Všetko čo musíte vedieť pred dnešným štartom rakety Falcon Heavy, najvýkonnejšej rakety na svete

od | feb 6, 2018 | Space X | 0 komentárov

SpaceX je americkou technologickou spoločnosťou pôsobiacou vo vesmírnom priemysle, ktorú v roku 2002 založil Elon Musk. Spoločnosť zo začiatku vyvíjala a využívala len rakety Falcon 1 a Falcon 9. Avšak len o tri roky neskôr, v roku 2005, spoločnosť verejnosti predstavila svoje plány o vyvíjaní ich najväčšej a najvýkonnejšej rakety Falcon Heavy.

Prvotné plány spoločnosti boli, že premiérový štart rakety Falcon Heavy by sa mal uskutočniť v roku 2013, no to boli len smelé plány. Od roku 2013 bol štart rakety neustále posúvaný a v roku 2015, dva roky od plánovaného premiérového štartu, sme sa dočkali len animácie letu rakety Falcon Heavy.

Táto animácia po prvý krát ukázala v čom sa skrýva výhoda rakiet od SpaceX v porovnaní s raketami firmy ULA alebo ruských Soyuzov. Výhoda je opakované použitie prvých stupňov rakety.

Raketa Falcon Heavy

Koncept celej rakety bol v podstate veľmi jednoduchý. Jedná sa o spojenie prvých troch stupňov rakety Falcon 9 a jedného nového druhého stupňa s aerodynamických krytom, ktorý v sebe ukrýva náklad. A aj keď to vyzeralo pre SpaceX veľmi jednoducho, časom sa ukázalo, že toto spojenie troch prvých stupňov rakety Falcon 9 je omnoho náročnejšie ako predpokladali. 

Na rakete Falcon Heavy, ktorá má premiérový štart plánovaný na dnes, sa nachádzaju bočné prvé stupne, ktoré už raz do vesmíru leteli. Tieto dva prvé stupne absolvovali svoj let v roku 2016 a to misie Thaicom-8 a CRS-9. Samozrejme na to aby mohli byť použité na rakete Falcon Heavy museli byť modifikované a to omnoho viac ako SpaceX predopkladalo. Centrálny stupeň rakety je úplne nový a taktiež bol modifikovaný pre potreby rakety Falcon Heavy a líši sa od prvého stupňa rakety Falcon 9 verzie Block 3 zo všetkých najviac.

V budúcnosti by mala raketa Falcon Heavy využívať modifikované prvé stupne Block 5. Tie sa momentálne vyvíjajú primárne pre rakety Falcon 9, no budú taktiež používané s malými úpravami na raketách Falcon Heavy. Je pravdepodobné, že svoj prvý let zažijú ako prvý stupeň rakety Falcon 9 a opakovane budú lietať už ako upravené bočné prvé stupne rakety Falcon Heavy. Verzia Block 5 bude optimalizovaná pre rýchle znovupoužitie a lietať by mala už od jari tohto roku.

Cena štartu rakety Falcon Heavy bude cca 90 miliónov amerických dolárov, reálna cena však môže byť vyššia, to všetko záleží od misie a požiadaviek zákazníka. Nosnosť rakety sa mení podľa “destinácie”. Na nízku obežnú dráhu Zeme je Falcon Heavy schopný vyniesť 63 800 kg, na geostacionárnu obežnú dráhu je to 26 700 kg, k Marsu 16 800 kg a k Plutu 3 500 kg. Celková hmotnosť rakety Falcon Heavy aj s palivom je 1 420 788 kg. Šírka rakety je 12,2 m a výška celej rakety je 70 m. Raketa disponuje 27 motormi Merlin 1D (3 x 9 motorov), ktoré sa nachádzajú v prvých stupňoch, plus jeden motor, ktorý sa nachádza na druhom stupni.

Štartovacia rampa

V roku 2013 kedy bol plánovaný premierový štart rakety sa predpokladalo, že raketa bude letieť z rampy SLC-4E z leteckej základne Vandenberg v Kalifornii. Behom pár rokov však došlo k zmene plánov, spoločnosť SpaceX si prenajala dve rampy od NASA na pobreží Floridy a rozhodli sa, že raketa Falcon Heavy bude štartovať zo štartovacej plochy LC-39A. Z tejto štartovacej plochy v minulosti štartovali historické Apollo misie na raketách Saturn V a neskôr dokonca aj raketoplány.

Po prenajatí tejto rampy sa počítalo s tým, že z tejto štartovacej plochy bude lietať raketa Falcon Heavy, no SpaceX muselo svoje plány zmeniť po tom čo na štartovacej ploche LC-40 došlo k výbuchu misie Amos-6 v septembri 2016. Kedže SpaceX nemalo žiadne iné štartovacie rampy na východnom pobreží, aktivácia rampy LC-39A musela byť urýchlena. Daňou za toto skoršie uvedenie do prevádzky bolo, že rampa bola spočiatku schopná odbaviť len raketu Falcon 9.

Aby z rampy mohol odštartovať Falcon Heavy, boli potrebné niekoľkomesačné úpravy. Tie nakoniec SpaceX z veľkej časti vykonalo postupne v oneskoreniach medzi štartmi rakiet Falcon 9. Spoločnosť úpravy dokončila v decembri 2017 a ešte pred koncom roka došlo k skúšobnému vztýčeniu rakety Falcon Heavy na rampu.

Statický zážeh

Zo začiatku tohoto roku sme sa dočkali niekoľkých tankovacích skúšok rakety Falcon Heavy na štartovacej rampe LC-39A pred tým než sa SpaceX rozhodlo vykonať statický zážeh. Bolo to prvý krát čo SpaceX tankovalo, takpovediac, tri prvé stupne rakety Falcon 9 naraz.

Raketa Falcon Heavy bola v podstate veľkou neznámou pre inžinierov SpaceX a tak sme sa dočkali niekoľkých odkladov statického zážehu. Inžinieri potrebovali mať všetky systémy 100% odkontrolované a získať dodatočné dáta z takovania rakety. Statický zážeh sa nakoniec podarilo úspešne uskutočniť 24. januára. V tento deň bolo po prvý krát spustených všetkých 27 motorov Merlin 1D a to po dobu 10+ sekúnd.

Náklad

Keďže sa jedná o demonštračný let kde bude po prvý krát otestovaný celý chod rakety, je tu veľké riziko, že štart rakety Falcon Heavy skončí fiaskom. Dokonca sám Elon Musk sa niekoľko krát vyjadril, že je veľká pravdepodobnosť, že už pri statickom zážehu môže dôjsť k explózii rakety. Toto sa chvalabohu nestalo, avšak uvidíme čo nás bude čakať pri štarte.

Demonštračné lety nových rakiet so sebou vždy nesú určité riziko. Preto sa poväčšine pri demonstračných letoch do rakiet umiestňuje bezcenný náklad, väčšinou vo forme betónových kociek alebo kovových blokov. SpaceX sa samozrejme rozhodlo pre niečo výnimočnejšie a tak k červenej planéte poputuje červený Tesla Roadster Elona Muska.

Dokonca nové fotky, ktoré uverejnil Elon Musk na svojom Instagrame, potvrdili, že v Tesla Roadsteri bude sedieť aj Starman (hviezdny muž) v novom skafandri od SpaceX. Tento nový skafander bol navrhnutý pre astronautov, ktorí budú lietať v novej Dragon 2 kapsule na ISS. Elon tohto “astronauta” nazval Starman, podľa všetkého podľa piesne Davida Bowieho, kedže tento prvý let rakety Falcon Heavy sa stal akousi poctou tomuto zosnulému spevákovi. Aj pri dnešnom štarte bude hrať pieseň od tohto umelca – Space Oddity.

Elektromobil Tesla Roadster bude so Starmanom vyslaný na obežnú dráhu slnka, ktorá bude dosahovať až na vzdialenosť obežnej dráhy Marsu. Tesla Roadster, verme tomu, že vo vesmíre strávi milióny rokov. V elektromobile od Tesly sa bude mimo iné v priehradke nachádzať kniha Stopárov sprievodca galaxiou a tiež uterák s nápisom “Don’t Panic” (nepodliehajte panike), ktorý odkazuje na túto fantastickú a vtipnú sci-fi knihu od Anglického autora Douglas Adams.

Prvé stupne rakety Falcon Heavy

A snáď viac ako na samotný štart sa mnoho fanúšikov SpaceX teší na pristávanie všetkých troch prvých stupňov rakety. Oba bočné prvé stupne sa pokúsia o pristátie na pevnine, na pristávacích plochách LZ-1 a LZ-2 v Mys Canaveral. Centrálny stupeň bude pristávať na autonómnej lodi “Of Course I Still Love You” uprostred oceána. Autonómna loď sa bude nachádzať 325 km od pobrežia Floridy.

Verme, že dnes budeme svedkami úspešného premiérového štartu rakety Falcon Heavy! Ak si tento štart nechcete nechať ujsť tak určite sledujte náš blog, pár hodín pred štartom Vám ponúkneme webcast, kde budete môcť sledovať živý prenos, či už komentovaný od SpaceX, alebo s českým komentárom od KOSMONAUTIX.

Štart je zatiaľ plánovaný na dnes, 06.02.2018, o 19:30 SEČ, verme, že všetko pôjde hladko a štart prebehne bez akýchkoľvek technických problémov. 🙂

Najčítanejšie články

 • Jeremy Clarkson bol Tesla Modelom X viac ako očarený, natrel to Audi R8…

  Jeremy Clarkson, jeden z trojice moderátorov automobilovej show Grand Tour sa po 10 rokoch vrátil k Tesle. Pred 10 rokmi Jeremy Clarkson, ako aj jeho spolumoderátori, ešte na vtedajšej BBC, teda v televíznej show Top Gear, prezentoval Tesla Roadster. Prvý, plne elektrický automobil vyrobený automobilkou Tesla. Tesla po recenzii zažalovala Clarksona za jeho nepravdivé vý…

 • Boeing investuje do nových batérií, budú prelomom v elektrifikácii leteckej dopravy? Boeing investuje do nových batérií, budú prelomom v elektrifikácii leteckej dopravy?

  V posledných pár rokoch sme svedkami renesancie batérií a elektrifikácie. Lithium-ion batérie sa dnes využívajú snáď už v každom sektore pozemnej dopravy. Či už hovoríme o osobných automobiloch, verejnej hromadnej doprave, lodnej doprave či nákladnej, aspoň jeden príklad elektrifikácie sa dá nájsť už naozaj v každom dopravnom sektore. Inak tomu nie je ani v tom leteckom…

 • Elon Musk hovoril o finančných výsledkoch Tesly, autonómii a LiDAR technológii Elon Musk hovoril o finančných výsledkoch Tesly, autonómii a LiDAR technológii

  Elon Musk sa okrem iného na vyhlásení finančných výsledkov za posledný štvrť rok konečne vyjadril k tomu prečo Tesla v roku 2017 neuskutočnila ich sľúbenú plne autonómnu jazdu z jedného pobrežia USA na druhý. Tak isto sa vyjadril k tomu prečo podľa neho je trojkombinácia technológií, ktoré zvolila Tesla k dosiahnutiu úplnej autonómie, ten správny pristúp a využitie LiDAR tech…

 • Elektrický trajekt v Nórsku žne úspechy, objednávky rastú

  Keď sa v roku 2015 na Nórske vody vydal prvý plne elektrický trajekt, jednalo sa v podstate o pokus. Jeho hodnota bola síce dokázaná na papieri a čísla poukazovali na malý zázrak, technológia však musela byť otestovaná. No po pár rokoch v plnej prevádzke, majitelia trajektu a jej výrobcovia získali zaujímavý set dát, ktoré poukazujú, že dopad tohoto trajektu na životné prostredie, výro…

 • SpaceX úspešne vyslalo Tesla Roadster k Marsu na vrchu rakety Falcon Heavy SpaceX vyrazilo dych prvým takmer perfektným letom a pristátím ich najvýkonnejšej rakety Falcon Heavy

  Včera v noci o 21:45 SEČ vyštartovala k nebesiam najvýkonejšia raketa na svete. Raketa vyrobená firmou SpaceX, firmou excentrického miliardára Elona Muska, sa včera vydala k nebesiam a svoj let zakončila dokonalým pristátím ⅔ prvých stupňov. Medzi tým vypustila na parkovaciu obežnú dráhu náklad v podobe červeného Tesla Roadster a o 6 hodín ho posledným vznietením vákuového mo…

 • Sledujte Tesla Roadster a Starmana ako si užívajú jazdu na obežnej dráhe Zeme Sledujte Tesla Roadster a Starmana ako si užívajú jazdu na obežnej dráhe Zeme

  Aj keď ešte dnes pred samotným štartom Elon Musk tvrdil, že pravdepodobnosť úspechu je len 50%, Falcon Heavy ukázal, že je naozaj schopný lietať! Falcon Heavy úspešne vyviezol Tesla Roadster aj s jeho pasažierom, Starmanom, na obežnú dráhu Zeme. Starman aj s Tesla Roadsterom bude letieť k Marsu, alebo teda tak blízko ako sa len dá k Marsu dostať. Cesta bude trvať 6 me…

 • EMblog štartovacie centrum – sledujte štart najvýkonnejšej rakety na svete Falcon Heavy Elon Musk prezradil čoho sa najviac obáva pri štarte rakety Falcon Heavy

  Tankovanie paliva a okysličovanie začne prebiehať o 10 minút skôr ako u rakety Falcon 9. Dva bočné prvé stupne budú zapálené o 2 sekundy skôr ako centrálny stupeň, ten však bude horieť o 35 sekúnd dlhšie. Oba bočné stupne sa pokúsia predviesť všetky manévre spolu s pristátím v rovnaký čas. Centrálny stupeň sa pokúsi o pristátie na autonómnej lodi uprostred oceána 21 se…

 • Elon Musk prezradil čoho sa najviac obáva pri štarte rakety Falcon Heavy Elon Musk prezradil čoho sa najviac obáva pri štarte rakety Falcon Heavy

  Verme, že dnes náš čaká úspešný štart rakety Falcon Heavy. Ak by Vás zaujímali technické či historické informácie o tejto rakete, môžete si ich prečítať TU. Sledovanie štartu rakety Falcon Heavy bude nie len obrovským miľníkom pre budúcnosť vesmírneho priemyslu, ale aj vďačnou mediálnou udalosťou. Na štart sa napríklad príde pozrieť herec Harrison Ford, alebo astronaut Buzz Aldrin…

 • Všetko čo musíte vedieť pred dnešným štartom rakety Falcon Heavy, najvýkonnejšej rakety na svete Všetko čo musíte vedieť pred dnešným štartom rakety Falcon Heavy, najvýkonnejšej rakety na svete

  SpaceX je americkou technologickou spoločnosťou pôsobiacou vo vesmírnom priemysle, ktorú v roku 2002 založil Elon Musk. Spoločnosť zo začiatku vyvíjala a využívala len rakety Falcon 1 a Falcon 9. Avšak len o tri roky neskôr, v roku 2005, spoločnosť verejnosti predstavila svoje plány o vyvíjaní ich najväčšej a najvýkonnejšej rakety Falcon Heavy. Prvotné plány spoločnosti boli, že premiéro…

 • Tesla začala s výrobou elektromobilu Model 3 s duálnym pohonom Tesla začala s výrobou elektromobilu Model 3 s duálnym motorom

  V posledných týždňoch sa objavuje viac a viac dôkazov, že Tesla začala s výrobou ich najnovšieho elektromobilu Modelu 3 s duálnym motorom. Tesla sa zo začiatku výroby nového vozidla vždy sústredí na tie najdrahšie verzie. Na začiatku Tesla začala vyrábať a doručovať iba Modely 3 verzie Long Range so 75kWh batériou, teraz prichádzajú na rad Modely 3 s duálnym motorom. Ako vlastne viem…