General Motors čelí žalobe po nehode spôsobenej autonómnym elektromobilom Chevrolet Bolt

od | jan 26, 2018 | Tesla | 0 komentárov

Len pred pár dňami sme vám priniesli článok o americkej automobilke General Motors, ktorá sa chystá v roku 2019 priniesť na trh prvé autonómne vozidlá bez volantu a pedálov s názvom Cruise AV. Autonómnosť 5 stupňa, ktorá je už od minulého roku testovaná aj na cestách, General Motors testuje na upravených elektromobiloch Chevrolet Bolt.

Testovanie tohto autonómneho vozidla sa nezaobišlo bez problémov. Minulý mesiac, čiže v decembri 2017, bol tento automobil účastníkom nehody. Chevrolet Bolt sa zrazil s motocyklistom v San Franciscu.

Mesiac po incidente motocyklista podal žalobu na výrobcu vozidla, teda na General Motors. Automobil začal meniť smer do ľavého jazdného pruhu, avšak náhle sa vrátilo do počiatočného jazdného pruhu kde sa zrazilo s motocyklistom Oscarom Nilssonom, ktorý pre The Mercury News uviedol, že bol zranený natoľko, že nemohol chodiť do práce.

Svoj pohľad na celú nehodu uviedla aj spoločnosť General Motors, ktorá oznámila, že Chevrolet Bolt v autonómnom režime a v hustej premávke, vypočítal požadovanú zmenu jazdného pruhu, avšak medzera bola príliš malá ako sa pôvodne predpokladalo a tak sa automobil snažil zaradiť naspäť, kde sa už bohužiaľ nachádzal Nilsson.

Zdroj: The Verge

Hovorca automobilky pre The Verge sa vyjadril, že s Chevrolet Bolt testujú svoje systémy v náročných a nepredvídateľných podmienkach aby rýchlo a bezpečne vyvíjali ich technológiu. V tomto prípade sa motocyklista do jazdného pruhu kde sa nachádzal Chevrolet Bolt pripojil skôr ako to bolo bezpečné.

GM oznámilo, že Chevrolet Bolt v čase nehody šiel rýchlosťou 20 km/h zatiaľ čo Nilsson šiel rýchlosťou 30 km/h. Hneď po incidente Nilsson presunul svoj motocykel Honda na stranu ulice a vymieňal si informácie s operátom vozidla. Nilsson sa už v tom čase sťažoval na bolesť v ramenách a tak sa následne dostal do lekárskej starostlivosti.

Toto nie je prvá nehoda, do ktorej bol autonómny Chevrolet Bolt zapletený. Agentúra Reuters informovala už v októbri minulého roku, že bolo už 13 kolízií do ktorých bol tento automobil zapletený.

Zdroj informácií a fotografií: The Verge

Najčítanejšie články

 • Podľa nových štatistík Tesla dominuje v segmente luxusných automobilov, predáva viac ako Nemecká konkurencia Podľa nových štatistík Tesla dominuje v segmente luxusných automobilov, predáva viac ako Nemecká konkurencia

  Tesla Model S dominuje na domácom Americkom trhu luxusných automobilov už zopár rokov, no v Európe sa Tesle doteraz príliš nedarilo. To sa však v poslednom roku zmenilo a Tesla dnes predáva viac automobilov v segmente luxusných sedanov ako hocijaká iná Nemecká automobilka. Elektromobily od Tesly predbiehajú predaje hocijakých iných luxusných vozidiel…

 • Pozrite si použitý prvý stupeň rakety Falcon Heavy na jedinečne detailných fotografiách Pozrite si použitý prvý stupeň rakety Falcon Heavy na jedinečne detailných fotografiách

  Menej ako dva týždne po tom, čo dva bočné prvé stupne rakety Falcon Heavy synchronizovane pristáli na Floride, firma pod vedením Elona Muska sa rozhodla tento týždeň verejne sprístupniť jeden z dvoch prvých stupňov tejto rakety návštevníkom Kenedyho vesmírneho centra. SpaceX sa rozhodlo pre vystavenie prvého stupňa v čase kedy si Národná rada pre vesmír napláno…

 • EMblog štartovacie centrum – sledujte misiu PAZ EMblog štartovacie centrum - sledujte misiu PAZ

  Dátum štartu je 21.februára o 15:17 SEČ. Záložný termín je o 24 hodín neskôr. Štartovacie okno je okamžité a predpoveď počasia je 90% v prospech štartu. Primárnym nákladom je družica PAZ spoločnosti HisdeSAT a sekundárny náklad sú testovacie satelity MicroSat-2a a MicroSat-2b spoločnosti SpaceX, ktoré sú súčasťou ich plánovanej internetovej konštalácie Starlink….

 • SpaceX sa dnes po prvý krát pokúsi o záchranu aerodynamického krytu pri misii PAZ SpaceX sa dnes po prvý krát pokúsi o záchranu aerodynamického krytu pri misii PAZ

  Po niekoľkých odkladoch misie PAZ sme sa po pár týždňoch od štartu rakety Falcon Heavy dočkali dňa ďalšieho štartu rakety Falcon 9. Pre SpaceX ide o štvrtý tohtoročný štart. Raketa Falcon 9 vynesie na geocentrickú dráhu družicu PAZ, ktorá váži 1350 kg + dva satelity Starlink o hmotnosti 2 x 400 kg. Raketa Falcon 9 disponuje použitým prvým stupňom rakety z misie Formosat-5…

 • VW predstavil autonómny, plne elektrický sedan s masívnou 111 kWh batériou

  V posledných 2 rokoch, od septembra 2016, predstavoval Volkswagen svoje plány elektrifikácie svojej letky automobilov. VW postupne predstavil sériu elektrických konceptov, ktoré budú v budúcnosti základom pre ich novú generáciu elektromobilov, ktoré majú prísť na trh v roku 2020. Doteraz sme mali možnosť spoznať elektromobily “I.D.”, “I.D. Buzz” a “I.D. Crozz”. I.D….