavať lode z knižnej série Culture od známeho Sci-fi autora Iaina Banksa. Tretia autonómna loď ponesie meno “A Shortfall of Gravitas”. Keď bude loď doručená, SpaceX bude môcť lietať so svojimi raketami častejšie a nebude sa musieť už nikdy rozhodovať, ktorý prvý stupeň zachráni a ktorý ponechá svojmu osudu na mori.

Aj toto pomôže firme ešte väčšmi znížiť ich ceny a zvýšiť ich už teraz úctihodnú kadenciu. Tento rok sa máme naozaj na čo tešiť, Block 5 bude za chvíľku v prevádzke, čo prispeje k ešte vyššiemu levelu opakovatelného použitia. Mr. Steven bude čoskoro úspešne chytať polovicu aerodynamického krytu a teda snáď uvidíme čoskoro aj ďalšiu loď na záchranu aerodynamického krytu. No a v neposlednej rade autonómna loď “A Shortfall of Gravitas” nám zabezpečí, že SpaceX bude lietať častejšie a hlavne pristávať po každom jednom štarte. Nech už tie živé prenosy štartov stoja za to… 😉

Zdroj: Wikipedia, Space.com, TeslaRati

Najčítanejšie články

 • Raketa spoločnosti SpaceX, Falcon 9 verzie Block 5, je pripravená na svoj prvý statický zážeh

  SpaceX sa blíži k veľkému míľniku na ich ceste k čo najväčšej opakovanej použiteľnosti ich rakiet. Prvá raketa Falcon 9 verzie Block 5 stojí na stojane v ich testovacom zariadení McGregor v Texase. Falcon 9 verzie Block 5 tam čaká na svoj prvý statický zážeh. Jedná sa o jadro 1046, ktoré bolo len pred pár dňami premiestnené z ústredia SpaceX v mestečku Hawthorne v Kalifornii do ic…

 • Tesla začala inštalovať solárne panely na masívnej streche Gigafactory 1, bude to najväčšia strešná solárna inštalácia na svete Tesla začala inštalovať solárne panely na masívnej streche Gigafactory 1, bude to najväčšia strešná solárna inštalácia na svete

  Tesla konečne začala pracovať na pokrytí továrne Gigafactory 1 solárnymi panelmi. Keď bude táto továreň hotová, nebude to len najväčšia budova na svete, no bude sa tak isto jednať o tú najväčšiu strešnú inštaláciu solárnych panelov na svete. Rozloha Gigafactory 1 je 5.5 miliona štvorcových stôp čo je cca 511 000 km2. Tesla oznámila už v januári 2017, že plánujú na streche svo…

 • Tesla čelí žalobe od bývalého zamestnanca, ten tvrdí, že automobilka vedome predáva chybné elektromobily Tesla čelí žalobe od bývalého zamestnanca, ten tvrdí, že automobilka vedome predáva chybné elektromobily

  Tesla Inc., Kalifornská automobilka vyrábajuca elektromobily, čelí momentálne žalobe od svojho bývaleho zamestnanca. Ten tvrdi, že Tesla ho vyhodila po tom čo niekoľko krát upozornil na to, že Tesla vykupuje automobily zákazníkov, ktorí sa opakovane sťažovali na kvalitu výrobku či jeho chybovosť a následne ich predáva ako ojazdené vozidlá. Žalujúci tvrdí, že Tesla ho vyhodila prá…

 • SpaceX vypustilo na orbitu svoje satelity Starlink, aerodynamický kryt rakety po prvýkrát v histórii pristál nepoškodený

  Vo štvrtok 22. februára 2018 sa SpaceX, Kalifornská vesmírna spoločnosť vedená excentrickým miliardárom Elonom Muskom, pokúsila o ďalší štart ich rakety Falcon 9. Štart rakety bol úspešný a firma vypustila na obežnú dráhu zeme satelit PAZ, primárny náklad tohto letu. Kedže PAZ, radarom vybavený satelit na snímanie Zeme, nebol ťažký, vážil iba cca 1350 kg, Spa…

 • Volvo plánuje vydať ich kompaktné SUV XC40 v plne elektrickom prevedení

  Volvo plánuje prísť na trh s elektromobilmi už čoskoro a to vďaka ich dcérskej značky Polestar. Polestar 2 by mal byť prvým plne elektrickým vozidlom tejto novo vzniknutej značky a na cestách by sme ho mohli vidieť už koncom roku 2020. No teraz aj samotné Volvo, Švédska automobilka kedysi vlastnená firmou Ford a dnes Čínskou firmou Zhejiang Geely Holding Group Co…

 • Podľa nových štatistík Tesla dominuje v segmente luxusných automobilov, predáva viac ako Nemecká konkurencia Podľa nových štatistík Tesla dominuje v segmente luxusných automobilov, predáva viac ako Nemecká konkurencia

  Tesla Model S dominuje na domácom Americkom trhu luxusných automobilov už zopár rokov, no v Európe sa Tesle doteraz príliš nedarilo. To sa však v poslednom roku zmenilo a Tesla dnes predáva viac automobilov v segmente luxusných sedanov ako hocijaká iná Nemecká automobilka. Elektromobily od Tesly predbiehajú predaje hocijakých iných luxusných vozidiel…

 • Pozrite si použitý prvý stupeň rakety Falcon Heavy na jedinečne detailných fotografiách Pozrite si použitý prvý stupeň rakety Falcon Heavy na jedinečne detailných fotografiách

  Menej ako dva týždne po tom, čo dva bočné prvé stupne rakety Falcon Heavy synchronizovane pristáli na Floride, firma pod vedením Elona Muska sa rozhodla tento týždeň verejne sprístupniť jeden z dvoch prvých stupňov tejto rakety návštevníkom Kenedyho vesmírneho centra. SpaceX sa rozhodlo pre vystavenie prvého stupňa v čase kedy si Národná rada pre vesmír napláno…

 • EMblog štartovacie centrum – sledujte misiu PAZ EMblog štartovacie centrum - sledujte misiu PAZ

  Dátum štartu je 21.februára o 15:17 SEČ. Záložný termín je o 24 hodín neskôr. Štartovacie okno je okamžité a predpoveď počasia je 90% v prospech štartu. Primárnym nákladom je družica PAZ spoločnosti HisdeSAT a sekundárny náklad sú testovacie satelity MicroSat-2a a MicroSat-2b spoločnosti SpaceX, ktoré sú súčasťou ich plánovanej internetovej konštalácie Starlink….

 • SpaceX sa dnes po prvý krát pokúsi o záchranu aerodynamického krytu pri misii PAZ SpaceX sa dnes po prvý krát pokúsi o záchranu aerodynamického krytu pri misii PAZ

  Po niekoľkých odkladoch misie PAZ sme sa po pár týždňoch od štartu rakety Falcon Heavy dočkali dňa ďalšieho štartu rakety Falcon 9. Pre SpaceX ide o štvrtý tohtoročný štart. Raketa Falcon 9 vynesie na geocentrickú dráhu družicu PAZ, ktorá váži 1350 kg + dva satelity Starlink o hmotnosti 2 x 400 kg. Raketa Falcon 9 disponuje použitým prvým stupňom rakety z misie Formosat-5…

 • VW predstavil autonómny, plne elektrický sedan s masívnou 111 kWh batériou

  V posledných 2 rokoch, od septembra 2016, predstavoval Volkswagen svoje plány elektrifikácie svojej letky automobilov. VW postupne predstavil sériu elektrických konceptov, ktoré budú v budúcnosti základom pre ich novú generáciu elektromobilov, ktoré majú prísť na trh v roku 2020. Doteraz sme mali možnosť spoznať elektromobily “I.D.”, “I.D. Buzz” a “I.D. Crozz”. I.D….