Soyuz dnes letí na ISS, sledujte na EMblogu

Deň (- y)

:

H(s)

:

Minúta(y)

:

Druhý(s)

Dnes večer bude z Kazachstanu letieť ďalšia misia na ISS. Soyuz bude štartovať o 23:17 SELČ a na jeho palube sa budú nachádzať 3 astronauti. Dvaja astronauti z USA, Mark Vande Hei a Joe Acaba, a jeden Ruský astronaut, Alexander Misurkin.

Tento tím má na palube ISS stráviť 5 mesiacov a primárne sa bude venovať práci na stovkách experimetov, ktoré sa momentálne nachádzajú na palube. Na palube ISS, jedinej pozemskej laboratórie s mikrogravitáciou, sa momentálne nachádzajú experimenty z odvetví ako je biológia, biochémia či fyzika.

Plán štartu, pripojenia k ISS a vstupu na ISS

Plán je nasledujúci, dnes o 22:15 SELČ sa začne webcast, ktorý bude vysielať štart Soyuzu z kozmodromu Baikonuru v Kazachstane. Samotný štart sa uskutoční o 23:17 SELČ.

O niekoľko hodín neskôr, v stredu 13. septembra, sa Soyuz kapsula pripojí k ISS presne o 4:57 SELČ, vysielanie pripojenia sa začne o 4:15 SELČ.

Následne by sa astronauti mali dostať na palubu ISS o 6:40 SELČ, vysielanie vstupu na ISS sa začne o 6:00 SELČ.

Na ISS by ich mala privítať posádka Expedicie 53. Medzi nimi sa nachádza veliteľ misie, astronaut NASA, Randy Bresnik, letový inžinier Sergey Ryazanskiy reprezentujúci Roscosmos a Paolo Nespoli reprezentujúci Európsku Vesmírnu Agentúru.

Všetko budete môcť sledovať na stránkach NASA na nimi poskytnutom webkaste, alebo live na youtobovom odkaze priloženom na našej stránke. NASA bude tak isto neustále postovať aktualizácie misie na svojom Twitterovom účte a Instagrame.